A Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíjprogramot hirdet a felsőoktatásban tanulók részére. A Szövetség elkötelezett a sokrétű látásmód mellett, ezért azokat a hallgatókat kívánja támogatni, akik tanulmányaik mellett szeretnék megvalósítani önálló projektjeiket. Pályázhat minden magyar felsőoktatásban, aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkező tanuló. A pályázónak számot kell adnia korábbi munkásságáról, valamint szinopszist kell készítenie az ösztöndíj évében megvalósítani tervezett projektről. Az ösztöndíj egy évre szól, amelynek támogatási összege bruttó 1millió forint. Az ösztöndíj többször is megpályázható, mindaddig amíg a pályázó megfelel a pályázati feltételeknek. Az ösztöndíjasok munkáját év közben a MagyarFotóművészek Szövetségének tagjai igény szerint segítik, a pályázati év után pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be az elkészült alkotásokat.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2020. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas,progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
Ösztöndíjban részesülhet évente: legfeljebb 3 fő alkotó
Az ösztöndíj időtartama: 1 év (2020. január 1. napjától 2020.december 31. napjáig)
A pályázat beküldési határideje: 2019. október 30.
Szakmai bizottság:
Baki Péter
Eperjesi Ágnes
Kopeczky Róna
Molnár Ágnes Éva
Pettendi Szabó Péter
A pályázat elbírálása: 2019. november 30-ig
Az ösztöndíj összege: bruttó 1.000.000 Forint / év
Az ösztöndíj az SZJA törvény alapján nem minősül adómentes jövedelemnek, ennek megfelelően a hatályos jogszabályi előírások szerint a levonásokkal csökkentett összeg kerül kifizetésre.
Az ösztöndíjpályázat benyújtásához szükséges dokumentáció:
- Pályázati adatlap, nyilatkozat, hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentum
A pályázati adatlap és a nyilatkozat a Magyar Fotóművészek Szövetségének honlapjáról letölthető. A hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentumot minden pályázónak a saját felsőoktatási intézményétől kell beszereznie.
- Szakmai önéletrajz
- Portfólió
A portfólió tartalmi elemeit tekintve nincs megkötés. Az összeállított képanyagnak tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
- Szinopszis
A pályázónak tervet kell készítenie az ösztöndíj évében megvalósítani kívánt projektről. A szinopszisnak tartalmaznia kell a témafelvetést és az elképzelés megvalósításának a menetét.
A pályázati anyag beküldésének határideje 2019. október 30. A határidő elmulasztása jogvesztő, hiánypótlásra a pályázati beérkezési határidő előtt van lehetőség.
A pályázati anyagokat kizárólag elektronikusan, PDF formátumban fogadjuk el, amelyet az info@fotomuveszek.hu e-mail címre kell elküldeni.
Érvénytelen a pályázat, amennyiben:
- nem felel meg a pályázati feltételeknek;
- hiányos a mellékelt dokumentáció;
- a pályázati adatlap vagy nyilatkozat valótlan adatokat tartalmaz;
- a megadott határidőn túl történik a pályázat benyújtása.
A pályázatokat a Magyar Fotóművészek Szövetsége által felkért szakmai bizottság bírálja el. A Magyar Fotóművészek Szövetsége az eredményről a döntést követő 15 napon belül valamennyi pályázót írásban értesíti. Az e-mailben történő értesítés írásbeli értesítésnek minősül. A döntés ellen jogorvoslatnak nincs helye, esetleges formai kifogásokat a döntés kézhezvételétől számított 15 napon belül a Magyar Fotóművészek Szövetségének címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20.) lehet benyújtani személyesen. A nyertes pályázókkal a Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíjszerződést köt. Az ösztöndíj folyósításáról a Magyar Fotóművészek Szövetsége gondoskodik, az ösztöndíjszerződés mindkét fél által történő aláírását követően.
Az ösztöndíjat elnyert hallgatóknak beszámolási kötelezettsége van, az ösztöndíjas időszak teljesítményéről 2020 decemberében az alkotások bemutatásával kell beszámolnia. Az ösztöndíjasoknak lehetőségük van a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagjai közül mentort választani. A mentor az ösztöndíjassal konzultálva segíti a készülő projekt megvalósítását.
Az ösztöndíjasok elkészült munkáikat a pályázati év után csoportos kiállítás keretén belül mutatják be. Az elkészült pályaműveket a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján bemutathatja, kiadványaiban, egyéb kommunikációs csatornáin publikálhatja. Az ösztöndíjprogram népszerűsítéséhez az alkotásokat felhasználhatja, a hozzájuk kapcsolódó egyéb megjelenéseket pontosan hivatkozva megoszthatja.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2023. április 29-ei közgyűlésének határozatai
1./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Lévai Jenőt és Vékás Magdolnát jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Baki Péter levezető elnöknek.
3./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 53 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Bánkuti Andrást, Szabó Bélát és Gőbölyös Lucát a Szavazatszámláló Bizottság tagjainak.
4./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a napirendet.
5./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Elnökség beszámolóját.
6./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Etikai Bizottság beszámolóját.
7./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója beszámolóját.
8./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
9./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Felügyelőbizottság beszámolóját.
10./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022. évi mérlegbeszámolóját.
11./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022 évi közhasznúsági beszámolóját.
12./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan támogatja a tisztújítás megtartását.
13./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummaljelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta, hogy a közgyűlés jelölőlistájára a következő nevek kerültek fel:
14./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján a Magyar Fotóművészek Szövetsége tisztségviselői az alábbiak:
Elnök: Hamarits Zsolt (53)
Elnökség: Tombor Zoltán (49), Rékasi Attila (48), Varga Tamás (46), Simon Csilla (44), Bátori Zsolt (38), Wei Xiang (32)
Felügyelőbizottság: Agócs József (50), Vékás Magdolna (50), Seres Géza(49), Müller Ferenc (48), Lehotka László (48), Tarjáni Antal (47)
Etikai Bizottság:Tám László (51), Gyukics Péter (48), Hámori Gábor (47), Somogyi Márk (45), Ambrits Tamás (44)
15./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 53 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Bánkuti Andrást a Jelölőbizottság tagjának.
16./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Módos Gábort a Jelölőbizottság tagjának.
17./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Fejér Zoltánt a Jelölőbizottság tagjának.
18./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Gál Andrást a Jelölőbizottság tagjának.
19./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, tartózkodás nélkül, 1 ellenszavazattal elfogadta Vékás Magdolnát a Jelölőbizottság tagjának.
20./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta az alapszabály módosítást.
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
tisztújító közgyűlésére
2023. április 29-én (szombaton)9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunytszövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
A levezetőelnök(ök) megválasztása
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, elfogadása
A Felügyelőbizottság jelentése, elfogadása
A 2022. évi közhasznúsági jelentés elfogadása
Tisztújítás
A Szövetség Alapszabályának módosítása
(az új megválasztott tisztségviselők feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen az érvényben lévő Alapszabály értelmében meghatalmazással nem, csak személyes jelenléttel lehet szavazni.
“Alapszabály 5.2. pontja szerint … A Tagsági jogokat a tagok kizárólag személyesen gyakorolhatják.”
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00 órakor az eredeti napirendi pontokkal az eredeti közgyűlés helyszínén (Budapest I., Budavári Palota „F” épület).
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A Közgyűlésen az érvényben lévő Alapszabály szerint az a tag rendelkezik szavazati joggal, akinek nincs tagdíj elmaradása.
• A Közgyűlés regisztrációja során a tagdíj befizetésére az érvényben lévő Alapszabály szerint nincs lehetőség, a tagdíj rendezését legkésőbb a Közgyűlést megelőző napig teljesíteni kell.
“Alapszabály 5.2. pontja szerint … Nem gyakorolhajta a Közgyűlésen szavazati jogát az a tag, aki az alapszabályban és közgyélési határozatban előírt, esedékes tagdíjfizetését nem teljesítette. A Közgyűlés kezdetét megelőzően a tagdíj elmaradása következők szerint rendezhető:
A tagdíjelmaradását a Közgyűlést megelőző legkésőbb 2. napig az éves pénzforgalmi adatok alapján az ügyvezető titkár állapítja meg és mutatja ki. Az ügyvezetőtitkár a tagdíj hátralékkal rendelkező tagoknak a tartozás összegéről a Szövetségnél regisztrált e-mailben tájékoztatást küld. A tartozással rendelkező tagok tagdíjtartozását legkésőbb a Közgyűlést megelőző napon átutalással, postai utalvánnyal, illetve a Szövetség pénztárába való befizetéssel rendezhetik. A banki utalással, illetve postai utalvánnyal történő tagdíjmegfizetés tényét a tag legkésőbb a Közgyűlési regisztráció során hitelt érdemlően köteles igazolni.”
• A Közgyűlésre a Szövetség a vidékről érkező tagoknak a költségét téríti. Ehhez az utazás költségéről a Szövetség nevére és adószámára kiállított készpénzes számla szükséges:
Név: Magyar Fotóművészek Szövetsége
Adószám:18057461-2-42
Számítva minél több tagunk megtisztelő megjelenésére!
Budapest, 2023. április 14.
Tisztelettel:
dr. Baki Péter
elnök
A Fotóhónap2022 a Közvetlen történelem. Juhan Kuus életműve című kiállítással kezdődik a Mai Manó Házban 2022. október 18-án, de a Fotóhónaphoz csatlakozó egyéb kiállítások már látogathatók.
Idén összesen 41 kiállítás és számos egyéb rendezvény kapott helyet a programban. A részletes lista a Fotóhónap weboldalán érhető el, a legfrissebb eseményekért a fesztivál facebook oldalát érdemes követni. A Fotóhónap katalógusa pedig online elérhető.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022. május 14-ei közgyűlésének határozatai:
1/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al megszavazza a napirendi pontokat.
2/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással megszavazza levezető elnöknek Baki Pétert.
3/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással megszavazza jegyzőkönyv hitelesítőnek HamaritsZsoltot.
4/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al megszavazza jegyzőkönyv hitelesítőnek Tarjáni Antalt.
5/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Közhasznúsági jelentést.
6/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az Elnöki beszámolót.
7/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Közhasznúsági jelentést.
8/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Felügyelőbizottsági jelentést.
9/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az Etikai bizottság beszámolóját.
10/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással elfogadja a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
11/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az FFS beszámolóját.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető.
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferenciaalkalmazás segítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazás lebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltése és telepítése szükséges: Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/3413638145
vagy az alábbi azonosító megadásával: 341 363 8145
Mivel a Szövetségközgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tartható meg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személyszámára nem adjuk ki.
NAPIREND
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. Új tagok bemutatása
4. A levezető elnök megválasztása
5. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
6. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazása beszámolókról:
o A 2021. évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A 2021. évi mérlegbeszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o Az Etikai bizottságjelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2021. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2021. évben végzett munkáról
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• A tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkár értesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2022. május 12-én 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a
+36 30 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 2022. május 14-én 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján
(https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2022)
Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2022. április 28.
dr. Baki Péter
elnök
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat digitálisformában, PDF formátumban kell megküldeni a Magyar Fotóművészek Szövetsége e-postacímére: info@fotomuveszek.hu
A beadott dokumentumok mérete egyenként nem haladhatja meg a 10 Mb-ot. Az elektronikus portfóliót 1db PDF dokumentumként kell csatolni. A portfólió képanyagának tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
A tagfelvétel kétfordulós.A jelentkezési időszakot követő héten a bizottság áttekinti és elbírálja a beadott anyagokat, arról a jelentkezőknek értesítést küld.
A második fordulóra kiválasztott jelentkezőktől a Szövetség bekéri fotográfiai portfoliójuk nyomtatott változatát, amit a jelentkezőknek az értesítést követően 14 napon belül kell eljuttatniuk a Magyar Fotóművészek Szövetsége titkárságára postai úton, vagy előzetes egyeztetést követően – az aktuális járványügyi intézkedéseket betartva– személyesen.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a Szövetség elnöksége dönt előreláthatólag 2022. március 10-ig.
A jelentkezés határideje:2022. február 9.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
A program célja, hogy művészeti eszközök - irodalom és fotográfia - segítségével hozzák közelebb a társadalmi ügyeket a széles olvasóközönséghez. Az idei projekt középpontjában a digitalizáció, a környezetvédelem és a szegénység kérdéseit járják körül a fiktív szövegek, és dolgozzák fel a fotográfusok. A projekt célja, hogy ilyen módon is ösztönözzék a társadalmi felelősségvállalást. A szövegek és képek megtekinthetők a konyvesmagazin.hu oldalon.
A 20/21 fotósai:
A Fehér Vera, Apáti-Tóth Sándor, Bánkuti András, Barta Zsolt Péter, Bartha Máté, Biró Dávid, Czigány Ákos, Dezső Tamás, Gaál Zoltán, Gáti György, Hamarits Zsolt, Károly Sándor Áron, Kovács Melinda, Papp Elek, Pecsics Mária, Schild Tamás, Stalter György, Szamódy Zsolt, Szombat Éva, Urbán Ádám, Varga Gábor Ákos
Elindult a Fotóhónap
A Fotóhónap2021 október 12-én vette kezdetét Margaret Watkins Fekete fény című kiállításával a Mai Manó Házban. Idén összesen 35 esemény kapott helyet a programban. A részletes lista a Fotóhóhónap weboldalán érhető el, a legfrissebb eseményekért a fesztivál facebook oldalát érdemes követni. A Fotóhónap katalógusa itt érhető el: https://issuu.com/mfsz/docs/fh21_katalogus_pages
A Magyar Fotóművészek Szövetsége a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójával közösen nyitotta meg kiállítóterét Foton Galéria néven Budapest V. kerületében, a Képíró utca 6. szám alatt. A hétfői megnyitón Tóth Emese fényképezett. A galéria első, Szinopszis című kiállítása keddtől szombatig 14:00-18:00 óra között, 2021. július 24-ig látogatható. További képek itt.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége több mint hat évtizedes hiányt pótol azáltal, hogy az V. Kerületi Képíró utca 6. alatt megnyitja saját kiállítóhelyét Foton Galéria néven. A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesülettel való partneri kapcsolat keretén belül a Szövetség olyan szakmai műhelyt hoz létre, amely a párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a generációk és műfajok között. A galéria első, Szinopszis című kiállítása az MFSz által létrehozott és mind a mai napig működtetett FFS első évtizedéből válogat olyan alkotásokat, amelyek alkotói nem csupán a stúdió első generációjának tagjai voltak, hanem mára az MFSz többszörösen kitüntetett művészei is.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége a legjelentősebb fotográfiai egyesület Magyarországon. A több mint háromszáz tagot számláló Szövetségben a hazai fotóművészet kiemelkedő képviselői foglalnak helyet, tagjainak jelentős része valamely magyar művészeti díj birtokosa. A Szövetség 1977-ben megalapította és jelenleg is működteti a Fiatalok Fotóművészeti Stúdióját, mely alkotócsoport a fiatal magyar fotográfusok legfontosabb szakmai szervezete. A Szövetség célja a kortárs fotóművészeti alkotó tevékenység kibontakoztatása és támogatása, a tagok szakmai fejlődésének segítése. Alapításától fogva elkötelezett a magyar fotográfia, a nemzetközi hírű magyar fotóművészet eszmei és művészi színvonalának őrzése, a fotóművészek magasrendű alkotásainak minél szélesebb körben való megismertetése mellett.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSz) és a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) közös fotóművészeti galériájának megnyitása hiánypótló az egyesület életében, ugyanis az 1956-ban alapított Szövetségnek soha nem volt olyan önálló galériája, bemutatkozási helyszíne, ahol tagjai kiállíthattak volna. A Szövetség 2021-ben több mint hat évtizedes hiányt pótol azzal, hogy Budapest V. kerületében, a Képíró utca 6. szám alatt saját kiállítóhelyet nyit Foton Galéria néven. A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesülettel való partneri kapcsolat keretén belül a Szövetség olyan szakmai műhelyt hoz létre, amely a párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a generációk és műfajok között. A galéria falain egyaránt bemutatkoznak a pályájuk elején járó és a már jelentős életművel rendelkező fotóművészek, a fotográfus szakma különböző területein dolgozó alkotók, és a fénykép médiumát használó képzőművészek is.
A Foton Galéria egyszerre szellemi műhely és közösségi kulturális színtér: a kiállításokat folyamatos programok kísérik, a kiállítóterében műhelymunkák, szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak. A kiállítások között helyet kapnak egyéni tárlatok, tematikus csoportos kiállítások, együttműködésen alapuló projektek, vásárok, pályázati kiállítások és a Szövetség által szervezett művészeti fesztivál, a Fotóhónap eseményei is. A Foton Galéria minden programja ingyenesen látogatható.
A galéria első, Szinopszis című csoportos kiállítása a Magyar Fotóművészek Szövetsége által létrehozott és mind a mai napig működtetett Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának első évtizedéből válogat olyan alkotásokat, amelyek alkotói nem csupán az FFS első generációjának tagjai voltak, hanem mára az MFSz többszörösen kitüntetett művészei. A tárlaton kiállító alkotók napjainkra a magyar kortárs fotóművészet meghatározói egyéniségei: Apáti-Tóth Sándor, Balla András, Bánkuti András, Benkő Imre, Fejér Gábor, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kanyó Ferenc, Kerekes Gábor, Stalter György, Szerencsés János, Tasnádi László, Tímár Péter, Tóth György, Urbán Tamás, Vécsy Attila, Vékás Magdolna.
Kurátorok: Baki Péter és Balogh Viktória
A kiállítás megtekinthető:
2021. június 28. – július 24.
Keddtől szombatig 14 és 18 óra között.
1053 Budapest, Képíró utca 6.
www.fotongaleria.hu
info@fotomuveszek
MEGHÍVÓ
a Magyar Fotóművészek Szövetsége tisztújító közgyűlésére
2021. május 8-án (szombaton)10:00 órára
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferencia alkalmazássegítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazáslebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltés eés telepítése szükséges:
Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/89634032343
vagy az alábbi azonosító megadásával: 896 3403 2343
Mivel a Szövetség közgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tarthatómeg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személy számára nem adjuk ki.
NAPIREND
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. A levezető elnök megválasztása
4. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
5. A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
6. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazás a beszámolókról:
o A 2020.évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A 2020.évi mérlegbeszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o Az Etikai bizottság jelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2020. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2020. évben végzett munkáról
7. Tisztújítás
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• A tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkárértesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2021. május 6-án 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a +3630 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján (https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2021)
• Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2021. április 23.
dr. Baki Péter
elnök
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferenciaalkalmazás segítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazás lebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltése és telepítése szükséges:
Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/81087852348
vagy az alábbi azonosító megadásával: 810 8785 2348
Mivel a Szövetség közgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tartható meg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személy számára nem adjuk ki.
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. Az új szövetségi tagok bemutatása
4. Életmű-díjak átadása
5. A levezető elnök megválasztása
6. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
7. A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
8. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazás a beszámolókról:
o A 2019. évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2019. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2019. évben végzett munkáról
9. Tisztújítás
10. A Szövetség Alapszabályának módosítása (az új megválasztott elnökségi tag feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• Az tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkár értesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2020. december 4-én 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a +36 30 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlés előtt tagjainknak egy alkalommal lehetőséget biztosítunk az online kapcsolat tesztelésére. Erre 2020. november 27-én 10:00 órakor kerülhet sor az alábbi linken: https://us02web.zoom.us/j/84975507595 vagy az alábbi azonosító megadásával: 849 7550 7595
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján (https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2020)
• Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2020. november 20.
dr. Baki Péter
elnök
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
– szakmai önéletrajz;
– a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
– kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat digitális formában, PDF formátumban kell megküldeni a Magyar Fotóművészek Szövetsége e-postacímére: info@fotomuveszek.hu
A beadott dokmumentumok mérete egyenként nem haladhatja meg a 10 Mb-ot.
Az elektronikus portfóliót 1 db PDF dokumentumként kell csatolni. Az portfólió képanyagának tükröznie kell apályázó eddigi munkásságát.
A tagfelvétel kétfordulós. A jelentkezési időszakot követő héten a bizottság áttekinti és elbírálja a beadott anyagokat, arról a jelentkezőknek értesítést küld.
A második fordulóra kiválasztott jelentkezőktől a bizottság bekéri fotográfiai portfóliójuk nyomtatott változatát,amit a jelentkezőknek az értesítést követően 15 napon belül kell eljuttatniuk a Magyar Fotóművészek Szövetsége titkárságára postai úton, vagy előzetes egyeztetést követően – az aktuális járványügyi intézkedéseket betartva – személyesen.
A felvételről egyéni elbírálásalapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2020. december elején.
A jelentkezés határideje: 2020. november 10.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
A Fotóhónap 2020 október 13-án indult a Robert Diosneau: Párizstól Palm Springsing című kiállítás megnyitójával a Mai Manó házban.
A fesztivál katalógusa online jelent meg, ami itt érhető el. A kiállítások térképen is böngészhetőek, ezen az oldalon.
A részletes program a fotohonap.hu weboldalon olvasható.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Most Varga Viktor képei láthatók a weboldalon.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Most Rédling Hanna képei láthatóak a weboldalon.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Elsőként Bede Kincső képei láthatóak a weboldalon.
Az emberi erőforrások minisztere nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából Balogh Rudolf-díjat adományozott kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri, illetve fotószakírói tevékenység elismeréseként tagunk, Czigány Ákos fotóművész részére, valamint Szigeti Tamás fotográfus részére.
Gratulálunk!
Családja 2019. december 14-én koszorút helyezett el az emléktáblánál. Herbst Rudolf képei.
A Szövetség elnöksége a tagfelvételi felhívásra a beadott pályázatokat értékelve dönt az új tagok felvételéről. Ennek megfelelően a Szövetség tagjai közé 2019-ben az alábbi alkotók kerülnek:
Belicza László Gábor
Csizik Balázs
Farkas Ildikó
Gombos Lajos
Ile Adrian Paul
Kemenesi Zsuzsanna
Kondor László
Körtvélyesi László
Spingár-Westerlund Anita
Sziráczki György
Wang Yinghe
Immár negyedik alkalommal került kiosztásra a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíja, melyet Bede Kincső, Rédling Hanna és Varga Viktor nyert el 2020-ra.Ű
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2019. május 18-i közgyűlésének határozatai:
1./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással,ellenszavazat nélkül elfogadta Simon Csillát és Tám Lászlót jegyzőkönyv-hitelesítőnek.
2./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján 44 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 6 tartózkodással elfogadta dr. Garamvölgyi Róbertet levezető elnöknek.
3./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 45 igen szavazattal, 8 nem szavazattal és 3 tartózkodással elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal egyhangúan elfogadta Fejér Zoltánt a Szavazatszámláló bizottság tagjának.
5./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Lévai Jenőt a Szavazatszámláló bizottságtagjának.
6./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 49 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 1 tartózkodással elfogadta Gyukics Pétert a Szavazatszámláló bizottság tagjának.
7./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal egyhangúan elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója Szervezeti és Működési Szabályzatát.
8./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 5tartózkodással elfogadta az Elnökség beszámolóját.
9./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 55 igen szavazattal, 7 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Etikai bizottság beszámolóját.
10./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 59 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
11./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 59 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának beszámolóját.
12./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 52 igen szavazattal, 10 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Felügyelőbizottság beszámolóját.
13./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 61 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2018. évi közhasznúsági beszámolóját.
14./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 39 igen szavazattal, 15 nem szavazattal és 8 tartózkodással a Tisztújító közgyűlés megtartását támogatja.
15./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelenlévők többségi döntése alapján a közgyűlés jelölőlistájára a következőnevek kerültek fel:
Elnök: Baki Péter
Elnökség: Hamarits Zsolt, Király László Györgydr., Rékasi Attila, Szamódy Zsolt Olaf, Varga Gábor Ákos, Wei Xiang
Felügyelőbizottság: Agócs József dr., Apáti-TóthSándor, Lehotka László, MüllerFerenc, Simon Csilla, Tarjáni Antal, Vékás Magdolna
Etikai Bizottság: Ambrits Tamás, Gyukics Péter, Hámori Gábor , Pettendi Szabó Péter, Somogyi Márk, Szabó Béla, TámLászló
Jelölő Bizottsági tag jelöltek: Fáth Péter, HámoriGábor, Simon Csilla, Somogyi Márk, Szamódy Zsolt Olaf
16./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A 45 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján a Magyar Fotóművészek tisztségviselői az alábbiak:
Elnök: Baki Péter
Elnökség: Hamarits Zsolt, Király László György, Rékasi Attila, Varga Gábor Ákos, Wei Xiang, Szamódy Zsolt Olaf
Felügyelőbizottság: Lehotka László, Müller Ferenc, SimonCsilla, Vékás Magdolna, Apáti-Tóth Sándor, Agócs József,Tarjáni Antal
Etikai bizottság: Tám László, Ambrits Tamás, Gyukics Péter, Somogyi Márk, Pettendi Szabó Péter, Hámori Gábor, SzabóBéla.
Jelölőbizottság: Fáth Péter, Simon Csilla, Somogyi Márk, Hámori Gábor, Szamódy Zsolt Olaf
17./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés a 28 mandátummal 27 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül azAlapszabály módosítását támogatja.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2020. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas, progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
A részletes pályázati kiírás a fotomuveszek.hu/osztondijak oldalon érhető el.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
– szakmai önéletrajz;
– a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
– kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat előzetes egyeztetést követően személyesen, vagy postai úton kell eljuttatni a Magyar Fotóművészek Szövetsége címére: 1065 Budapest, Nagymező u. 20.
A jelentkezőnek ezen felül fotográfiai portfóliójának digitális változatát pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2019. december első hetében.
A felvételi anyagokat november 15-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szüksége, és a portfólió tartalmi elemeit tekintve sincs megkötés. Az összeállított képanyagnak tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
tisztújító közgyűlésére
2019. május 18-án (szombaton) 9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” .pület)
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
A levezető elnök(ök) megválasztása
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
A napirend elfogadása
Az FFS Szervezeti és Működési szabályzatának elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, elfogadása
A Felügyelőbizottság jelentése, elfogadása
A 2018. évi közhasznúsági jelentés elfogadása
Tisztújítás
A Szövetség Alapszabályának módosítása
(az új megválasztott tisztségviselők feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00 órakor az eredeti napirendi pontokkal az eredeti közgyűlés helyszínén (Budapest I., Budavári Palota „F” épület).
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
Március 3-án, életének 81. évében elhunyt Farkas József, World Press Photo-díjas és többszörös Ezüstgerely-díjas, MOB-életműdíjas fotóművész, válogatott, Európa bajnoki ezüstérmes röplabdázó.
Farkas József 1967-től a Képes Sport hetilap fotóriportere, majd a lap fotórovatának vezetője volt. A Képes Sport megszűnése után 1992-től a Nemzeti Sport fotóriportereként dolgozott. A Magyar Fotóművészek Szövetsége 1973-ban vette fel tagjai közé, életműkiállítása 2018 őszén a Magyar Sport Házában került megrendezésre.
Rédei Ferenc így emlékezik:
A megtestesült nyugalom, nyitottság, segítő szándék,soha nem bratyizás, csodálatos szakmai tudás! Ezt jelentette számomra Farkas Jóska! Kezdő fotósként tátott szájjal álltam a laborban és néztem hogy tízesével , villám gyors mozdulatokkal mozgatja a hívóban a képeket!
A pálya szélén: a müncheni olimpián készített World Press díjas sorozatán hat kockát exponált, mind a hat része a sorozatnak! Ezt csinálja valaki utána!!
A Nemzeti Sport az alábbi cikkben búcsúzik:
Gyász: a pillanat varázslója – elhunyt Farkas József, a magyar sportfotózás kiemelkedő alakja
A díjátadó gála felvétele december 8-án szombaton 21.05-kor az M5 tévécsatornán volt látható. Az adás itt megtekinthető:
Szívből gratulálunk a díjazottnak!
A Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíjára való jelentkezés novemberben lezárult. A szakmai bizottság november 29-én értékelte a pályázatokat, és döntött a támogatásokról.
2019-ben a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíjasai:
A FEHÉR VERA, BALOGH VIKTÓRIA, LAKOS MÁTÉ és VADÁSZI ZOLTÁN.
A Fotóhónap2018 fesztivál október 18-án nyitja meg eseményeinek sorát a WEEGEE – A HÍRES, 1935–1960 című kiállítással a Mai Manó Házban.
További részletek: fotohonap.hu / facebook.com/fotohonap.hu
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2019. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas, progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
A részletes pályázati kiírás a fotomuveszek.hu/osztondijak oldalon érhető el.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkezőfotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (amely a„forrásra” klikkelve letölthető);
- a jelentkezőnek ezenfelül, fotográfiai portfóliójának digitális változatát, pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2018. december első hetében. A felvételi anyagokat november 15-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szükséges. Sikeres tagfelvételi eljárás esetén a beadott portfóliókat a Magyar Fotográfiai Múzeumban helyezzük el.
(A felvételi anyagot személyesen vagy postai úton kell eljuttatnia Szövetség címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20., II. emelet) a portfóliót pedig elektronikusan is el kell küldeni.)
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 1 311 2626 / +36 30 211 2705
Augusztus 20-a alkalmából kimagasló tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Apáti-Tóth Sándor tagunk.
Az elismeréshez szívből gratulálunk!
Heroikus Hárs, Koloska - völgy,Balatonfüred.
Szamódy Zsolt Olaf kiállítását Hamvas Béla Fák című művét bemutató esthez kapcsolódva az író, filozófus halálának 50. évfordulója alkalmából a Római Magyar Akadémián mutatták be, május 30-án.
Május 3-án nyílt meg Prágában Korniss Péter nagyszabású tárlata a Óvárosi Városháza kiállítótermében, Prága főpolgármesterének védnökségével. A kiállítás június 28-ig tekinthető meg.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége
2018. április 7-i közgyűlésének határozatai
1./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 32 mandátummal és 2 tartózkodással elfogadta Zsila Sándort és Albertini Bélát jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 33 mandátummal és 1 tartózkodással elfogadta Király László Györgyöt levezető elnöknek.
3./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 31 mandátummal és 3 tartózkodással elfogadta az Elnökség beszámolóját.
5./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2017. évi közhasznúsági beszámolóját.
6./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető, vagy külön kérésre elektronikus úton továbbítjuk tagjainknak.
MEGHÍVÓ
a
Magyar Fotóművészek Szövetsége évi rendes közgyűlésére
2018.
április 7-én (szombaton) 9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt
napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása, szavazás
A 2017. évi közhasznúsági beszámoló elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása (a Senior Alkotócsoport beemelése a Tagozatok közé: 15. §
4. pont)
Zárszó
• Az érvényben lévő
Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal
rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát
mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés
határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00
órakor az eredeti napirendi pontokkal. A megismételt Közgyűlés a megjelentek
számától függetlenül határozatképes.
HARIS LÁSZLÓ a magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka területén végzett kiemelkedő művészi értékteremtő munkája elismeréseként Magyarország Érdemes Művésze díjat vehetett át.
VÉCSY ATTILA kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült.
Március 13-án hirdették ki a Hungary Emerging pályázat nyerteseit, a díjazottak között van MEZŐSI ÁGNES, BÍRÓ DÁVID és REGŐS BENEDEK is.
Március 14-én a Magyar Újságírók Országos Szövetsége sajtónapi ünnepségén életműve elismeréseként Aranytollat vehetett át GÁTI GYÖRGY.
A díjazottaknak szívből gratulálunk!
1/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, egyhangúlag elfogadta a meghirdetett napirendet.
2/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, 23 igen szavazattal és 2 tartózkodással (Módos Gábor és Urbán Ádám) elfogadta Módos Gábort és Urbán Ádámot jegyzőkönyv hitelesítőnek.
3/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, 23 igen szavazattal és 2 tartózkodással (Bánkuti András és Kiss-Kuntler Árpád) elfogadta Dr. Garamvölgyi Róbertet levezető elnöknek.
4/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető, vagy külön kérésre elektronikus úton továbbítjuk tagjainknak.
A Szövetség felhívása pozitív visszhangra talált, közel harminc pályázati anyag érkezett be. A döntésnél fontos szempont volt a portfólió felépítése, összetettsége, ugyanakkor a bírálók arra is kíváncsiak voltak, miként rajzolódik ki az önálló alkotói karakter a pályázó munkái által. A bizottság azokat a hallgatókat kereste, akiknek projektterve alapján, nem csak kiváló, de progresszív pályaművek születhetnek, amennyiben megfelelő szakmai és anyagi támogatásban részesülnek.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének fejenként 1 millió forintos ösztöndíját a 2018-as évre:
Balogh Viktória, Geibl Kata és Kiss Imre nyerték el.
Az elméleti kutatásra kiírt ösztöndíjat idén nem osztotta ki a zsűri.
Az ösztöndíjasok jövő év januárjában kezdik meg munkájukat, 2019. januárjában pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be elkészült alkotásaikat a nagyközönségnek.
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
rendkívüli közgyűlésére
2017. november 18-án (szombaton) 9.30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Javasolt napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása
Zárszó
A klasszikus fotográfiai hagyományok folytatója, az absztrakton keresztül a minimal art felé halad. Különböző fotómagazinok művészeti szerkesztője volt. Balogh Rudolf-díjas fotóművész, munkái megtalálhatók különböző gyűjteményekben idehaza és külföldön. Képei kora tavasszal a Vigadóban is láthatók voltak, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának kiállításán.
A világhírű magyar háborús fotóriporter, Robert Capa óta tudjuk, hogy a fotografálás férfias foglalkozás. De mi van akkor, ha fotográfus nő? Hogyan kell helyt állni e férfias világban? A rendszertelen, a látványra, az eseményre mindig nyitott, munkára kész életforma ma is alapkövetelmény? Erről kérdezi vendégeit Keleti Évát, Baricz Katit, Szabó Bernadettet a házigazda Dióssy Klári. A meglepetés férfi vendég pedig Tóth József Füles. A műsor szerkesztője Hajdú Éva volt.
Fotográfusunk rangos nemzetközi kitüntetése
Papp Elek fotóművész az első félévben 32 aranyérmet nyert a képeivel nemzetközi fotópályázatokon, ezzel 1388 lett a díjainak száma. A művész a legutóbbi Danube Circuit 2017 című - négy országban meghirdetett - versenyen hét aranymedált gyűjtött be a napokban. A nemzetközi elismertségű alkotó legutóbbi, „Létek” című kiállítása Budapesten a Cultiris Galériában/Örkény István könyvesboltban volt megtekinthető augusztus 31-ig.
Szolnok Város Napja és a Magyar Fotográfia tiszteletére rendezett ünnepségen, augusztus 26-án Horváth Imre a MAFOSZ elnöke több elismeréssel együtt FIAP fotóművészeti diplomákat adott át. A Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) pillanatnyilag legnagyobb elismerését a Diamond2-t, vagyis a Gyémánt Díj legmagasabbikát Papp Elek nagykőrösi fotóművész vehette át. Mindössze hatan rendelkeznek ezzel a jeles elismeréssel a világon.
Az elismeréshez szívből gratulálunk!
A belépési nyilatkozat a Szövetség honlapjáról letölthető.
1./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta Agócs Józsefet és Király László Györgyöt jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés látható többséggel elfogadta Baki Pétert levezető elnöknek.
3./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta az Elnökség beszámolóját.
5./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
6./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Etikai kódexének módosítását.
7./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2016. évi közhasznúsági beszámolóját.
8./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 52 mandátummal Tám Lászlót és 36 mandátummal Uhl Gabriellát választotta az Etikai Bizottság új tagjának.
A közgyűlés szószerinti jegyzőkönyve betekintés céljából a Szövetség irodájában átvehető.
Az 5./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat – a megfelelő hitelesítések elvégzése után – benyújtásra kerül a Fővárosi Bíróság számára.
Március 26-án Chilében, az Andrés Bello Egyetem Las Condes-i campusán nyílt meg a fotókiállítás, amely április 14-ig tekinthető meg hétfőtől péntekig 9:30-17:30 óra között.
Fotó: Andics Árpád
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
évi rendes közgyűlésére
2017. április 8-án (szombaton) 9,30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, szavazás
A 2016. évi közhasznúsági beszámoló elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása
A Szövetség Etikai kódexének módosítása
Az Etikai Bizottság részleges tisztújítása
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal. A megismételt Közgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
A nemzeti ünnep alkalmából Kossuth-díjat vehetett át KELETI ÉVA Balázs Béla-díjas fotóművész, kiváló és érdemes művész a magyar vizuális kultúra egyik meghatározó szereplőjeként elsősorban a hazai színházi élet kulisszák mögötti világának dokumentarista stílusú, valósághű megörökítését szolgáló, példaértékű szakmai alázattal végzett művészi munkája elismeréseként. A magyar művészet értékeinek gyarapítása érdekében végzett magas szintű, igényes teljesítménye elismeréseként Magyarország Kiváló Művésze díjban részesült MOLNÁR EDIT, Balázs Béla-díjas fotóművész, Érdemes Művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült: CHOCHOL KÁROLY fotóművész, valamint HAMARITS ZSOLT fotóművész.
Szeretnénk figyelmébe ajánlani egy új, havi rendszerességgel megrendezésre kerülő előadás-sorozatot. Cegléden, a Központi Könyvtárban egy kötetlen, baráti beszélgetésre, vetített képes előadásra invitálja Önt a Fotósarok, ahol többek között Eifert János, Bánkuti András, Módos Gábor, Zsila Sándor és Urbán Tamás fotóművészek vitatják meg a fotográfiai aktuális kérdéseit, mesélnek munkásságukról.
A Fotósarok második vendége Eifert János, akivel december 8-án, 17 órakor Markovics Ferenc beszélgetett.
Helyszín: TÉKAFÉ, Téka - Központi Könyvtár (Cegléd, Szabadság tér 5/a)
Eifert János
(Autonóm fotóművész)
Hódmezővásárhely szülötte (1943), 2013-tól a város díszpolgára. 1960-1977 között a Honvéd együttes hivatásos táncosa, fényképezni e munkája közben tanult. Hamarosan hazai és külföldi kiállítások és diaporáma fesztiválok sokszor díjazott alkotója, máig 200-nál is több önálló tárlat rendezője. 1984-től a Sebesvíz nemzetközi fotóművészeti alkotótábor művészeti vezetője, Európa számos országából összesereglett résztvevőkkel. 1977-ben megválasztották a Magyar Fotóművészek Szövetségének elnökévé, emellett több magyar és külföldi szakmai szervezetben munkálkodik. A Nemzetközi fotóművészeti Szövetség kitüntetettje, AFIAP, EsFIAP címekkel.
További fontos elismerései közül: a MAOE Fotóművészeti Alkotói Nagydíja (2006), Magyar Érdemkereszt Tisztikeresztje (2012).
Eifert János a könyvtárban
A Fotósarok ötlete a Ceglédi Városi Könyvtár (egyben a Kulturális Központ) igazgatónőjétől, Kogler Ágnestől származik. A "próba-rendezvény" még a tavasz folyamán Tóth József "Füles" fotóművésszel olyan sikeres volt, hogy pályázatot adtak be az NKA-hoz egy hat előadásból álló sorozat megrendezésére. A moderátor szerepére és a hat jeles fotográfus felkérésére Markovics Ferenc fotóművészt, Cegléd szülöttét kérték fel. A további hat fotóművész névsora: Benkő Imre, Eifert János, Bánkuti András, Zsila Sándor, Módos Gábor és Urbán Tamás. Az NKA teljes egészében megítélte a pályázati összeget.
A legutóbbi előadásra december 8-án került sor a Ceglédi Városi Könyvtár Tékafé elnevezésű részében. Eifert János néhány nagyméretű képét is falra helyezte, majd lendületes előadás kísérte az életművéből merített, vetített-képes válogatást. Noha az est hossza jócskán meghaladta az előre megszabott "műsoridőt", a hallgatóság töretlen érdeklődéssel követte az elhangzottakat és látottakat.
Az élő beszélgetés természetesen többet árult el az alkotó életéről, munkásságáról. Eifert János fotóművész Ars poetica-járól – nem először – így vallott: „Számomra játék a fotográfia. Nagyon komoly játék. És jelenti a világ megismerésének lehetőségét, találkozásokat, új feladatokat, és azt a szabadságot, hogy gondolataimat saját képi nyelvemen közölhetem. 40 év alatt 44 országból, különböző témákból hatalmas archívumot gyűjtöttem össze. Az amerikai űrközponttól az indiai Tadj Mahalig, neves művészek és politikusok, ismert személyiségek portréitól a technika, tudomány világáig számtalan riportkép, illusztráció, dokumentáció, tudósítás gyűlt össze, amelyekből mindig kiugrik egy-egy sehova nem sorolható, különleges megfogalmazású és üzenetű kép. Néha a véletlen, de legtöbbször a másképpen látás igénye, a kreativitás, a tudatos kísérletezés hozza létre ezeket a képeket. A digitális képalakítás lehetőségei a fotográfus eszköztárát bővítik. Ezekkel a lehetőségekkel én is igyekszem élni.”
Forrás: ctv.hu - Fotó: Kisfaludi István
Nem akármilyen előzmények után, 12 évnyi gyűjtőmunka, hat szentföldi zarándokúton több ezer fotó elkészítését követően Tám Lászlónak összeállt a biblia fotóalbuma. A szent ég alatt című kötetben 180 oldalon több száz képen kelnek életre a szakrális helyek.
– A Szentföld mely részét járta be?
– Voltam Egyiptomban, Jordániában, Izraelben, Szíriában, és érintettük Libanont is. Több helyen többször is megfordultam, ugyanazt más szemszögből lefotózni.
– Mi lesz ebből az anyagból?
– Egy fotóalbum jelenik meg még ebben az esztendőben. Hiteles beszámoló egy hívő keresztény részéről a szentföldi zarándokutakról, a szent helyekről. A könyvben minden látható, ami a felsorolt országokban fontos és ma is elérhető. Magyar és angol szöveggel, és bibliai utalások teszik érzékletesebbé az egyes helyszínek fontosságát.
– Tekinthető ez történelmi dokumentációnak is?
– Abból a szempontból mindenképp, hogy időközben több híres emléket leromboltak, tönkretettek. Említhetem például Palmirát, ahol ma már minden vízszintben fekszik. Én az eredeti állapotában még hétszáz fotót készítettem.
– Mi fogta meg leginkább?
– A zarándokutak lelki vezetői, emellett Egyiptomban az ősi koptok ma is működő kolostorai a keleti sivatagban, Izraelben pedig a Szenvedés Útja. A könyvben mind a 14 stációja benne lesz, melyeket egyébként hét különböző felekezet birtokol.
– Akkor ez valamiféle építészettörténeti fotóalbum?
– Annál sokkal többről van szó. Mert útjaim során megtapasztaltam, hogy más népek keresztényei hogy élik meg a hitüket. Olykor katartikus élményeket éltem át, néha olyan érzésem volt, hogy hozzájuk képest én csaknem „pogány” vagyok.
– Mennyiben más ez a kötet, mint egy szentföldi útleírás?
– Miután zarándokként jutottam el a legtöbb helyre, nem mindig a fotózáshoz legjobb időjárási körülmények közt érkeztem. A képeken cserébe ott az ember, aki megéli a látottakat.
– Talált magyar vonatkozású emlékeket is?
– A Mi Atyánk templomában magyarul is olvasható az ima szövege. Az Elszenderülés bazilikájában magyar kápolna is van. A Minden Népek templomában a fő oltárt magyar művész alkotta, így az apszisban ott látható a magyar címer. Názáretben a magyarok Mária- képe bekerült a templomba, Aleppóban pedig Kőrösi Csoma Sándornak van emléktáblája, ha azóta szét nem lőtték.
– Kiknek szól ez a könyv?
– A szentföldi zarándokutaknak akartam emléket állítani, hívőknek és nem hívőknek képet adni az eredeti bibliai helyszínekről.
A harmadik szakrális jellegű album
Tám László 1940-ben született a ma Szlovákiához tartozó Egyházfán. Pedagógiai főiskolát végzett, évtizedek óta fotózik, 25 éven át volt diaporáma-bemutatója a Pécsi Nyári Játékokon. A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete életműdíjjal tüntette ki, Csokonai-díjas. Volt, amikor a világ négy legelismertebb diaporáma-művésze közé tartozott, megkapta a franciaországi Angouleme Fesztivál Oscar-díját. Felesége, Lengvári Éva, tanárként ment nyugdíjba. Jó néhány fotóalbuma született már, szakrális témakörben ez a harmadik és igazi ritkaság lesz, mindössze 500 példányban készül.
Dunántúli Napló | Mészáros B. Endre interjúja Tám Lászlóval
PÉCS | 2016. szeptember 9.
BENKŐ Imre, Balázs Béla-díjas fotográfus, fotóriporter. 1963-tól kezdett ismerkedni a fényképezéssel. 1968-1986: a Magyar Távirati Iroda fotóriporter-munkatársa. 1987-től kilenc éven keresztül az ózdi kohászat leépülését dokumentálta, s ezzel a fotósorozatával 1992-ben elnyerte a W. Eugene Smith Memorial Fund (New York) ösztöndíját. A való világ vizuális értelmezése, az ember és környezetének sajátos dokumentatív ábrázolása érdekli képei alkotásakor. 1975-ben és 1978-ban aranyérmet nyert a World Press Photo pályázatán. 1991-ben Pulitzer Emlékdíjat, 2004-ben Érdemes művész és Magyar Fotográfia Nagydíjat, 2016-ban Kiváló művész díjat kapott. 2012-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Több száz csoportos kiállításon szerepelt alkotásaival Kínától Indiáig, Amerikától Esztergomig; egyéni tárlatainak a száma meghaladja az hatvanat – Pozsonytól New Yorkig. Hét fotóesszé albuma jelent meg. Számos jelentős közgyűjtemény és galéria őrzi a műveit.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének ösztöndíj bizottsága (Baki Péter, Czigány Ákos, Gerhes Gábor, Tillmann József és Vékony Dorottya) 2016. november 25-én elbírálta a pályázati felhívásra beérkezett anyagokat.
A Szövetség felhívása pozitív visszhangra talált, közel ötven pályázati anyag érkezett be. A döntésnél fontos szempont volt a portfólió felépítése, összetettsége, ugyanakkor a bírálók arra is kíváncsiak voltak, miként rajzolódik ki az önálló alkotói karakter a pályázó munkái által. A bizottság azokat a hallgatókat kereste, akiknek projektterve alapján, nem csak kiváló, de progresszív pályaművek születhetnek, amennyiben megfelelő szakmai és anyagi támogatásban részesülnek.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének fejenként 1 millió forintos ösztöndíját a 2017-es évre:
Bilak Krystyna, Biró Dávid és Regős Benedek nyerték el.
Az ösztöndíjasok jövő év januárjában kezdik meg munkájukat, 2017. decemberében pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be elkészült alkotásaikat a nagyközönségnek.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya meghirdeti a Magyar Sajtófotó Pályázatot. A hagyományokhoz híven a pályázatra elsősorban a hazai és határon túli sajtó munkatársainak jelentkezését várjuk, de – a korábbi évekhez hasonlóan – a pályázat nyitott mindenki számára.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás a magyar fotóriporter szakma legnagyobb seregszemléje. Azon kevés hazai kulturális rendezvény-sorozat egyike, amelyet alapítása óta töretlenül, minden évben megrendezünk. Független magyar márka, amely amellett, hogy a pillanat nyelvén mutatja be egy év történéseit, számtalan egyetemes értéket képvisel.
A pályázatra jelentkezni 2016. január 1. – december 31. között készült képekkel lehet az egyedi képek és a képriport kategóriában. Ez az időbeli korlátozás nem érvényes a többi sorozat-kategóriára, ahol több éven átívelő anyagokat is elfogadunk, de ezekben is kell, hogy szerepeljen 2016-ban készült felvétel. A pályázatra korábbi években díjat nyert képek nem adhatók be. Egy pályázó összesen 30 pályaművet küldhet be a pályázatra, kategóriától függetlenül. A pályamű állhat egyedi képből vagy képsorozatból, amely legfeljebb 10 képből állhat. Egy kép csak egyszer adható be, nem szerepelhet egyedi képként és sorozat részeként is.
Pályázni az alábbi kategóriákban lehet:
1. Hír-eseményfotó (egyedi)
2. Képriport (sorozat)
3. Emberábrázolás-portré (egyedi)
4. Emberábrázolás-portré (sorozat)
5. Művészet (egyedi)
6. Művészet (sorozat)
7. Sport (egyedi)
8. Sport (sorozat)
9. Természet és tudomány (egyedi)
10. Természet és tudomány (sorozat)
11. Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi)
12. Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat)
Pályázni kizárólag online módon lehet a Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás hivatalos honlapján, a www.sajto-foto.hu/palyazat oldalon. A pályázat és a zsűrizés technikai lebonyolítását az eContest pályázatkezelő rendszer támogatja, ez a rendszer garantálja a zsűrizés anonimitását és átláthatóságát is.
Képeket feltölteni – bejelentkezés vagy regisztráció után – 2016. december 15. 12:00-tól 2017. január 19. 12:00-ig lehet. A feltöltött pályázati anyagokat a jelentkezési határidőn belül a pályázók szabadon módosíthatják. A feltöltött pályaművek a zsűri által történt előválogatást követően válnak nyilvánossá a honlap látogatói számára.
A pályamunkákat a kiíró által felkért zsűri, előzsűrizés után, bírálja el 2017. január 27-29. között.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás hivatalos honlapján (http://www.sajto-foto.hu) 2007-ig visszamenőleg megtekinthetők a zsűri által előválogatott pályaművek és a díjazottak portfóliói.
Molnár István-díj
A sajtófotó pályázat mellett a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya egy másik, a fotográfiával szoros kapcsolatban lévő pályázatra is várja a pályaműveket.
A Molnár István-díj pályázatra olyan tipográfusok, grafikusok, képszerkesztők, tervező-szerkesztők jelentkezését várjuk, akik fontosnak tartják a fotográfia méltó megjelenítését a sajtóban. A pályázatra jelentkezni 2017. február 20-ig lehet. A felhívásra beadott anyag lehet valamely magazinban megjelent munka, vagy még csak tipográfiai tervként létező, valóságos vagy fiktív magazin. A műveket tördelőkből, képszerkesztőkből álló zsűri bírálja el. A leadott anyagok terjedelme nem haladhatja meg a 10 oldalpárt. További információk www.tipografus.hu oldalon 2016. december 3-től, valamint a www.sajto-foto.hu oldalon 2016. december 4-től.
Mindkét pályázatról bővebb információk a következő sajtóközleményben valamint 2016. december 4-től a www.sajto-foto.hu hivatalos weboldalon találhatók.
Magyar Újságírók Országos Szövetsége
Fotóriporterek Szakosztálya
Nemzetközi fotókiállítás
2017. január 12. – február 7.
A nőiesség és férfiasság ábrázolása számos művészeti ág alkotói számára inspiráló téma, és ez alól a fotográfia sem kivétel. Az elmúlt néhány évtizedben azonban számos – és gyakran heves – bírálat érte a nők és férfiak, a nőiesség és a férfiasság gyakorta kritikátlan és reflexió híján való, előítéletes vagy éppen közhelyes fotográfiai ábrázolásának gyakorlatát. A képzőművészeti és alkalmazott fotográfiai alkotásokat egyaránt érte és éri kifogás a téma megközelítésének és megjelenítésének implikációi és potenciális következményei miatt.
A történeti és kulturális variációkat tekintve a femininitásnak/maszkulinitásnak számos felfogása létezett és létezik; a férfi és a nő lehetnek például egymás ellentétei, egymás kiegészítései, vagy pozíciók egy kontinuum különböző pontjain, csak hogy néhány példát vegyünk. Alig találunk a femininitás/maszkulinitás témakörében olyan ábrázolást, ami ne lenne elcsépeltnek mondható, konzervatív, hatásvadász, lealacsonyító, ízléstelen, sablonos vagy akár sértő, legalábbis valakinek a szempontjából.
Olybá tűnhet, hogy már minden elhangzott és megjelenítésre került verbálisan és vizuálisan egyaránt, amit csak el lehet mondani és meg lehet jeleníteni, ám mégsem hagyhatjuk figyelmen kívül a téma kitartó és megkerülhetetlen jelenlétét a kortárs vizuális kultúrában. Mi az, ami átmenthető és talán újrahasználható a fotográfia gazdag történetéből? Léteznek-e még újszerű, kritikus megközelítések a témában?
A PH21 Galéria pályázatot hirdet csoportos kiállításon való részvételre, melynek címe: Feminin/Maszkulin. Minden olyan alkotó munkáját várjuk, aki érdekel a téma, és a PH21 Galérián keresztül szívesen osztaná meg alkotásait egy szélesebb, nemzetközi közönséggel is. A téma a lehető legtágabban értendő. Műfaji és stílusbeli megkötések nélkül a pályázat nyitott a téma bármely kreatív fotográfiai értelmezésére.
Szeretnénk figyelmébe ajánlani egy új, havi rendszerességgel megrendezésre kerülő előadás-sorozatot. Cegléden, a Központi Könyvtárban egy kötetlen, baráti beszélgetésre, vetített képes előadásra invitálja Önt a Fotósarok, ahol többek között Eifert János, Bánkuti András, Módos Gábor, Zsila Sándor és Urbán Tamás fotóművészek vitatják meg a fotográfiai aktuális kérdéseit, mesélnek munkásságukról.
A Fotósarok első vendége Benkő Imre, akivel november 10-én, 17 órakor Markovics Ferenc beszélgetett.
Következő alkalom: 2016. december 08.
Beszámoló hamarosan!
A Nikon pályázati felhívása magánszemélyek részére a 2016-os nemzetközi Nikon Phot Contesten való részvételre.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
A Nikon Photo Contest 2016-2017 fotóverseny- és videókategóriában bármilyen digitális eszközzel rögzített munka benyújtható, beleértve az okoseszközökkel készítetteket is, valamint a 6-180 másodperc hosszúságú videókat.
Kategóriák:
- Nyílt kategória – téma: jövő (fotó, fotósorozattal, videóval lehet pályázni)
- A Nikon 100. évfordulója – téma: ünneplés (csak Nikonnal készült fotóval, videóval lehet pályázni)
- Következő generáció – téma: jövő (30 év alattiaknak – fotóval, fotósorozattal, videóval lehet pályázni)
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 27.
Forrás: palyazatmenedzser.hu
A World Photography Organisation pályázati felhívása nemzetközi fotóversenyén való részvételre a Sony World Photography Awards elnyerése érdekében.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
A Sony World Photography Award 4 alversenyből áll:
verseny profiknak az alábbi témákban:
- építészet
- konceptuális
- tájkép
- élővilág
- portré
- csendélet
- aktuális konfliktusok és hírek
- aktuális problémák
- mindennapi élet
- sport
verseny amatőröknek az alábbi témákban:
- építészet
- kultúra
- manipulált fotók
- mozgás
- természet
- vadvilág
- portré
- csendélet
- mindennapi élet a köztereken
- utazás
verseny fiatal amatőröknek az alábbi témában
- szépség
verseny olyan fiatal amatőröknek, akik fotózást tanulnak, leendő profiknak az alábbi témában:
- emlékek
Díjazás: minden rövidlistás fotó bekerül a Sony World Photography Awards évkönyvébe, online felületeken is megjelennek és kiállítás készül a képekből Londonban. A verseny összdíjazása 30.000 $.
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 10.
Forrás: palyazatmenedzser.hu
Az Olympus pályázati felhívás magánszemélyek számára nemzetközi fotóversenyen való részvételre.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében magánszemélyek fotóval 1 millió jenre és Olympus fényképezőgépre pályázhatnak.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
Kategóriák:
- Az élet ereje
- Ápoló kapcsolatok
- Inspiráló helyek
- Gyakran kimaradó perspektívák
Formátum: JPG
Méret: legfeljebb 15 MB
Egy pályázó legfeljebb 5 képpel nevezhet.
Díjazás:
Fődíj: 1 millió jen és egy Olympus Flagship fényképezőgép
Kategória 1. helyezettek: Olympus OM-D E-M5 Mark II + M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO
Kategória 2. helyezettek: Olympus OM-D E-M10 Mark II + M.Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3,5-5,6 EZ
Kategória 3. helyezettek: Olympus PEN-PL8 + M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6 EZ
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 10.
Forrás: pályazatmenedzser.hu
A pályázat beküldési határideje: 2016.11.30.
Leírás a pályázatról:
1. Pályázat kiírója:
Dobogókőért Közhasznú Alapítvány
2. Pályázat célja, témaköre, kategóriái:
Célja, hogy a fotósok lencséjén keresztül is minél több emberrel megismertessük Dobogókő és környékének szépségeit, a kirándulás örömét, a természet megismerésének élményét
Kategóriák:
• A legszebb kilátások: Dobogókőről és a környékbeli magaslatokról (pl. Prédikálószék, Pilis-tető) készített fotók
• Legszebb természeti képződmények: A környék természeti képződményeiről készített fotók (pl. Vadálló-kövek, Rám-szakadék, Zsivány-sziklák)
• Az élő természet csodái: a környék erdeinek állat- és növényvilágát bemutató fotók
• A túrázás élményei: Dobogókő környéki túrák alkalmával készített fotók a túrák résztvevőivel
• Az emberkéz munkája, ember alkotta táj: minden, amivel az emberi munka, kreativitás és szorgalom útján gazdagodott a dobogókői és környékbeli táj (pl. épületek, turistautak, kerékpárutak, sípályák, pihenőhelyek, műemlékek, szakrális helyek)
• Legszebb 24 órán belül beküldött fotó: a legjobbra értékelt, a készítését követően 24 órán belül beérkezett fotó (bármely fenti témából érkezhet) külön díjat kap
3. A Pályázaton résztvevő személyek:
A Pályázaton részt vehet minden nagykorú, cselekvőképes személy, kivéve a Dobogókőért Közhasznú Alapítvány, illetve a Pályázat szervezésében vagy lebonyolításában esetlegesen közreműködő természetes személyek, illetve jogi személyek tulajdonosai, vezetői tisztségviselői, alkalmazottai és mindezek közeli hozzátartozói.
4. Pályázat leírása és menete:
A pályázók kategóriánként egy hónapban legfeljebb 3 darab, saját maguk által készített digitális felvétellel nevezhetnek, melyeknek teljes felhasználási jogával rendelkeznek. A pályázatra beküldhető képeknek minimum 4 megapixel nagyságúaknak kell lenniük. Mobiltelefonnal készült képek nem vehetnek részt a pályázaton! Formátum: JPG.
A pályázaton való részvétel ingyenes, nevezési díj, regisztrációs díj nincs!
A fotókat 2016. március 1-től 2016. december 1. 00:00-ig várjuk
a dobogoko.fotopalyazat@gmail.com e-mail címre.
a levélben kérjük megadni:
• pályázó neve
• beküldött képek címei, kategóriabesorolása (ha nem egyértelmű)
A Kiíró fenntartja a jogot, hogy a pályázatokat saját szempontjai alapján megszűrje, és a pályázatban szereplő témától jelentősen eltérő illetve a vulgáris, obszcén pályázatokat kizárja a pályázatból külön értesítés nélkül.
A pályázaton való részvétel hiányosságáért/hibájáért, a megküldés sikertelenségéért, az internetes, rendszer lassúságért, leállásáért a Kiíró nem vállal felelősséget. A határidő után beérkezett, hiányos, a kiírásnak nem megfelelő pályázatokat nem áll módunkban figyelembe venni a pályázatok elbírálásakor. A benyújtást követően hiánypótlásra nincs lehetőség.
5. Pályázatok elbírálása:
A beérkezett pályázatokat a Kiíró által létrehozott zsűri bírálja el és a pályázat lezárulta után minden egyes kategóriában zsűrigyőztest hirdet. A facebook-on legsikeresebb (egy megosztást dupla like-ként veszünk figyelembe) kép szerzője közönségdíjat kap
Összesen tehát 6 kategóriagyőztest és 1 közönségdíjast hirdetünk
Egyazon személynek csak egy kategóraelsőségért adható díjazás, ha az adott kategóriaelsőség után ugyanazon személy fotója lenne egy másik kategória győztese is, úgy annak díjazása a kategória 2. helyezettjére száll. A győzteseket a kategóriák felsorolásának sorrendjében választjuk ki, majd végül a közönségdíj nyertesét vizsgáljuk.
6. Nyeremények:
A Kiíró a Pályázat nyerteseit elektronikus úton, e-mail-ben értesíti 2016. 12.18 16.00 óráig a nyereményről és annak átvételének menetéről. A nyeremények másra át nem ruházhatóak, és készpénzre át nem válthatóak.
Kategóriánkénti zsűrigyőztes, illetve a közönségdíjas nyereménye:
Egy éjszaka 2 fő részére a Dobogókői Jurtaszálláson
+ félpanziós ellátás a Makovecz Zsindelyesben
A díj vasárnap estétől péntek délelőttig vehető igénybe, más időpontokra foglaltság függvényében tudunk biztosítani díjmentes igénybevételt előző napi érdeklődéssel
7. Szerzői jog és adatvédelem:
A pályázó a pályázaton való részvétellel feltétel nélküli, visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy a pályázat rendezője, valamint a nyeremények felajánlói a beküldött képekkel kapcsolatban, valamennyi szerzői jogi jogosítványát, külön díjazás nélkül időbeli korlátoktól mentesen, esetenként a szerző nevének feltüntetése nélkül is gyakorolhassa.
A pályázati anyag beküldése igazolja, és tanúsítja, hogy a pályázaton részt vevő elfogadja a jelen részvételi feltételeket és a beküldött felvételek a pályázó szellemi termékei, ezért korlátozás nélkül, szabadon teljes körű joggal rendelkezik felettük, valamint a fotók felett harmadik személy semmilyen, a fenti hozzájárulást korlátozó jogokkal nem rendelkezik, a képeken esetleg látható személy személyiségi jogait nem sérti. A pályázó, a pályázaton való részvételével tudomásul veszi, hogy a fotók bemutatásával okozott bármely személyiségi és szerzői jogsértésekért minden felelősség a Pályázót terheli, beleértve a jogsértéssel bekövetkező anyagi felelősséget is.
Pályázó a pályázaton való részvétellel kifejezetten hozzájárulását adja ahhoz, hogy személyes adatait a Szervező a pályázat lebonyolítása céljából a vonatkozó törvényi rendelkezéseknek megfelelően kezelje, és azt díjmentesen és jogszerűen felhasználják, és a lebonyolítás illetve a nyeremény felhasználása érdekében azt harmadik félnek e célból átadja. Pályázó a pályázaton való részvétellel hozzájárulását adja ahhoz, hogy a nyertes nevét, és lakóhelye városának nevét és a nyerés tényét az ajándék megjelölése mellett a Szervező és a nyeremények felajánlói internetes felületeiken nyilvánosságra hozzák. A pályamű beküldésével egyidejűleg a pályázó hozzájárul az egyéb, a pályázat kapcsán esetlegesen készülő egyéb alkotásokban való megjelenéshez, felhasználáshoz. A pályázat kiírójának és a nyeremények felajánlóinak jogukban áll a beküldött pályamunkákat közzétenni és felhasználni. A verseny résztvevőinek szintén jogukban áll saját beküldött műveiket közzétenni.
A Varázslatos Magyarország Természetfotó Nonprofit Kft. kiírja a Varázslatos Magyarország természetfotós pályázatát, amelynek alapvető célja, hogy népszerűsítse országunk nemzeti parkjainak csodálatos adottságait, természeti szépségeit, valamint természetfotósok számára folyamatos pályázati lehetőséget biztosítson. Szeretnénk létrehozni és megteremteni egy közösséget, amelynek célja gyönyörű országunk, valamint nemzeti parkjaink természeti szépségeinek, növény- és állatvilágának, valamint a nemzeti parkok által őrzött kulturális örökségnek a bemutatása. Szeretnénk támogatni pályázati lehetőséggel és díjakkal a Varázslatos Magyarország természetfotósait, valamint inspirálni mindazokat, akik vágyat éreznek e csodálatos hivatás, hobbi űzéséhez. Célunk, hogy a magyar emberek jobban megismerjék országunk természeti szépségeit, valamint az, hogy Magyarországon és külföldön egyaránt büszkélkedhessünk természetfotósainkkal és munkáikkal. Nemzeti parkjainkról további információkért, keresd fel a Magyar Nemzeti Parkok weboldalát, ahol minden nemzeti parkról bővebben tájékozódhatsz, illetve könnyedén eljuthatsz az egyes nemzeti parkok saját honlapjaira is!
Havi természetfotós pályázatok:
1. Varázslatos Magyarország természeti szépségei
2. Varázslatos Magyarország madarai
3. Varázslatos Magyarország egyéb állatai
4. Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből
A. Varázslatos Magyarország mozgásban a természet (videó) (május 1-től)
B. Varázslatos Magyarország ember a természetben
- pályázati év: 2016. március 11-től 2016. december 20-ig
A University of Bedfordshire pályázati felhívása művészek és kreatív szakemberek számára angliai kollaboratív művészeti programban való részvételre.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében művészek, kreatív szakemberek művészeti projekttel angliai kollaboratív programban való részvételre és 10.000 font ösztöndíjra pályázhatnak.
A pályázók köre
Karrierjük közepén lévő művészek (képzőművészek, performanszművészek, digitális művészek, írók, zenészek, stb.) kreatív szakemberek.
A pályázat részletei
A program célja több éves tapasztalattal rendelkező művészek, szakemberek projektjeinek segítése interdiszciplináris tapasztalatcsere és partnerségi együttműködés által. A programba bekerülő művészeknek katalizátor szerepük lesz – pályakezdő és 4 tapasztalattal rendelkező művésszel/szakemberrel kell együtt dolgozniuk.
Az egy éves program 3 részből épül fel:
1. Kollaborációs munka (2017. január-június)
2. Projektfejlesztés (2017. június-augusztus)
3. Terjeszkedés (2017. szeptember-dececmber)
A programmal járó előnyök, juttatások:
- 12 hónapon keresztül támogatás, képzések, mentorálás
- 10.000 font ösztöndíj
- bekapcsolódás az egyetem személyi és intézményi hálózatába
- tér biztosítása az az alkotáshoz (heti 1 nap)
- kéthetente kollaborációs események
- lehetőség a folyamatban lévő projektek megvitatására
- havi képzések, szemináriumok
A nyertes pályázónak 12 hónapon keresztül minimum hetente 2 napon a projekttel kell foglalkozniuk. Ezen felül kötelező részt venniük a kollaborációs eseményeken és havi képzéseken Lutonban.
Interjú időpontja (rövidlistásoknak): 2016. december 5-6.
Program kezdete: 2017. január 12.
Program helye: University of Bedfordshire, Luton, Uk
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2016. november 20.
A CBRE pályázati felhívása amatőr és profi fotósok részére a városi környezetet vagy életet bemutató fotók készítésére Az Év Városi Fotósa Díj elnyerése céljából
A pályázat tárgya
A pályázat keretében a 13. életévüket betöltött amatőr is profi fotósok a városi környezetet vagy életet bemutató fotóval utazásra, drónos fotózásra, GoPro kamerára, 250 és 1000 dollár értékű ajándékutalványra pályázhatnak.
A pályázók köre
13. életévüket betöltött amatőr és profi fotósok
A pályázat részletei
A díjra a városi környezetet bemutató, a városi élet gazdaságát és diverzitását ünneplő fotókkal lehet nevezni.
2016-os téma: Kapcsolatok városa – Emberek, helyek, perspektívák
Benyújtás
Online.
Határidő: 2016. november 30.
A Kepesita Collection (kepesitacollection.com) pályázatot hirdet 35 év alatti kortárs képzőművészekszámára. A pályázat koncepciója az, hogy a nyertes pályamű 400.000 Ft értékben megvásárlásra kerül a gyűjtemény részére.
Téma: Az Út szava
A Kepesita Collection idei, 2016-os pályázatára olyan kortárs művészeti alkotásokat vár bármilyen médiumban – festmény, grafika, szobor, installáció, fotó, film, multimédia stb., – amik az ’Út szava’ témakörét járják körül.
A pályázat leírása:
A pályázat témakörét Jack London (1876-1916) kalandos életútja, illetve halálának századik évfordulója ihlette. London elképesztő életét átjárta a folyamatos menni és tenni vágyás. Nem tudott és nem is akart ellenállni az őt mindig újabb és újabb kalandokba és élethelyzetekbe sodró erőnek. London, bár főleg fikciót írt és korának egyik legjobban kereső írója volt, mégis elmondható, hogy megélte, amit írt. Alaszkai aranyláz – az ott született jegyzeteiből haláláig születtek északon játszódó történetek. Hobóként bejárta az országot, hol gyalog, hol vonatokon lógva. Osztriga halász és vitorlázós élményeiből nem egy műve táplálkozik. Matróz, gyári munkás, hadi tudósító, sport riporter. Hihetetlen életenergia. Autodidakta módon korának egyik kiemelkedően művelt emberévé képezte magát. Agrárterületen számos újítás fűződik a nevéhez és politikában is aktív volt.
London nem félt megújulni és tárt karokkal várta az ismeretlent. Az ’Út szava’ hívó szó tehát erre utalna: az új, ismeretlen, gyakran veszélyes és sokszor félelmetes, mégis megújulni tudó és akaró világ megteremtésére.
A pályázat témája tágan értelmezhető, de fontos, hogy a pályázó művek kapcsolódjanak ’Az Út szava’ hívó szavához.
A támogatásra szánt összeg: 400.000HUF.
Pályázó személyek: 35 év alatti kortárs képzőművészek
Beküldési határidő: 2016. november 13, vasárnap.
Az összes anyagot kérjük feltölteni egy pdf-ben ide a Jelentkezési lap – ra.
A pályázat anyaga:
– önéletrajz
– portfólió
– a pályázó anyag dokumentációja, leírása
– ár/költségvetés (mi tartozik pontosan a megvásárlásra kínált alkotás(ok)hoz,pl. 1db x cm xy cm olaj, vászon festmény, 5 db x cm xy cm számozott litográfia sorozat, egy video stb.)
– nyilatkozat arról, hogy a pályázó mű „dobogós” (első 10) szelekciója esetén az anyag feltölthető-e vagy sem a Kepesita Collection blogjára.Hiányos pályázati anyagot nem áll módunkban elbírálni.
Kérjük, készüljetek fel arra, hogy azelső 10-be bekerült anyagokat élőben bírálja el a zsűri, tehát a műtárgyak – ideális esetben aművész által – személyes bemutatásra kerülnek egy később megadott címen.
A zsűrizést az első 10 munkából egy rövid kiállítással kötjük össze, így a legesélyesebb alkotások a nagyközönség számára is megtekinthetőek lesznek.A pályázati anyagot szakmai zsűri értékeli. A nyertes pályaművet a http://www.kepesitacollection.com blogon tesszük közzé december 1-jén.
További kérdésekre a collection@kepesita.org címen tudunk válaszolni.
A World Photoraphy Organisation és a ZEISS pályázati felhívás fotósok számára a Zeiss Fotográfiai Díj elnyerésére.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében magánszemélyek különleges helyekről készült fotókkal 12.000 euró értékű Zeiss lencsékre, 3.000 euró utazási támogatásra és londoni utazásra pályázhatnak.
A pályázók köre
18. életévüket betöltött magánszemélyek.
A pályázat részletei
Téma: Jelentőségteljes helyek – különleges helyek vagy mindennapi helyek különleges aspektusának dokumentálása.
Feladat: 3-10 fotóból álló sorozat készítése
A pályázaton 2012. január 1-je és 2017. február 7-e között készített, még nem publikált képekkel vagy bármikor készített, de csak 2016 január 1-je és 2017-e között publikált képekkel lehet indulni.
Benyújtás
Online.
Határidő: 2017. február 7.
Pályázati feltételek:
1. A Canon Hungária Kft. (székhely: Canon Hungária KFT. 1031 Budapest, Záhony u. 7.) fotózás szerelmeseinek fotópályázatot hirdet. A pályázatra olyan képeket várunk, amelyeken a természet a kép fő témája.
2. A pályázatokat a canon.fotopalyazat@gmail.com e-mail címre elküldve lehet jelentkezni 2016. 10. 26-án 23.59-ig. A résztvevők fejenként összesen 5 db releváns képpel jelentkezhetnek, amennyiben rajongói a Canon Magyarország Facebook oldalának. A beküldött képek közül a legjobbakat a Canon Magyarország Facebook oldalán egy fotóalbumban közzéteszi.
3. Az albumba kizárólag azok a képek kerülhetnek be, melyek a Canon Hungária munkatársai a témának megfelelőnek, relevánsnak tartanak, valamilyen formában a megjelenik a természet, és nem merül fel kizáró ok. A képek kiválasztásánál esztétikai szempontok is szerepet játszanak, melyek az objektív megítélés hatáskörén kívül esnek.
4. A Canon Magyarország Facebook oldalán a pályázati album a pályázatra beküldött, és annak megfelelő képekkel minimum hetente 1 alkalommal frissül.
5. A pályázók kizárólag saját maguk által készített digitális felvétellel pályázhatnak, amelyek felett teljes szerzői és felhasználási joggal rendelkeznek. A fotópályázatra szánt képeket .jpg formátumban, várják a szervezők, a kép hosszabbik oldala minimum 3000 pixel kell, hogy legyen. A nevezésükkel a pályázók elismerik, hogy a beküldött fotók felett korlátlan felhasználási joggal rendelkeznek, az nem sérti harmadik fél jogait.
6. A Canon Hungária kizárólag olyan fotókat bírál el publikálásra, amelyek tartalmazzák az exponálás paramétereit rögzítő EXIF-információkat is. A beküldött képeket az alapvető képjavítást meghaladóan (kontraszt, telítettség, fényerő, gradációs görbe, színegyensúly) nem lehet módosítani, ugyanakkor a képkivágással a pályázók szabadon élhetnek.
7. A kép mellé a következő adatokat várjuk a pályázóktól:
§ a pályázó neve,
§ a képek címe,
§ képek exif adatai (rekesz, idő, iso)
8. 8 nyertes kép kerül kiválasztásra a Canon Hungária által dedikált zsűri révén. A nyertes fotók készítőiének nyereménye: kinyomtatott fotóik kiállításra kerülnek a november 8-án megnyíló „Az év természetfotósa” tárlaton a Magyar Természettudományi Múzeumban.
9. A pályázók hozzájárulnak ahhoz, hogy a Canon Hungária Facebook oldalán a képek megjelenjenek.
10. A Canon Hungária Kft. alkalmazásában álló és más, a fotópályázat koncepciójának kidolgozásában és megvalósításában közreműködő személyek és közeli hozzátartozóik nem vehetnek részt a fotópályázatban.
11. A Canon Hungária Kft. a változtatás jogát fenntartja.
Határidők, időpontok, helyszínek:
A fotók beérkezése – 2016. október 13. - 2016. október 26.
Eredményhirdetés – 2016. november 2.
Eredményhirdetés Facebookon, nyertesek kiértesítése – 2016. november 2.
Az év természetfotósa kiállítás – 2016. november 8.
Over The Lens fotópályázat
A Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskolája és a PÉTÁV Pécsi Távfűtő Kft. a Pécsi Tudományegyetem alapításának 650. és Victor Vasarely születésének 110. évfordulója alkalmából Over the Lens címmel fotópályázatot hirdet. A Breuer Marcell Doktori Iskola és a PÉTÁV Kft. már több alkalommal - közösen meghirdetett pályázatokkal - állította középpontba a házgyári technológiával készült épületekkel kapcsolatos előítéletek mérséklését.A kiírók ezúttal olyan fotókat, fotómontázsokat, fotósorozatokat várnak, amelyek a pécsi születésű Victor Vasarely által képviselt vizuális gondolkodást, illuzionista látásmódot tükrözik, miközben új nézőpontból mutatják be városunk házgyári technológiával készült épületeit és azok környezetét. A pályamunkák tárgyának léptéke a belsőépítészeti értékek bemutatásától egészen a városi szövetben való elhelyezkedés bemutatásáig terjedhet.
Pályázók köre:
A pályázaton minden 18. életévét betöltött természetes személy részt vehet. Egy pályázó maximum 3, kiállításra alkalmas minőségű fotóval, fotósorozattal vagy fotómontázzsal pályázhat. Az alkotás méretaránya, elrendezése és az elkészítéséhez felhasznált technika is szabadon választható.
Díjazás:
A zsűri által a legjobbnak ítélt pályamunkákat beküldők ajándékutalványban részesülnek:
1. helyezett: 70 000 Ft,
2. helyezett: 50 000 Ft,
3. helyezett: 30 000 Ft értékű utalványban.
Beküldési határidő: 2016. október 21.
Eredményhirdetés:
2016. november 7. A pályázat benyújtása:A pályaműveket a panelkommando@gmail.com e-mailcímre várjuk. A levélben kérjük feltüntetni a következő információkat: név, levelezési cím, kép/képsorozat címe, leírás: a helyszín, hangulatok, inspirációk, gondolatok, felhasznált technikák ismertetése (max. 2000 karakter).
A pályázó pályaművének benyújtásával hozzájárul, hogy alkotását a pályázat kiírói a nyilvánosságra hozzák, publikálják, a médiában és kiadványaikban megjelenítsék, illetve arról reprodukciót készítsenek.
Kilencvenhárom éves korában elhunyt Tóth István Érdemes Művész és Balázs Béla-díjas fotográfus, a Magyar Fotóművészek Szövetségének alapító és egyben legidősebb tagja.
Tóth István Nyáregyházán született 1923. július 26-án, kisgyermek volt, amikor szülei Ceglédre költöztek, s élete végéig ragaszkodott szeretett városához. Első fényképezőgépét szorult helyzetben lévő barátjától vette családi fotók készítésének szándékával. Véletlenül került kezébe egy fotós szaklap, benne Haller Frigyes, a kiváló szakíró fotóművészetről szóló tanulmányával, mely magával ragadta. Ismeretlenül kopogtatott be a mesterhez, aki a kezdő munkáiban meglátta a tehetséget. A fiatal fotográfus megszívlelve Haller igen szigorú képbírálatait több év kemény munkája után eredményesen mutatkozott be a Bordeaux-i fotószalonon, mely évtizedeken át tartó rendkívül sikeres pályájának kezdetét jelentette.
Bár az 50-es, 60-as években a vasfüggönyön át igen nehéz volt „Nyugatra” képeket küldeni, Tóth István páratlan kitartással juttatta el kollekcióit Ceglédről a világ valamennyi kontinensére: 52 országban több mint 2200 kiállításon bemutatott műveiért 327 díjjal jutalmazták, 1980-ban New Yorkban az Évszázad kiváló fotóművésze címet is megkapta.
A klasszikus fotográfia egyik utolsó mestere volt, rendkívüli szakmai tudás, kompozíciós érzék teszi összetéveszthetetlenné képeit. Legsikeresebb portréja a Nehéz út volt, mely saját életének is szimbólumává vált.
Képzőművészekről, írókról készített fotói Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Borsos Miklós, Illyés Gyula, Déry Tibor s számos kiválóság arcvonását, karakterét őrzik.
Alapító s egyben a legidősebb tagja volt a Magyar Fotóművészek Szövetségének. Pest megye és Cegléd díszpolgára, Balázs Béla-díjas, Érdemes művész, a Magyar Köztársasági Érdemrend birtokosa, számos nemzetközi fotográfiai társaság tiszteletbeli tagja.
Cegléd város és a Magyar Fotóművészek Szövetsége saját halottjának tekinti. Temetéséről később gondoskodnak.
JELENTŐSEBB DÍJAI, KITÜNTETÉSEI
52 országban több mint 2200 kiállításon bemutatott képeit 327 díjjal jutalmazták
Balázs Béla-díj, 1979
Székely Aladár-díj, 1980
Pro Urbe (Cegléd 1980)
Az Évszázad Kiváló Fotóművésze (New York) 1980
Cegléd Művelődésének Aranykönyvébe jegyezték 1984
UNESCO díj 1985
Érdemes Művész 1986
Év-díja (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete) 1986
Cegléd díszpolgára 1996
Magyar Fotóművészek Szövetsége Életműdíj 1998
Magyar Köztársasági Érdemrend Keresztje 1998
Pest Megye Művészetéért 2000
Alkotói-nagydíj (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete) 2002
Életfa emlékérem ezüst fokozat (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium) 2003
Pest Megye Díszpolgára 2008
Hazám-díj 2009
Életfa Emlékérem arany fokozat (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium) 2013
Czigle-lánc 2014
Tagságai, TISZTELETBELI TAGSÁGAI
Fotóművészek Nemzetközi Szövetsége (Fédération Internationale des Artistes Photographes – FIAP)
Alapító tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének, valamint a szervezet keretében működő Senior Alkotócsoportnak.
London Salon of Photographie
Osztrák Fotószövetség
Délkelet-Ázsiai Fotóművészek Szövetsége (Szingapúr)
Delaware Camera Club (USA)
Bordeaux-i Fotó Club (Franciaország)
Rigai Fotó Club (Lettország)
Nemzetközi Fotó Kör (Plön, Németország)
Buenos Aires Fotó Club (Argentína)
CEPAM Fotó Club (Marokkó)
ECPA (Honkong)
Hon. Pcos Sibiu (Románia)
Hon. PPG Linz (Ausztria)
Hon. F. IIPC (India)
NUFÁRUL (Románia)
Magyar Alkotóművészek Szövetsége
Ceglédi Fotóklub, amelyet 1950-ben Tóth István alapított
LEGJELENTŐSEBB ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSAI
Több mint száz önálló kiállításon mutatták be képeit
1965 Cegléd
1968 Buenos Aires (Argentina), Rio de Janeiro (Brazilia)
1970 Hamburg (NSZK)
1975 Bécs (Ausztria)
1979 Berlin (NDK)
1983 Budapest, Műcsarnok
1988 Istambul (Törökország)
1989 Új-Delhi (India)
2003 Budapest, Vigadó
2010 Cegléd
KIADVÁNYOK, ALBUMOK
Ötnyelvű album (1985)
Tények és emlékek – dokumentumkötet (1993)
100. önálló kiállítás – katalógus (1996)
C. Fehér Ferenc: Az évszázad kiváló fotóművésze, Tóth István (2003)
„Áldassék érte ez a homok” – kortársak Tóth Istvánról (2004)
Tóth István életmű album – magyar és angol nyelven (2006)
További információ:
Apáti-Tóth Sándor
mobil: 0036-30-9633-487
e-mail: sandor@apatinyomda.hu
A fotókiállítás célja: Emlékezni az 1905-ben Szentes központjában megnyitott Fridrich János fényképész mester napfény műtermére, a régi fényképész mesterségre a kiállításon bemutatott képek segítségével. (A régi fényírda jelenleg fotómúzeumként látogatható, több eredeti fotós eszköz is megtekinthető a fényképész műteremben.)
111 éves a Fridrich Fényírda Szentesen
1905-ben nyílt meg Szentes központjában, a Görög Udvar területén Fridrich János fényképész mester önálló napfény műterme. Szerencsés helyen indította el az üzletet, mert a nagy udvaron elfértek a hintók és a kocsik is a fotografáláshoz érkező násznéppel együtt. Az épületet vályogból építették fel. A fényképezéshez szükséges napfényt az északra néző fakazettás üvegfal és a napfényaknás üvegtető engedte be a műterembe, a fény mennyiségét, irányát elhúzható függönyökkel lehetett módosítani.
Fridrich János a Hertzl-Hegedűs fotográfusoknál volt segéd 1899 körül, majd Hertzl Vilmos halála után ő működtette tovább ezt az üzletet. A saját napfény műtermét hitelből építette fel, ahol nem csak a megrendelők képeit készítette el, hanem saját és mások művészi igényére is fényképezett. Koszta József festőművészről készült képei műtörténeti albumokban is megtalálhatók. Fridrich János a maga korában szokatlan módon, mecénás volt, műtermében kiállíthattak és árulhatták képeiket a helyi művészek. Igényes, kultúra iránt érdeklődő baráti kört hozott létre, akik rendszeres hétvégi látogatói, beszélgetőtársai voltak. Erről jelenleg a fényírdában látható, háttérképként elhelyezett baráti társaságot ábrázoló hatalmas táblakép tanúskodik. 1958-as halála után leánya, Massányiné Fridrich Erzsébet működtette tovább a fényképész műtermet.
1997-ben a Csongrád Megyei Közgyűlés támogatásával a beázott, kicsit omladozó falú épületet – mivel könnyező házigomba fertőzést kapott –, lebontották, és teljesen újjáépítve, az eredeti állapothoz hasonlóra visszaállították a műtermet. A családtagoktól felvásárolták az eredetileg itt használt fényképezőgépeket, labortechnikai felszereléseket, az üveg- és cellulóznegatívokat, ezekkel és eredeti fényképekkel újra berendezték az épületet. A Fridrich Fényírda megnyitásához széles körű városi gyűjtés keretében a múzeum igyekezett a szentesi fotótörténet emlékeit is biztonságba helyezni. A Fridrich Fényírda néhány magyarországi társával együtt főként eredeti tárgyakkal berendezett fotómúzeumként várja a bejelentkező látogatókat. Közérdekű muzeális kiállítóhelyként a szentesi Koszta József Múzeum részeként működik, jelenleg széleskörű leltározási és revíziós tevékenység folyik benne.
A december 3-án megnyíló, főként archaikus képekből álló meghívásos és nyílt fotókiállítással is emlékezünk 1905-re, ahol az 1900-as évek elején használt képkészítési technikákat is alkalmazó fotósok művészi képei láthatja majd a közönség. Ez egy országosan meghirdetett szakmai program lesz, mely segítene összehozni a régi technikák felhasználásával dolgozó fotóművészeket egy közös tárlatra, ezzel tisztelegve a régi kézműves fényképész mesterség előtt. A kiállítási képanyag válogatására Kincses Károly fotómuzeológust kértük fel. A jeles évfordulós tárlaton szereplő képekből egy igényes katalógus is készül. A kiállítás megnyitó után 4 szakmai és fotótörténeti előadással emlékezünk a Fridrich műterem elindítására, a szentesi fotótörténet kezdeteire és fejlődésére, hangsúlyozva, hogy a város fejlődésének dokumentálásában milyen jelentős szerepe volt a helyi fényképészeknek.
Nagy István fotóművész
a Szentesi Fotókör vezetője,
az MFSZ és a MAOE tagja
Kreatív Fotóworkshop Zalában, Eifert János és Olasz Ágnes szervezésében
Mesterkurzusom során különböző témák, fotóművészeti műfajok kerülnek az érdeklődésünk fókuszába. Most a természetfényképezést „gyakoroltuk”, amihez Zalát választottuk helyszínnek. A Börzöncei hegyi Pince – szálláshelyünk - Zala megyében található 310 méter magasan, az 1800-as években épített Szent Lőrinc-kápolna környezetében, a Szerelem-völgy kapujában.
A vidék gazdag természeti látnivalókban, gyönyörű panoráma öleli körbe a hegyet, és vendégmarasztaló az energiamezeje. Elhagyott és élő pincék, szőlők, az elmúlás és a túlélés jelképei… Börzönce mellett a fotós programunkban szerepelt még Bocska, ahol Vigh István tanyáján lovakat, Valkonyaegyk ökogazdaságában pedig juhokat és juhsajtot is fényképeztünk. Szentliszló, ahol kora hajnalban, a Berekben, a Válicka-patak völgyében szarvasokkal, őzekkel is találkozhattunk, páratlan élményt jelentett. Esti összejövetelünket szintén ebben a faluban, az Olasz-portán tartottuk. A „szép este” nemcsak egy-egy pohár bort, hanem egyéni bemutatkozásokat, képelemzést és szakmai-művészi beszélgetést jelentett, miközben feltöltöttük akkumulátorainkat is.
Közel hozzuk a természetet – ez kifejezi kreatív és meditatív fényképezésünket, mely során önmagunkhoz is közelebb kerülünk. Nem rohanó tempóban, teljesítmény-kényszer hatására fényképezünk, hanem elmélyülten, témánkra koncentrálva, miközben megértjük azt is, hogy a fotóművészet nemcsak a pillanat, hanem a gondolkodás művészete is. Hiszen megörökítésre érdemes nemcsak a ködből előbukkanó szarvas, de egy fűszál, harmatcsepp, vagy lehullott falevél is. Ilyenkor elfelejtkezünk az időről, megszűnik számunkra a külvilág. Mindez egy levélért? Igen, akár egy levélért is. Akkor és ott számunkra ez többet jelent, mint aminek látják mások. A levél erezetében – képzeletünkben - a forrás patakká, folyóvá duzzad, amely tengerbe, óceánba torkollik. A feszülő víztükör – a pocsolya kis darabja – fákat, hegyeket, az égboltot, a napot és a csillagokat tükrözi. A mindenséget. A teljességet. A tökéletességet. Ezt akarjuk megragadni, egyetlen felvételbe sűríteni, hogy megmutathassuk másoknak is.
A fotó workshop résztvevői - Csörögi Dóra, Gyöngyösi János, Darab Dénes, Papp László, Magyar László, Osbath Vangyia Tünde, Olasz Ági – felvételein a természet szépsége, az ember és a természet kapcsolata és harmóniája elevenedik meg, különleges művészi igénnyel.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség minden évben fotópályázatot hirdet, hogy ilyen módon is közelebb vigyen egy-egy környezeti témát Európa lakóihoz. Idén a városok kerülnek a fókuszba.
Az európai polgárok 75%-a városokban él, így nem csoda, hogy itt vannak a kultúra, az oktatás és az egészsségügy központjai, csakúgy, mint az európai gazdaság hajtóművei. Ugyanakkor a városok más térségektől függnek, hiszen kívülről kapnak energiát, vizet, élelmet, és a hulladék is kívülre kerül.
Sok város komoly kihívásokkal találkozik a társadalmi, a gazdasági és a környezeti problémák kezelésekor. A túlnépesedés vagy éppen az elnéptelenedés, a társadalmi egyenlőtlenség, a szennyezés és a közlekedés csak néhány a problémás ügyek közül. Ugyanakkor az emberek, a munkahelyek és a szolgáltatások közelsége lehetőséget ad egy sokkal erőforrás-hatékonyabb Európa kiépítésére. Hogyan adhatnak a városok magas színvonalú életet, egészséges városias környezetet?
„A városom” című fotópályázat minden európait megszólít, hogy fejezze ki, mit is jelent számára a városi környezet. A résztvevők szabadon választhatnak várost, amelynek pozitív vagy negatív történetét a fényképeken keresztül mondhatják el. A résztvevők az alábbi három kategóriából választhatnak:
Mindhárom kategóriában 1000 euro díjat kap az első helyezett. A közönségdíjas és az ifjúsági kategória nyertese is 500 eurós díjat kap. (Az ifjúsági kategória az 1992 és 1998 között születettek számára nyújt lehetőséget.) A képeket jpg formátumban várják; a hosszabbik oldalnak legalább 2000 pixelesnek kell lennie. Az EEA és annak partnerei a pályaműveket szabadon felhasználhatja.
A versenyzők pályázatait augusztus 15-éig várják, de az utolsó napok terhelt elektronikus rendszere miatt a szervezők ajánlják a fotók korábbi elküldését.
Új ösztöndíjjal, honlappal és kiállítással ünnepli hatvanadik születésnapját a Magyar Fotóművészek Szövetsége
A Magyar Fotóművészek Szövetsége idén ünnepli megalakulásának 60. évfordulóját, aminek apropóján új fotográfiai ösztöndíjat hoz létre, kutatás-sorozatot indít el, és honlapját is megújítja a szervezet. A Várkert Bazárban nyíló Face-Boom című kiállítással és kerekasztalbeszélgetésekkel pedig közös ünneplésre hívják a közönséget.
A fotóművészet változásai a Szövetségen belüli célok újrafogalmazását is szükségessé teszik, így 2016-ban már új koncepció mentén segíti az intézmény az alkotások bemutatását, illetve támogatja elkészülésüket. Ennek első lépéseként egy fotográfiai ösztöndíjat hoz létre, amely a fiatal alkotókat segíti munkájukban: olyan, művészeti felsőfokú intézményekben hallgató diákok számára ír ki évente három ösztöndíjat, akik eddig kiszorultak az állami ösztöndíjrendszerből vagy a Nemzeti Kulturális Alap pályázataiból. Az egymillió forint értékű ösztöndíj évente három fiatal alkotót támogat egy-egy fotográfiai sorozat elkészítésében, melyek e támogatás nélkül nem születhetnének meg.
Még ez év során megkezdődik az eddig nem kutatott és hiánypótló terület tudományos feltérképezése, amelynek célja, hogy a fotó, művészet, gazdaságtan összefüggéseire irányítsa a figyelmet. Ennek érdekében egyetemi kutatócsoportokkal közreműködve szeretne elindítani egy kutatás-sorozatot, ami a magyar fotográfia gazdasági, kulturális, antropológiai, szociológiai szerepének meghatározására, valamint annak kimutatására vállalkozik, hogy a fotó, mint médium mekkora gazdasági erőt képvisel a többi művészeti ághoz viszonyítva, illetve önmagában mekkora erőforrásokat tud felmutatni, és azok hatékonysága milyen mértékű.
Ez év szeptember végére elkészül a Szövetség megújult honlapja, ahol nem csupán a tagok munkásságát ismerhetjük meg, de 1956-tól kezdődően végigkövethetjük majd az archív képanyagon keresztül a magyar fotóművészet fejlődését is.
Szintén szeptemberben nyílik egy átfogó portré kiállítás Face-Boom címmel a Várkert Bazárban, amely a fotográfia megjelenésével indukált hagyományos arckép ábrázolásban megjelent és a mai napig tartó változást igyekszik bemutatni a Szövetség tagjainak munkáiból válogatott fotókkal.
A 60. évforduló alkalmából rendezett kiállítással, beszélgetés-sorozattal, a frissülő honlappal, valamint az ösztöndíjjal és a kutatások megindításával szeretné a Szövetség a magyar fotóművészeti szcénában meglévő vezető pozícióját megőrizni, és annak megfelelően felelősséget vállalni a fotográfia hazai fejlődésében.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (amely a „forrásra” klikkelve letölthető);
- a jelentkezőnek ezen felül, fotográfiai portfóliójának digitális változatát, pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2017. november harmadik hetében. A felvételi anyagokat október 31-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szükséges. Sikeres tagfelvételi eljárás esetén a beadott portfóliókat a Magyar Fotográfiai Múzeumban helyezzük el.
(A felvételi anyagot személyesen vagy postai úton kell eljuttatni a Szövetség címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20., II. emelet) a portfóliót pedig elektronikusan is el kell küldeni.)
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal: +361/ 311-2626, +3630/211-2705
Varga Tamás: Napló
2023.07.07.-07.29.
Megnyító: 2023.07.07. 18h
Helyszín: Kovács Máté Városi Művelődési Központ galériája, 4200 Hajdúszoboszló,
Szilfákalja u. 2.
Megnyitja: Burai Árpád
Közreműködik: Neonhal
Varga Tamás
Napló
„Már gyerekkoromban is azt gondoltam, hogy valami jót, igazit létrehozni nem
egyszerű dolog, sokat és hosszú ideig kell azért dolgozni. Ma fotográfusként
ugyanezt hiszem.
Munkáim zömét nagy formátumú fényképezőgéppel készítem. A 19. század végén
és a 20. század elején munkálkodó mesterek mellett a kortárs alkotók és
tendenciák is hatással vannak rám és képeimre. Érdeklődésem középpontjában
történelmi fotóeljárások, leginkább a nedves kollódiumos technika és a ezüst
zselatinos szárazlemezek állnak. Nem kívánok az archaizálók útján haladni, friss,
kortárs szemlélettel igyekszem kiaknázni a képek egyediségét, sokszor vegyítve az
eljárást a digitális képalkotással.
Az alkotás folyamatának minden része izgat és izgalomba hoz. Bonyolult és
összetett érzés az, ha egy felvételt kitalálunk, ezt hosszasan érleljük, előkészítjük a
hozzá szükséges anyagokat, elvégezzük a manuális feladatokat, igénybe vesszük
elődeink eszközeit, gépeit, tudását, majd csak ezek után exponálunk és nem
azonnal vissza nézzük a képernyőn. Nekem még fontos a mesterségbeli tudás,
vonz a sötétkamrában az egyedüllét, az anyaggal való közvetlen kapcsolat, az egy
és megismételhetetlen, ennek megfelelően a képek kézben fogható formában való
létrehozása. Mindezt 21. századi fejjel, szemmel, látásmóddal akarom művelni
figyelve a friss áramlatokat és használva a modern kor vívmányait.
Az idő nekem is egy irányba halad. A kiállításon a legfontosabb projektjeimet
NAPLÓZOM, lehámozom a bő 10 év rétegeit a legfontosabb sorozataimat
reprezentáló válogatásokkal.
"Zalavári Lajos annak idején, amikor még gyakorló építész voltam, de már fényképeztem, megkért, fényképezzem le az egyik épületét. Ezt fűzte hozzá: …”tudod, nagyon bosszant, ha a képen rosszabb a házam, mint a valóságban. Azzal sem vagyok igazán megelégedve, ha olyan. Nekem az kell, ahogyan te fényképezel – szebb, mint a valóságban." (Zsitva Tibor)
Kiállításmegnyitó a Breuer Marcell teremben június 28-án 18.00-kor.
Különleges tájakon utazunk. Félholdak, mecsetek, dzsámik, kendős asszonyok, sok gyermek. A piacokon a bazárban hamar észreveszik idegen vagy, ám mégis mindenki kedvesen fogad. Magyarisztán! – mondják és rögtön előkerülnek a pult alól az alku tárgyait képező szőnyegek, bizsuk, kendők és meglepődve látod, a magyar nyelvű leporellók!
Mánfai György: Látlelet Anatóliáról c. fotókiállítása, Tiszaföldvár, Földrajzi Múzeum, 2023. június 23á-n 16.30-kor, megnyitja: Bartha Júlia orientalista, néprajzkutató;
A jellé vált kép
Török László Balázs Béla-díjas fotóművész, a salföldi Pajta Galéria megalapítójának életmű kiállítása látható június 23-tól a Káli Fecske Galériájában.
A kiállítás középpontjában Török László A család (1972) című képe látható, az a fotográfia, mely Török László egyértelmű jelévé vált.
A kép 1973-ban World Press Photo Aranyszem-díjat nyert.
Ezzel a képpel indult fotográfusi pályája, melyet számtalan komoly alkotás, fotó sorozat követett.
E tárlat célja, hogy bemutassa a művész életének minden jelentősebb alkotói szakaszát, életművének egészéből válogatva 1972-től 2015-ig.
A kiállítás érdekessége, hogy olyan fotográfiák is bemutatásra kerülnek, melyek 30-40 éve nem voltak láthatóak, illetve már átdolgozva szerepeltek különböző tárlatokon.
Kovács Melinda
a kiállítás kurátora és rendezője
Megnyitó: 2023. április 4. (kedd) 18 óra
Köszöntőt mond: Somosi Rita, a BPF kurátora
A kiállítást megnyitja: Máthé Andrea esztéta, a kiállítás kurátora
Schild Tamás 2011 és 2022 között készítette vágóhídi fotóit. Az eleve érzékeny téma megjelenítése különleges figyelemmel választott megközelítési módot igényelt, hogy a látvány a még nézhető és a már megrázó, mélyen elgondolkodtató határvidékére vigye a felkavaró és döbbenetes hatású képek nézőjét. A kiállításon végtelenítetten vetített fotóesszét is láthatunk ezekből a képekből, amelynek a többféle stílusú zenei háttér még kitüntetettebb hangsúlyokat is ad.
A kiállítás megtekinthető: 2023. március 21-től április 21-ig (csütörtökönként és péntekenként 11-18 óráig)
A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2023 hivatalos programjának része.
Balázs Zsolt: Az Éden hátrahagyottjai (The Leftovers of Eden)
Ciprus hallatán a legtöbb embernek a gondtalan nyaralás és a kikapcsolódás jut eszébe. Talán kevesen gondolnak arra, hogy a sziget földjében a majd fél évszázados görög-török konfliktus következményei nyugszanak feltáratlan tömegsírokban. A fél évszázados múlt eseményei fájdalmas aktualitást adnak napjaink eseményeinek is.
1963 december 23-án a görög és török ciprióta lakosság között kirobbant etnikai konfliktus, majd háború 1974-ben a sziget és a főváros Nicosia kettéosztásával végződött. Az északi török-ciprióta és déli görög-ciprióta terület között egy demilitarizált övezet, az un. “Zöld vonal” jött létre.
A tíz évig tartó konfliktus nem csak a - II. világháború óta - legnagyobb menekülthullámot indította el de megközelítőleg 2000 személy tűnt el mindkét oldalon, egy részük tömegsírokból már előkerült, sok család azonban a mai napig sem tud semmit eltűnt rokonaikról.
Számukra a jelen még a múlt fájdalmas elevenségét jelenti.
Ötven év elteltével a két közösség összefogásával és az ENSZ támogatásával jelenleg is folyik az eltűnt személyek keresése miközben a sziget egyre jobban beépül és a béke iránt elkötelezetteknek az esetenként eltérő szándékú nagypolitikai játszmák miatt halmozódó problémákkal is meg kell küzdeniük.
A múlt lezárása pedig megakadályozhatná egy újabb konfliktus kirobbanását egy geopolitikailag azóta is instabill régióban.
______________________________________________
Balázs Zsolt többszörösen díjazott, független dokumentarista fotográfus 2018 óta dolgozik a cipritóákról szóló hosszú távú projektjén évről évre feltárva nem pusztán a múltat és annak következményeit de azt is vizsgálva, lehetséges-e megbékélés a történelmi konfliktus felei álltal és ha igen hogyan. Egy olyan konfliktusban mely a világ nagy része által mára elfeledett, a Cipruson élők között pedig fájdalmasan érzékeny témának számít.
______________________________________________
A kiállítást megnyitja: Szarka Klára kurátor, fotótörténész
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
“For want of a nail, the shoe was lost. / For want of a shoe, the horse was lost. / For want of a horse, the rider was lost. / For want of a rider, the battle was lost. / For want of a battle, the kingdom was lost, / And all for the want of a horseshoe nail.” (Englischer Kinderreim)
A kiállítást megnyitja: Horányi Attila, művészettörténész, műkritikus
Az eseményen Kokas Katalin Liszt-díjas hegedűművész és Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész Bartók-duókat játszanak.
A Várfok Galéria örömmel jelenti be Korniss Péter HOSSZÚ ÚTON című kiállítását, amely az életmű legfontosabb helyszínére, az erdélyi Székre koncentrál és Korniss legújabb fotográfiáit is felvonultatja.
Korniss Péter (Kolozsvár, 1937) a magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója. Páratlan munkássága fotótörténeti és művészi jelentőségét kiemelkedővé teszi annak gazdagsága, egyedi látásmódja és folytonosan megújuló volta. A több mint ötven évet felölelő Korniss életmű elénk tárja a kelet-európai régióban történt társadalmi változásokat, a globalizáció visszafordíthatatlan nyomait és a vidéki, falusi közösségek átalakulását.
A hazai közönség utoljára 2017-ben láthatta Korniss műveit a budapesti Magyar Nemzeti Galéria és a Várfok Galéria kiállításain, melyeket olyan nagyszabású külföldi bemutatkozások követtek, mint a bukaresti Román Nemzeti Szépművészeti Múzeum, a római Museo di Roma in Trastevere, a kolozsvári Szépművészeti Múzeum, a szentpétervári Rosphoto Fotográfiai Múzeum vagy a párizsi Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ és a Galerie Keller közösen megrendezett tárlatai.
Az első Kossuth-díjas fotográfus és többek között Prima Primissima-díjjal kitüntetett alkotó legújabb, Várfok Galériában látható kiállítása és a Bookart Kiadó gondozásában megjelenő könyve a folyamatosan gyarapodó pálya gyújtópontjára, az erdélyi falura, Székre fókuszál.
Korniss 1967-ben jár először Széken, itt szembesül a hagyományos falusi közösségek még élő és gazdag kultúrájával, és pályáját annak szenteli, hogy ezt a hamarosan eltűnő világot megörökítse a Kárpát-medence több területén is a következő nemzedékek számára. Szék így mindennek a kezdete, az eredet, ahova az elmúlt évtizedekben Korniss rendszeresen, mind a mai napig visszajár. Az ötvenöt évet felölelő széki munkája a magyarországi fotótörténet leghosszabb fotóprojektjének tekinthető és még világviszonylatban is párját ritkítja.
A Várfok Galéria kiállítása bemutatja a múltat, Korniss első, táncházban, fonóban készült képeit és a jelen globalizálódott, modernizált világát ábrázoló fotográfiáival. A kiállítási anyag különleges voltát adja, hogy ez az első, kizárólag színes fotográfiákat felvonultató Korniss kiállítás és a legnagyobb részét az elmúlt két évben készített művek alkotják!
A HOSSZÚ ÚTON — Szék 1967-2022 című kiállítás szerves egységet alkot a Bookart Kiadó által azonos címmel megjelentetett fotóalbummal, mely Korniss válogatott széki képeivel, az azokhoz írt személyes kommentárjaival és Bartis Attila író megindító előszavával egy kiemelkedő kiadvány.
A Várfok Galéria kiállításával Boldizsár Mari, Korniss 2021-ban elhunyt, széki keresztlánya édesanyja emléke előtt tiszteleg.
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
A tárlat a Budapest Photo Festival hivatalos programsorozatának része.
Az alkotó legújabb munkáival találkozhatunk a Talált ill. a Teremtett terek sorozatból, a tárlat újdonsága, hogy két teljesen új, a művész által kifejlesztett képalkotási technikával létrehozott mű is bemutatásra kerül.
Rékasi a "képzőművészeti szemléletű" fotográfia egyik magyarországi képviselője, nagyon sajátosan gondolkodik a fotográfiai alkotásról, a fotó egyfajta alapanyag számára, amit tovább dolgoz, határait feszegetve új formákká, színek által megfestett terekké formál. A fikció a valósággal keveredik, új tereket képez, mai világunkra, azok jelenségeire, toposzaira áttételesen utalva.
Közreműködik: Gubík Ági színművész
"A mostani JEL című kiállítási anyag több éven keresztül készült sorozatokból áll össze, melynek első darabja 2008-ban készült, és azóta is foglalkoztat a szakrális témák értelmezése.
Ez a tárlat az Időtlen és a Változatlan kereséséről beszél az által, hogy a szimbólumok mai jelentésének meghatározását keresi."
K.M.
NYOMOT HAGYNI
Vajda János emlékkiállítása
Megnyitó: február 03. péntek 13 óra
A kiállítást megnyitja: Eifert János, Balogh Rudolf díjas fotóművész
Zenei közreműködő: Szűts István zeneszerző
Emlékező beszédet mond: Kerekes György, az Ady Endre Művelődési Központ nyugalmazott igazgatója
A kiállítás megtekinthető: február 03. - február 19. hétköznapokon 8-20 óráig, hétvégenként az intézmény egyéb rendezvényeitől függően.
Helyszín: Ifjúsági Ház – Új Galéria (1042 Budapest, István út 17-19.)
Vajda János önvallomása:
„A bennünket körülvevő világ mindannyiunkra más hatással van. Annak ellenére, hogy pl. egyidejűleg többen érezhetjük ugyan annak a napnak a melegét. Ugyanazt a rigót halljuk énekelni, vagy villamost zörögni, stb. Az, különböztet meg bennünket egymástól (többek között), hogy a külvilágból érkezett inger milyen hatást vált ki belőlünk. Amikor a körülöttünk lezajló, akár társadalmi, akár természeti, akár kulturális folyamat keltette érzelmi ingerek azzal az érzékeny bensővel találkoznak, amelyiket ez alkotásra – a külső világ és az individuum egymásra hatásából generált önmegvalósításra – készteti, rendszerint az eredmény egy mű megszületése lesz. A fokozatok betartásával, ennek megfelelően szinte egy kalap alá lehet venni Schubert Pisztráng ötösét egy figyelemre méltó óvodás rajzzal, vagy Hannu Hautala csodálatos északi tájfotóival.Gyermekkorom, szüleim természete a külvilág kétféle ingerével szemben tett különösen érzékennyé. Az egyik a hangok világa, a másik a vizualitás. Zenész nem lett belőlem, a hegedű és a dob közötti szöges ellentét egy sor konfliktus következtében elég korán kettétörte zenei "karrieremet". A zene élvezete azonban ma is egyik alapvető életélményem. (Zene közben látom a természetet, a természetben hallom a zenét.)Apám zenész volt és szenvedélyes amatőr fotós, mindemellett rendszeres természetjáró is. A gyermekkor közös, általában csak kettesben tett kirándulásai, túrái, a szép egy fotós szemével láttatott megnyilvánulásai nagyon korán kialakították bennem a világ képeiben rejlő szépségekre való érzékenységet. A mai napig ez az a vezérmotívum, ami arra sarkall, hogy fényképezőgéppel a kezemben járjam a világot.A kezdet ügyetlen, leginkább tréfaszámba vehető próbálkozásait hamar felváltotta a fotografikus ábrázolási módok technikáinak elsajátítása. A magam laborálta papírképeken, a vetített diákon szép lassan kezdtem felfedezni azt a világot, amit az exponálás pillanatában belül is látni véltem. Innen kezdve mertem képeimmel a külvilág elé lépni.Pályázó fotósként sikereim döntő részét természetfotóimmal értem el, ezért természetfotósként ismer ma a "szakma". Pedig több mint húsz éves pályafutásomnak csak egy rövid (1987-94-ig tartó) szakasza az, amikor szinte csak a természetet fényképeztem.Már sikeres fotósként, jó technika birtokában teljes energiával a természet felé fordultam, de azt bizony még nem ismertem. Ez a kezdeti természetfotós időszak eredményezte a legbensőségesebb fotókat, a nagy ismeretlenre való rácsodálkozást.”
Az érzékeny önpusztító. Berekméri Zoltán 100
A kiállítás megtekinthető:
2023. január 25. – 2023. március 12.
Kedd – vasárnap 12 és 19 óra között.
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
Kurátor: Baki Péter
Megnyitó: 2023. január 24., kedd, 19.00
„Minden forma visszavezet az ideális geometria teremtés, formálás előtti alakzataihoz: a kör teljessége, a háromszög hármassága, a négyszög fundamentalitása, a vonal tengelysége nem kevésbé hordozza az alkotói szándékosságot, mint a körülöttünk nem csak egyszer megvalósult, de folyton újra megvalósuló teremtés spontaneitását. Több ez, mint a formai dekonstrukció utólagos megfordítása: az absztrakció ebben a térben nem kiüresítés, hanem beteljesítés. Amikor Csizik Balázs előveszi nagyapjának, egyben mesterének félkész népművészeti munkáit, vázlatait, az anyagból éppen csak előbújni készülő formakincset, hogy azt a maga nyelvén fejezze be, akkor a teremtésnek ezt a permanens határhelyzetét tartja a kezei között.
Az eredet, az őskép problémája mindig, mindenkor abban áll, hogy vajon lehetséges, akart és akarható-e számára a megnyilvánulás, és ha igen, képes lesz-e önmagaként megnyilvánulni. Az anyag problémája ugyanezen a forrásvidéken keresendő: a matéria tulajdonképpen megtestesült paradoxon. Formátlansága, helyesebben formálás előttisége (melyhez a tiszta anyagiság fogalma elsődlegesen kapcsolódik) egyfajta szuverén idealitást kölcsönöz neki, ugyanakkor az anyag kozmikus létoka - legalábbis úgy tűnik - mintha
a megformálódáson keresztül elnyerhető funkcióhoz, pragmatikus kontextushoz kapcsolódna. A jelen munkákban szükségszerűen (azaz puszta tárgyszerűségüknél fogva) megjelenő realizációs aktus így szándékoltan mintegy ennek a paradoxonnak a dokumentációjaként, kommentárjaként, egyúttal szintetikus feloldásaként (Aufhebung) jelenik meg.
A ‘radix’ szó kettős forrása összecseng forma és anyag, akarat és emergencia alapvető dichotómiáival. Jelenti egyrészt a gyökereket: a nagyszülői tér semmihez nem fogható, már-már prenatális mélységű otthonosságát, és ezen keresztül pedig a generációk, a tradíció (ami eredeti jelentését tekintve nem megkövült forma: ‘átadás’, aktív, akarati örökül hagyás) történelmet felmutató, sőt, magát az időt formáló természetét. Másrészt pedig a radikalitást: azt az egyetemes demiurgikus alkotói gesztust, aminek nyomán valami olyan jön létre, ami még soha nem volt, és már soha nem lesz. A gesztus nyomát ideig-óráig megtaláljuk a galéria terében: de a lényeg nem ott van, hanem abban az időtlen mozzanatban, ami rámutat az individuáció misztériumára. Csizik Radixában, azaz radikális tradicionalizmusában ez a látszólagos ellentét visszatalál közös forrásába: anyag és forma, tett és kegyelem, múlt és jövő az eredet közös fényében ragyog.” - KULCSÁR Géza
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
© Gink Károly: Játék, 1958, ezüstzselatinos nagyítás, 21x18 cm
A Magyar Fotográfusok Háza a Mai Manó Ház budapesti épületében 2022. november 3-án 16 órától szimpóziumot rendez, amelyen hazai fotótörténészek tartanak vetített képes előadásokat a száz éve született és húsz éve elhunyt Gink Károly (1922-2002) munkásságáról.
Bán András, Fejér Zoltán György, E. Csorba Csilla, Pál Gyöngyi és Tőry Klára összefoglalják Gink Károllyal kapcsolatos eddigi kutatásaikat és a hallgatók elé tárják az életmű időrendi besorolását, valamint elemzik az alkotó egyes korszakaszainak legfontosabb tárlatait és publikációit (illusztrált könyveit).
Az előadások után a jelen lévők kerekasztal-beszélgetésben vitatják meg a felmerült kérdéseket és az előadók által talán kevéssé érintett, de mégis fontosnak vélt részleteket.
Válogatás három évtized fotómunkáiból
Gábor Enikő művei egészen különleges helyet foglalnak el a magyar képzőművészetben. Nemcsak azért, mert a fényképészet és a festészet határán állnak, vagy azért, mert a technikai tudatosság és kísérletezés minden projektjét újabb és újabb invencióval és lendülettel tölti meg, hanem azért is, mert sok lehetséges megközelítés révén reflektálnak a munkái a kép jelenlegi helyzetére, a digitális és virtuális korszak eredményeire és hatásaira.
Többnyire fényképezőgép használata nélkül, közvetlenül a fényérzékeny felületen dolgozik, analóg vagy digitális technikával hozza létre fotográfiáit és fotóplasztikáit. A Hegyvidék Galériában megrendezett Fényfogások című kiállítás Gábor Enikő munkáinak retrospektív tárlata, amely az elmúlt harminc év fotóiból válogat, a művész korai munkáitól kezdve a legújabb sorozatokig (Camera Reluxa, Fotogramok, Hiteles Másolat, Szférák, Introverziók).
Kurátor: Kallós Judit
Mánfai György: Cím nélkül, Erdély, 2009, digitális technika
Ebben az évben töltöttem be 70. életévemet, és a Mecseki Fotóklub vezetése felkért egy jubileumi kiállításra. Ilyenkor visszatekint a halandó ember, és a legfontosabb állomásairól lenyomatait a nézők elé tárja. A PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet fotódokumentátoraként számos országban járva feladatom volt, hogy az adott térség morfológiáját, geológiai felépítését, kulturális kincseit, növény és állatvilágát, városokat, városszerkezeteket, nevezetességeit megörökítsem oktatási céllal.
Rékasi Attila - Komlósi Kornél: A Pridovinai remete portréja, Pridovinai tanyavilág, 2010, analóg színes fotó, 30x40 cm
Közhely, hogy modern világunkban állandósult a változás, ennek mértéke ráadásul exponenciálisan növekvőnek tűnik. Ez a jelenség a médiára még jellemzőbbnek mondható. Az előadás a szerző szemüvegén keresztüli bemutatása mellett kísérletet tesz annak a kérdésnek a vizsgálatára is, hogy ez a változás, volumen növekedés „fejlődést” is hoz-e magával, vagy épp ellenkezőleg?
A vizsgálat a művészet és a szociológia dialektikájában a tudományosságot érintve, inkább a szubjektum oldaláról közelítve próbál képet festeni a fotográfia médiában betöltött szerepének, jelentőségének változásáról, azok dinamikájáról.
Mindezen kérdésfeltevések alapja egy 2006-ban publikált szakdolgozat, illetve néhány sajtóban megjelent fénykép és a hozzájuk fűződő személyes élmények, gondolatok.
"A film világában az egyre szélesebb arányú fekvő formátumú képek már-már a fotográfia panoráma hatású képeinek közelében járnak. Ez a fekvő formátum nem csak a két szemmel történő látás látóterét hangsúlyozza, hanem a film kulturális hatásait a fotográfiára. Olyan kompozíciókat hoz a film a fotográfiába amely korábban akár befejezetlennek vagy bizonytalannak sőt hibásnak is tűnhetett. Ma már azonban a filmeken felnőtt generációk számára fel sem tűnik a filmes kompozíció egy fotón. Szeretném ezt a megközelítést körbejárni... Nem csak az a pillanat van amikor a vaku villan, a fény élete folyamatos, mégis a fotográfiában mintha a villanás, az elkapott pillanat fontosabb lenne a folyamatnál. A villanófény alkalmatlan a zajló időt megmutatni. Olyan fotókat kívánok létrehozni ahol nem érezzük a pillanat uralmát, ahol nem a villanófény és a pillanat hajszolása adja a történések esszenciáját, olyan képeket amely nem siettet, nem ünnepli a villanást, az elmulaszthatatlan konstellációt amely nem hiteti el hogy az előtte és az utána már kevésbé érdekes.
- Fuchs Lehel
Láthatóvá tehető-e a múló idő, összeköthető-e a saját, szubjektív időérzékelésünk objektív időegységekkel? Deim Balázs legújabb experimentális fotósorozata erre tesz kísérletet, az egy éven át formálódó, alakuló képfolyam a lassan csordogáló, komótosan hömpölygő vagy a gyorsan villanó, pillanatnyi időt képezi le, a köztereken elhelyezett camera obscurák vagy más analóg fotóeljárások által. Hét időegységet vesz alapul (év, hónap, hét, nap, óra, perc, és másodperc), és ezekből kiindulva keres vizuális megjelenítési lehetőségeket úgy, hogy azok szoros összefüggésben legyenek mind az adott időintervallummal, mind pedig a sorozat többi tagjával. A sorozat egyszerre vet fel releváns, egzisztenciális kérdéseket és fotótechnikai kísérletezéssel kapcsolatos szakmai problémákat.
Deim Balázs szentendrei fotográfus a Magyar Fotóművészek Szövetsége, a Vajda Lajos Stúdió, a MAOE és a Forgács Társaság tagja. 2008 óta rendszeresen mutatja be munkáit, többek között Budapesten a Fugában, a B32 galériában, a Kubik Coworkingben, a Kiscelli Múzeumban, a Modemben és a Műcsarnokban. 2016-ban az Európai Fotográfiai Hónap kiválasztott résztvevőjeként Bécsben a MUSA-ban, Luxemburgban a Cercle Cité-ben, majd 2018-ban a Rhy Art Fair Bázelen, 2019-ben Rómában, Grazban és 2020-ban Brüsszelben is bemutathatta a képeit. 2018-ban megnyerte a Different Worlds nemzetközi fotópályázatot és megkapta a Luka Koper Photography Award-ot, aminek kapcsán a Photon Gallery Rovinjban (Rovinj Photodays) és Ljubljanában (Balassi Intézet) is szervezett egy-egy önálló kiállítást Space című sorozatából. 2019-ben Drégely Imrével közös kiállítást hozott létre a Collegium Hungaricum Berlinben. Ugyanebben az évben Surveillance system című sorozata 1. díjat nyert az ND Awardson és 'Gold' minősítést a Budapest International Foto Awards-on.
A jelenlegi egyidejű politikai, társadalmi és környezeti katasztrófák egymást erősítve abszurd normalizálódást eredményeznek egyéni és kollektív szinten. Az összeomlás mindenhol megmutatkozik: az elidegenedés a természettől, egymástól, tudománytól, vallástól, etikától, hagyománytól, soha nem tapasztalt léptéket öltött. Az egyén és a társadalom öngyilkos karmáját szarkasztikus rezignáltsággal ugyan, de elfogadjuk. Tudatos magatehetetlenséggel haladunk a végzetes események felé. Ráadásul még esztétizáljuk is, gyönyörködünk az összeomlásban. Ezt a hülyeség korának is lehetne nevezni. Ez a Zeitgeist. Vagy méginkább Zeitgeistlosigkeit.
Szolga Hajnal munkáiban ezeket a képtelen, egyszerre egzisztenciális és etikai dilemmákat járja körül. Míg a Traces of Survival, a Scotopia és a Melt című sorozatokban felbukkan a túlélő passzívan szemlélődő alakja, a Bunker és a No Fear sorozat szereplő nélküli narratív szcenográfiák. Cselekmény van, cselekvő nincs; nincs kivel azonosulni, de nincs kit hibáztatni sem… legalábbis a képeken. Ha Allen Feldmannak igaza volt, amikor azt írta, hogy „az esemény nem az, ami megtörtént, hanem az, amit történetként el lehet mesélni”, akkor ez egy mese a globális későkapitalista kényelmi logikáról. A kiszolgálás és a kiszolgáltatottság közé zuhant személyes és kollektív meghasonlás története. A képek a múlt dokumentációi, a kollektív jelen-tudat meghatározó képei, és egyben a jövő forgatókönyvei is. A szereplők hiánya ezzel az ambivalenciával invitálja a nézőt egyszerre, mint passzív elkövetőt és aktív áldozatot.
Ezt az érzelmi túlhajszoltságot az elroncsolt természet képein túl maga a fénykép anyaga is közvetíti. Az előhívás során, az alkotó kemigram és fotogram eljárásokkal roncsolja képeit. A kémiai folyamatok használata a szándék és a véletlen játéka: más eredmény jön létre, ha a reakció kiteljesedik mintha megszakítják. A kísérleti alkotómódszer a kiállítás dilemmájának parafrázisa: mi lenne ha tennénk valamit? Mi lesz ha teszünk valamit?
Szolga Hajnal Berlinben élő fotográfus első magyarországi önálló kiállítása az elmúlt három év munkáit mutatja be.
Keresztes Zoltán: underdogimages: új orosz (és más) anyag
A kiállítást megnyitja: Aknai Katalin művészettörténész
„Ezek a képek a legkisebb gyerekem elvesztése után készültek, és elsősorban az azóta bennem zajló változásokat tükrözik. A belső világom át- és újraformálódásának folyamatát boncolva készült a három bemutatásra kerülő sorozat. A fényképek legjava Oroszország távolabbi vidékein készült, a többi meg az életem éppen aktuális környezetében.”
/keresztes zoltán underdogimages/
A kiállítás megtekinthető: 2022.06.30-ig
"Eifert János szakmájának, művészetének itthon és külföldön egyik legismertebb képviselője, meghatározó egyénisége. Munkásságát nem lehet egységes stíluskategóriákba rendezni, sokoldalú, folyamatosan megújuló, kísérletező alkat. Tánc-, aktfotói, természetképei és az alkalmazott fotói alapozták meg ismertségét. Tanárként, előadóként, szakíróként és szakértőként is tevékenykedik.245 önálló kiállítása volt, háromezernél több csoportos kiállításon szerepelt világszerte, több száz díjat, nagydíjat, különdíjat, diplomát érdemelt ki képeivel. A világ 40 országában fényképezett, ebből és különböző témáiból páratlan értékű archívumot állított össze. Fényképei, képriportjai, írásai rendszeresen jelentek meg a szaksajtóban, hazai és külföldi lapokban, könyvekben, kiadványokban, az elektronikus sajtóban, Interneten. Filmekben, televíziós műsorokban, színpadi látványként, színházi díszletként gyakran használták fel fotóit, ő maga is gyakran jelent meg különböző film- és TV-műsorokban, sorozatokban. Számos fotóalbumhoz, kiállítási katalógushoz írt bevezetőt, előszót, nyitott meg kiállításokat, tartott előadásokat, amelyeknek megírt szövegét dokumentálta. Könyvei jelentek meg." (Feledy Balázs)
Seres Géza kiállításának anyaga XXI. századi és archaikus eszközök együttes használatával készült. Témái a minket körülvevő burkolatok, amelyekbe beleépítjük és beletapossuk azokat a mintákat, melyeket következő korok régészei mint megkövült leleteket analizálhatnak. Maga az eljárás is a régészeti munkát idézi: az antrakotípia készítésének egy pontján a porral (csontszénnel, faszénnel vagy lámpakorommal) beborított képfelületet meg kell tisztítani a “felesleges” anyagtól, hogy kirajzolódjon a tiszta kép.
Véges és végtelen, megismerhető és megismerhetetlen. Ezek az ellentétes fogalompárok mentén alakult a kiállítás sorozatainak képi és konceptuális világa. A Létige sorozat légies tájképeit áthatja a nyugodt végtelenség érzése, miközben a képeken felsejlő formák a képi látványon túlmutatva egy másik világba kalauzolják a nézőt.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíjprogramot hirdet a felsőoktatásban tanulók részére. A Szövetség elkötelezett a sokrétű látásmód mellett, ezért azokat a hallgatókat kívánja támogatni, akik tanulmányaik mellett szeretnék megvalósítani önálló projektjeiket. Pályázhat minden magyar felsőoktatásban, aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkező tanuló. A pályázónak számot kell adnia korábbi munkásságáról, valamint szinopszist kell készítenie az ösztöndíj évében megvalósítani tervezett projektről. Az ösztöndíj egy évre szól, amelynek támogatási összege bruttó 1millió forint. Az ösztöndíj többször is megpályázható, mindaddig amíg a pályázó megfelel a pályázati feltételeknek. Az ösztöndíjasok munkáját év közben a MagyarFotóművészek Szövetségének tagjai igény szerint segítik, a pályázati év után pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be az elkészült alkotásokat.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2020. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas,progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
Ösztöndíjban részesülhet évente: legfeljebb 3 fő alkotó
Az ösztöndíj időtartama: 1 év (2020. január 1. napjától 2020.december 31. napjáig)
A pályázat beküldési határideje: 2019. október 30.
Szakmai bizottság:
Baki Péter
Eperjesi Ágnes
Kopeczky Róna
Molnár Ágnes Éva
Pettendi Szabó Péter
A pályázat elbírálása: 2019. november 30-ig
Az ösztöndíj összege: bruttó 1.000.000 Forint / év
Az ösztöndíj az SZJA törvény alapján nem minősül adómentes jövedelemnek, ennek megfelelően a hatályos jogszabályi előírások szerint a levonásokkal csökkentett összeg kerül kifizetésre.
Az ösztöndíjpályázat benyújtásához szükséges dokumentáció:
- Pályázati adatlap, nyilatkozat, hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentum
A pályázati adatlap és a nyilatkozat a Magyar Fotóművészek Szövetségének honlapjáról letölthető. A hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentumot minden pályázónak a saját felsőoktatási intézményétől kell beszereznie.
- Szakmai önéletrajz
- Portfólió
A portfólió tartalmi elemeit tekintve nincs megkötés. Az összeállított képanyagnak tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
- Szinopszis
A pályázónak tervet kell készítenie az ösztöndíj évében megvalósítani kívánt projektről. A szinopszisnak tartalmaznia kell a témafelvetést és az elképzelés megvalósításának a menetét.
A pályázati anyag beküldésének határideje 2019. október 30. A határidő elmulasztása jogvesztő, hiánypótlásra a pályázati beérkezési határidő előtt van lehetőség.
A pályázati anyagokat kizárólag elektronikusan, PDF formátumban fogadjuk el, amelyet az info@fotomuveszek.hu e-mail címre kell elküldeni.
Érvénytelen a pályázat, amennyiben:
- nem felel meg a pályázati feltételeknek;
- hiányos a mellékelt dokumentáció;
- a pályázati adatlap vagy nyilatkozat valótlan adatokat tartalmaz;
- a megadott határidőn túl történik a pályázat benyújtása.
A pályázatokat a Magyar Fotóművészek Szövetsége által felkért szakmai bizottság bírálja el. A Magyar Fotóművészek Szövetsége az eredményről a döntést követő 15 napon belül valamennyi pályázót írásban értesíti. Az e-mailben történő értesítés írásbeli értesítésnek minősül. A döntés ellen jogorvoslatnak nincs helye, esetleges formai kifogásokat a döntés kézhezvételétől számított 15 napon belül a Magyar Fotóművészek Szövetségének címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20.) lehet benyújtani személyesen. A nyertes pályázókkal a Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíjszerződést köt. Az ösztöndíj folyósításáról a Magyar Fotóművészek Szövetsége gondoskodik, az ösztöndíjszerződés mindkét fél által történő aláírását követően.
Az ösztöndíjat elnyert hallgatóknak beszámolási kötelezettsége van, az ösztöndíjas időszak teljesítményéről 2020 decemberében az alkotások bemutatásával kell beszámolnia. Az ösztöndíjasoknak lehetőségük van a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagjai közül mentort választani. A mentor az ösztöndíjassal konzultálva segíti a készülő projekt megvalósítását.
Az ösztöndíjasok elkészült munkáikat a pályázati év után csoportos kiállítás keretén belül mutatják be. Az elkészült pályaműveket a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján bemutathatja, kiadványaiban, egyéb kommunikációs csatornáin publikálhatja. Az ösztöndíjprogram népszerűsítéséhez az alkotásokat felhasználhatja, a hozzájuk kapcsolódó egyéb megjelenéseket pontosan hivatkozva megoszthatja.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2023. április 29-ei közgyűlésének határozatai
1./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Lévai Jenőt és Vékás Magdolnát jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Baki Péter levezető elnöknek.
3./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 53 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Bánkuti Andrást, Szabó Bélát és Gőbölyös Lucát a Szavazatszámláló Bizottság tagjainak.
4./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a napirendet.
5./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Elnökség beszámolóját.
6./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Etikai Bizottság beszámolóját.
7./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója beszámolóját.
8./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
9./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Felügyelőbizottság beszámolóját.
10./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022. évi mérlegbeszámolóját.
11./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022 évi közhasznúsági beszámolóját.
12./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan támogatja a tisztújítás megtartását.
13./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummaljelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta, hogy a közgyűlés jelölőlistájára a következő nevek kerültek fel:
14./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján a Magyar Fotóművészek Szövetsége tisztségviselői az alábbiak:
Elnök: Hamarits Zsolt (53)
Elnökség: Tombor Zoltán (49), Rékasi Attila (48), Varga Tamás (46), Simon Csilla (44), Bátori Zsolt (38), Wei Xiang (32)
Felügyelőbizottság: Agócs József (50), Vékás Magdolna (50), Seres Géza(49), Müller Ferenc (48), Lehotka László (48), Tarjáni Antal (47)
Etikai Bizottság:Tám László (51), Gyukics Péter (48), Hámori Gábor (47), Somogyi Márk (45), Ambrits Tamás (44)
15./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 53 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Bánkuti Andrást a Jelölőbizottság tagjának.
16./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Módos Gábort a Jelölőbizottság tagjának.
17./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Fejér Zoltánt a Jelölőbizottság tagjának.
18./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Gál Andrást a Jelölőbizottság tagjának.
19./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, tartózkodás nélkül, 1 ellenszavazattal elfogadta Vékás Magdolnát a Jelölőbizottság tagjának.
20./2023.04.29 számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján egyhangúan elfogadta az alapszabály módosítást.
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
tisztújító közgyűlésére
2023. április 29-én (szombaton)9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunytszövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
A levezetőelnök(ök) megválasztása
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, elfogadása
A Felügyelőbizottság jelentése, elfogadása
A 2022. évi közhasznúsági jelentés elfogadása
Tisztújítás
A Szövetség Alapszabályának módosítása
(az új megválasztott tisztségviselők feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen az érvényben lévő Alapszabály értelmében meghatalmazással nem, csak személyes jelenléttel lehet szavazni.
“Alapszabály 5.2. pontja szerint … A Tagsági jogokat a tagok kizárólag személyesen gyakorolhatják.”
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00 órakor az eredeti napirendi pontokkal az eredeti közgyűlés helyszínén (Budapest I., Budavári Palota „F” épület).
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A Közgyűlésen az érvényben lévő Alapszabály szerint az a tag rendelkezik szavazati joggal, akinek nincs tagdíj elmaradása.
• A Közgyűlés regisztrációja során a tagdíj befizetésére az érvényben lévő Alapszabály szerint nincs lehetőség, a tagdíj rendezését legkésőbb a Közgyűlést megelőző napig teljesíteni kell.
“Alapszabály 5.2. pontja szerint … Nem gyakorolhajta a Közgyűlésen szavazati jogát az a tag, aki az alapszabályban és közgyélési határozatban előírt, esedékes tagdíjfizetését nem teljesítette. A Közgyűlés kezdetét megelőzően a tagdíj elmaradása következők szerint rendezhető:
A tagdíjelmaradását a Közgyűlést megelőző legkésőbb 2. napig az éves pénzforgalmi adatok alapján az ügyvezető titkár állapítja meg és mutatja ki. Az ügyvezetőtitkár a tagdíj hátralékkal rendelkező tagoknak a tartozás összegéről a Szövetségnél regisztrált e-mailben tájékoztatást küld. A tartozással rendelkező tagok tagdíjtartozását legkésőbb a Közgyűlést megelőző napon átutalással, postai utalvánnyal, illetve a Szövetség pénztárába való befizetéssel rendezhetik. A banki utalással, illetve postai utalvánnyal történő tagdíjmegfizetés tényét a tag legkésőbb a Közgyűlési regisztráció során hitelt érdemlően köteles igazolni.”
• A Közgyűlésre a Szövetség a vidékről érkező tagoknak a költségét téríti. Ehhez az utazás költségéről a Szövetség nevére és adószámára kiállított készpénzes számla szükséges:
Név: Magyar Fotóművészek Szövetsége
Adószám:18057461-2-42
Számítva minél több tagunk megtisztelő megjelenésére!
Budapest, 2023. április 14.
Tisztelettel:
dr. Baki Péter
elnök
A Fotóhónap2022 a Közvetlen történelem. Juhan Kuus életműve című kiállítással kezdődik a Mai Manó Házban 2022. október 18-án, de a Fotóhónaphoz csatlakozó egyéb kiállítások már látogathatók.
Idén összesen 41 kiállítás és számos egyéb rendezvény kapott helyet a programban. A részletes lista a Fotóhónap weboldalán érhető el, a legfrissebb eseményekért a fesztivál facebook oldalát érdemes követni. A Fotóhónap katalógusa pedig online elérhető.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022. május 14-ei közgyűlésének határozatai:
1/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al megszavazza a napirendi pontokat.
2/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással megszavazza levezető elnöknek Baki Pétert.
3/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással megszavazza jegyzőkönyv hitelesítőnek HamaritsZsoltot.
4/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al megszavazza jegyzőkönyv hitelesítőnek Tarjáni Antalt.
5/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Közhasznúsági jelentést.
6/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az Elnöki beszámolót.
7/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Közhasznúsági jelentést.
8/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja a Felügyelőbizottsági jelentést.
9/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az Etikai bizottság beszámolóját.
10/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 92%-al, 8%-os tartózkodással elfogadja a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
11/2022.05.14. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 100%-al elfogadja az FFS beszámolóját.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető.
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferenciaalkalmazás segítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazás lebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltése és telepítése szükséges: Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/3413638145
vagy az alábbi azonosító megadásával: 341 363 8145
Mivel a Szövetségközgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tartható meg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személyszámára nem adjuk ki.
NAPIREND
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. Új tagok bemutatása
4. A levezető elnök megválasztása
5. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
6. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazása beszámolókról:
o A 2021. évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A 2021. évi mérlegbeszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o Az Etikai bizottságjelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2021. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2021. évben végzett munkáról
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• A tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkár értesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2022. május 12-én 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a
+36 30 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 2022. május 14-én 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján
(https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2022)
Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2022. április 28.
dr. Baki Péter
elnök
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat digitálisformában, PDF formátumban kell megküldeni a Magyar Fotóművészek Szövetsége e-postacímére: info@fotomuveszek.hu
A beadott dokumentumok mérete egyenként nem haladhatja meg a 10 Mb-ot. Az elektronikus portfóliót 1db PDF dokumentumként kell csatolni. A portfólió képanyagának tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
A tagfelvétel kétfordulós.A jelentkezési időszakot követő héten a bizottság áttekinti és elbírálja a beadott anyagokat, arról a jelentkezőknek értesítést küld.
A második fordulóra kiválasztott jelentkezőktől a Szövetség bekéri fotográfiai portfoliójuk nyomtatott változatát, amit a jelentkezőknek az értesítést követően 14 napon belül kell eljuttatniuk a Magyar Fotóművészek Szövetsége titkárságára postai úton, vagy előzetes egyeztetést követően – az aktuális járványügyi intézkedéseket betartva– személyesen.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a Szövetség elnöksége dönt előreláthatólag 2022. március 10-ig.
A jelentkezés határideje:2022. február 9.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
A program célja, hogy művészeti eszközök - irodalom és fotográfia - segítségével hozzák közelebb a társadalmi ügyeket a széles olvasóközönséghez. Az idei projekt középpontjában a digitalizáció, a környezetvédelem és a szegénység kérdéseit járják körül a fiktív szövegek, és dolgozzák fel a fotográfusok. A projekt célja, hogy ilyen módon is ösztönözzék a társadalmi felelősségvállalást. A szövegek és képek megtekinthetők a konyvesmagazin.hu oldalon.
A 20/21 fotósai:
A Fehér Vera, Apáti-Tóth Sándor, Bánkuti András, Barta Zsolt Péter, Bartha Máté, Biró Dávid, Czigány Ákos, Dezső Tamás, Gaál Zoltán, Gáti György, Hamarits Zsolt, Károly Sándor Áron, Kovács Melinda, Papp Elek, Pecsics Mária, Schild Tamás, Stalter György, Szamódy Zsolt, Szombat Éva, Urbán Ádám, Varga Gábor Ákos
Elindult a Fotóhónap
A Fotóhónap2021 október 12-én vette kezdetét Margaret Watkins Fekete fény című kiállításával a Mai Manó Házban. Idén összesen 35 esemény kapott helyet a programban. A részletes lista a Fotóhóhónap weboldalán érhető el, a legfrissebb eseményekért a fesztivál facebook oldalát érdemes követni. A Fotóhónap katalógusa itt érhető el: https://issuu.com/mfsz/docs/fh21_katalogus_pages
A Magyar Fotóművészek Szövetsége a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójával közösen nyitotta meg kiállítóterét Foton Galéria néven Budapest V. kerületében, a Képíró utca 6. szám alatt. A hétfői megnyitón Tóth Emese fényképezett. A galéria első, Szinopszis című kiállítása keddtől szombatig 14:00-18:00 óra között, 2021. július 24-ig látogatható. További képek itt.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége több mint hat évtizedes hiányt pótol azáltal, hogy az V. Kerületi Képíró utca 6. alatt megnyitja saját kiállítóhelyét Foton Galéria néven. A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesülettel való partneri kapcsolat keretén belül a Szövetség olyan szakmai műhelyt hoz létre, amely a párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a generációk és műfajok között. A galéria első, Szinopszis című kiállítása az MFSz által létrehozott és mind a mai napig működtetett FFS első évtizedéből válogat olyan alkotásokat, amelyek alkotói nem csupán a stúdió első generációjának tagjai voltak, hanem mára az MFSz többszörösen kitüntetett művészei is.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége a legjelentősebb fotográfiai egyesület Magyarországon. A több mint háromszáz tagot számláló Szövetségben a hazai fotóművészet kiemelkedő képviselői foglalnak helyet, tagjainak jelentős része valamely magyar művészeti díj birtokosa. A Szövetség 1977-ben megalapította és jelenleg is működteti a Fiatalok Fotóművészeti Stúdióját, mely alkotócsoport a fiatal magyar fotográfusok legfontosabb szakmai szervezete. A Szövetség célja a kortárs fotóművészeti alkotó tevékenység kibontakoztatása és támogatása, a tagok szakmai fejlődésének segítése. Alapításától fogva elkötelezett a magyar fotográfia, a nemzetközi hírű magyar fotóművészet eszmei és művészi színvonalának őrzése, a fotóművészek magasrendű alkotásainak minél szélesebb körben való megismertetése mellett.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSz) és a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) közös fotóművészeti galériájának megnyitása hiánypótló az egyesület életében, ugyanis az 1956-ban alapított Szövetségnek soha nem volt olyan önálló galériája, bemutatkozási helyszíne, ahol tagjai kiállíthattak volna. A Szövetség 2021-ben több mint hat évtizedes hiányt pótol azzal, hogy Budapest V. kerületében, a Képíró utca 6. szám alatt saját kiállítóhelyet nyit Foton Galéria néven. A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesülettel való partneri kapcsolat keretén belül a Szövetség olyan szakmai műhelyt hoz létre, amely a párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a generációk és műfajok között. A galéria falain egyaránt bemutatkoznak a pályájuk elején járó és a már jelentős életművel rendelkező fotóművészek, a fotográfus szakma különböző területein dolgozó alkotók, és a fénykép médiumát használó képzőművészek is.
A Foton Galéria egyszerre szellemi műhely és közösségi kulturális színtér: a kiállításokat folyamatos programok kísérik, a kiállítóterében műhelymunkák, szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak. A kiállítások között helyet kapnak egyéni tárlatok, tematikus csoportos kiállítások, együttműködésen alapuló projektek, vásárok, pályázati kiállítások és a Szövetség által szervezett művészeti fesztivál, a Fotóhónap eseményei is. A Foton Galéria minden programja ingyenesen látogatható.
A galéria első, Szinopszis című csoportos kiállítása a Magyar Fotóművészek Szövetsége által létrehozott és mind a mai napig működtetett Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának első évtizedéből válogat olyan alkotásokat, amelyek alkotói nem csupán az FFS első generációjának tagjai voltak, hanem mára az MFSz többszörösen kitüntetett művészei. A tárlaton kiállító alkotók napjainkra a magyar kortárs fotóművészet meghatározói egyéniségei: Apáti-Tóth Sándor, Balla András, Bánkuti András, Benkő Imre, Fejér Gábor, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kanyó Ferenc, Kerekes Gábor, Stalter György, Szerencsés János, Tasnádi László, Tímár Péter, Tóth György, Urbán Tamás, Vécsy Attila, Vékás Magdolna.
Kurátorok: Baki Péter és Balogh Viktória
A kiállítás megtekinthető:
2021. június 28. – július 24.
Keddtől szombatig 14 és 18 óra között.
1053 Budapest, Képíró utca 6.
www.fotongaleria.hu
info@fotomuveszek
MEGHÍVÓ
a Magyar Fotóművészek Szövetsége tisztújító közgyűlésére
2021. május 8-án (szombaton)10:00 órára
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferencia alkalmazássegítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazáslebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltés eés telepítése szükséges:
Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/89634032343
vagy az alábbi azonosító megadásával: 896 3403 2343
Mivel a Szövetség közgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tarthatómeg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személy számára nem adjuk ki.
NAPIREND
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. A levezető elnök megválasztása
4. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
5. A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
6. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazás a beszámolókról:
o A 2020.évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A 2020.évi mérlegbeszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o Az Etikai bizottság jelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2020. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2020. évben végzett munkáról
7. Tisztújítás
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• A tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkárértesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2021. május 6-án 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a +3630 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján (https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2021)
• Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2021. április 23.
dr. Baki Péter
elnök
A koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban a Közgyűlésre online formában a Zoom konferenciaalkalmazás segítségével kerül sor, amely alkalmas többek között titkos szavazás lebonyolítására is.
A csatlakozáshoz az ingyenesen hozzáférhető Zoom konferenciaalkalmazás letöltése és telepítése szükséges:
Zoom Client for Meetings - https://zoom.us/download
A telepítéshez és a csatlakozáshoz, valamint a Közgyűlésen való részvételhez internet hozzáférés szükséges.
Csatlakozni az alábbi linken keresztül lehet: https://us02web.zoom.us/j/81087852348
vagy az alábbi azonosító megadásával: 810 8785 2348
Mivel a Szövetség közgyűléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, a Szövetség kezeli a közgyűlésen készített hang-, és képanyagot, amely szükségképpen tartalmaz személyes adatokat, tekintettel arra, hogy a közgyűlés jelen pandémiahelyzetben elektronikus úton tartható meg, és ezen az úton történhet meg hatékonyan és visszakövethetően az ott elhangzottak rögzítése.
A konferenciabeszélgetéshez való csatlakozással a résztvevő tudomásul veszi, hogy a Közgyűlésről hang és képfelvétel készül az írásos jegyzőkönyv elkészítéséhez, a résztvevő a csatlakozással a fenti célból történő adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul. A felvételt kizárólag a jegyzőkönyv elkészítéséhez használjuk fel, és harmadik személy számára nem adjuk ki.
Elnöki megnyitó
1. A napirend ismertetése és szavazás a napirendről
2. Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
3. Az új szövetségi tagok bemutatása
4. Életmű-díjak átadása
5. A levezető elnök megválasztása
6. Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
7. A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
8. A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása és szavazás a beszámolókról:
o A 2019. évi közhasznúsági jelentés és az ehhez kapcsolódó elnöki beszámoló
o A Felügyelőbizottság jelentése
o A Senior Alkotócsoport beszámolója a 2019. évben végzett munkáról
o Az FFS beszámolója a 2019. évben végzett munkáról
9. Tisztújítás
10. A Szövetség Alapszabályának módosítása (az új megválasztott elnökségi tag feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van. A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka. A Közgyűlésen bárki részt vehet, de a szavazások ideje alatt a szavazati joggal nem rendelkező nem egyesületi tag résztvevők hozzáférését korlátozzuk.
• Az tagdíjhátralékkal rendelkező tagoknak jelen meghívóval egyidőben a titkár értesítést küld. A tagdíjat legkésőbb 2020. december 4-én 16:00 óráig be kell fizetni.
• Amennyiben a Közgyűlésen meghatalmazottja útján kíván szavazni, vagy meghatalmazót képviselne, kérem, a +36 30 211 2705-ös telefonszámon vagy az info@fotomuveszek.hu e-postacímen egyeztessen ennek lehetőségéről és módjáról a Szövetség titkárával.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal, az eredeti online eseménynél.
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
• A közgyűlés előtt tagjainknak egy alkalommal lehetőséget biztosítunk az online kapcsolat tesztelésére. Erre 2020. november 27-én 10:00 órakor kerülhet sor az alábbi linken: https://us02web.zoom.us/j/84975507595 vagy az alábbi azonosító megadásával: 849 7550 7595
• A közgyűlésen való részvételhez és szavazáshoz nem szükséges mikrofon és webkamera, de a közgyűléshez hozzászólni csak mikrofonon keresztül lehet.
• Jelen levél kiküldésével egyidőben a meghívó közzétételre kerül a Magyar Fotóművészek Szövetsége honlapján (https://www.fotomuveszek.hu/hirek/kozgyules-2020)
• Kérdés esetén a titkár a +36 30 211 2705-ös telefonszámon és az info@fotomuveszek.hu e-postacímen áll rendelkezésükre.
Számítva minél több tagunk megtisztelő online megjelenésére:
Tisztelettel,
Budapest, 2020. november 20.
dr. Baki Péter
elnök
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
– szakmai önéletrajz;
– a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
– kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat digitális formában, PDF formátumban kell megküldeni a Magyar Fotóművészek Szövetsége e-postacímére: info@fotomuveszek.hu
A beadott dokmumentumok mérete egyenként nem haladhatja meg a 10 Mb-ot.
Az elektronikus portfóliót 1 db PDF dokumentumként kell csatolni. Az portfólió képanyagának tükröznie kell apályázó eddigi munkásságát.
A tagfelvétel kétfordulós. A jelentkezési időszakot követő héten a bizottság áttekinti és elbírálja a beadott anyagokat, arról a jelentkezőknek értesítést küld.
A második fordulóra kiválasztott jelentkezőktől a bizottság bekéri fotográfiai portfóliójuk nyomtatott változatát,amit a jelentkezőknek az értesítést követően 15 napon belül kell eljuttatniuk a Magyar Fotóművészek Szövetsége titkárságára postai úton, vagy előzetes egyeztetést követően – az aktuális járványügyi intézkedéseket betartva – személyesen.
A felvételről egyéni elbírálásalapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2020. december elején.
A jelentkezés határideje: 2020. november 10.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
A Fotóhónap 2020 október 13-án indult a Robert Diosneau: Párizstól Palm Springsing című kiállítás megnyitójával a Mai Manó házban.
A fesztivál katalógusa online jelent meg, ami itt érhető el. A kiállítások térképen is böngészhetőek, ezen az oldalon.
A részletes program a fotohonap.hu weboldalon olvasható.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Most Varga Viktor képei láthatók a weboldalon.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Most Rédling Hanna képei láthatóak a weboldalon.
A Punkt online fotográfiai folyóirat a Szövetség fotográfiai ösztöndíjasainak munkáit mutatja be. Elsőként Bede Kincső képei láthatóak a weboldalon.
Az emberi erőforrások minisztere nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából Balogh Rudolf-díjat adományozott kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri, illetve fotószakírói tevékenység elismeréseként tagunk, Czigány Ákos fotóművész részére, valamint Szigeti Tamás fotográfus részére.
Gratulálunk!
Családja 2019. december 14-én koszorút helyezett el az emléktáblánál. Herbst Rudolf képei.
A Szövetség elnöksége a tagfelvételi felhívásra a beadott pályázatokat értékelve dönt az új tagok felvételéről. Ennek megfelelően a Szövetség tagjai közé 2019-ben az alábbi alkotók kerülnek:
Belicza László Gábor
Csizik Balázs
Farkas Ildikó
Gombos Lajos
Ile Adrian Paul
Kemenesi Zsuzsanna
Kondor László
Körtvélyesi László
Spingár-Westerlund Anita
Sziráczki György
Wang Yinghe
Immár negyedik alkalommal került kiosztásra a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíja, melyet Bede Kincső, Rédling Hanna és Varga Viktor nyert el 2020-ra.Ű
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2019. május 18-i közgyűlésének határozatai:
1./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 54 igen szavazattal, 2 tartózkodással,ellenszavazat nélkül elfogadta Simon Csillát és Tám Lászlót jegyzőkönyv-hitelesítőnek.
2./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján 44 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 6 tartózkodással elfogadta dr. Garamvölgyi Róbertet levezető elnöknek.
3./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 45 igen szavazattal, 8 nem szavazattal és 3 tartózkodással elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal egyhangúan elfogadta Fejér Zoltánt a Szavazatszámláló bizottság tagjának.
5./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta Lévai Jenőt a Szavazatszámláló bizottságtagjának.
6./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 49 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 1 tartózkodással elfogadta Gyukics Pétert a Szavazatszámláló bizottság tagjának.
7./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 56 mandátummal egyhangúan elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója Szervezeti és Működési Szabályzatát.
8./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján 55 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 5tartózkodással elfogadta az Elnökség beszámolóját.
9./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 55 igen szavazattal, 7 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta az Etikai bizottság beszámolóját.
10./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 59 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Senior Alkotócsoport beszámolóját.
11./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 59 igen szavazattal, 3 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának beszámolóját.
12./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 52 igen szavazattal, 10 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Felügyelőbizottság beszámolóját.
13./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 61 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2018. évi közhasznúsági beszámolóját.
14./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelen lévők szavazatai alapján, 39 igen szavazattal, 15 nem szavazattal és 8 tartózkodással a Tisztújító közgyűlés megtartását támogatja.
15./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 62 mandátummal jelenlévők többségi döntése alapján a közgyűlés jelölőlistájára a következőnevek kerültek fel:
Elnök: Baki Péter
Elnökség: Hamarits Zsolt, Király László Györgydr., Rékasi Attila, Szamódy Zsolt Olaf, Varga Gábor Ákos, Wei Xiang
Felügyelőbizottság: Agócs József dr., Apáti-TóthSándor, Lehotka László, MüllerFerenc, Simon Csilla, Tarjáni Antal, Vékás Magdolna
Etikai Bizottság: Ambrits Tamás, Gyukics Péter, Hámori Gábor , Pettendi Szabó Péter, Somogyi Márk, Szabó Béla, TámLászló
Jelölő Bizottsági tag jelöltek: Fáth Péter, HámoriGábor, Simon Csilla, Somogyi Márk, Szamódy Zsolt Olaf
16./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A 45 mandátummal jelenlévők szavazatai alapján a Magyar Fotóművészek tisztségviselői az alábbiak:
Elnök: Baki Péter
Elnökség: Hamarits Zsolt, Király László György, Rékasi Attila, Varga Gábor Ákos, Wei Xiang, Szamódy Zsolt Olaf
Felügyelőbizottság: Lehotka László, Müller Ferenc, SimonCsilla, Vékás Magdolna, Apáti-Tóth Sándor, Agócs József,Tarjáni Antal
Etikai bizottság: Tám László, Ambrits Tamás, Gyukics Péter, Somogyi Márk, Pettendi Szabó Péter, Hámori Gábor, SzabóBéla.
Jelölőbizottság: Fáth Péter, Simon Csilla, Somogyi Márk, Hámori Gábor, Szamódy Zsolt Olaf
17./2019.05.18. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés a 28 mandátummal 27 igen szavazattal, 1 tartózkodással, ellenszavazat nélkül azAlapszabály módosítását támogatja.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2020. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas, progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
A részletes pályázati kiírás a fotomuveszek.hu/osztondijak oldalon érhető el.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
– szakmai önéletrajz;
– a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
– kitöltött adatlap (a linkre kattintva letölthető)
A fenti dokumentumokat előzetes egyeztetést követően személyesen, vagy postai úton kell eljuttatni a Magyar Fotóművészek Szövetsége címére: 1065 Budapest, Nagymező u. 20.
A jelentkezőnek ezen felül fotográfiai portfóliójának digitális változatát pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2019. december első hetében.
A felvételi anyagokat november 15-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szüksége, és a portfólió tartalmi elemeit tekintve sincs megkötés. Az összeállított képanyagnak tükröznie kell a pályázó eddigi munkásságát.
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 30 211 2705
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
tisztújító közgyűlésére
2019. május 18-án (szombaton) 9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” .pület)
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
A levezető elnök(ök) megválasztása
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A Szavazatszámláló Bizottság megválasztása
A napirend elfogadása
Az FFS Szervezeti és Működési szabályzatának elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, elfogadása
A Felügyelőbizottság jelentése, elfogadása
A 2018. évi közhasznúsági jelentés elfogadása
Tisztújítás
A Szövetség Alapszabályának módosítása
(az új megválasztott tisztségviselők feltüntetése miatt szükséges)
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00 órakor az eredeti napirendi pontokkal az eredeti közgyűlés helyszínén (Budapest I., Budavári Palota „F” épület).
• A megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok vonatkozásában a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
Március 3-án, életének 81. évében elhunyt Farkas József, World Press Photo-díjas és többszörös Ezüstgerely-díjas, MOB-életműdíjas fotóművész, válogatott, Európa bajnoki ezüstérmes röplabdázó.
Farkas József 1967-től a Képes Sport hetilap fotóriportere, majd a lap fotórovatának vezetője volt. A Képes Sport megszűnése után 1992-től a Nemzeti Sport fotóriportereként dolgozott. A Magyar Fotóművészek Szövetsége 1973-ban vette fel tagjai közé, életműkiállítása 2018 őszén a Magyar Sport Házában került megrendezésre.
Rédei Ferenc így emlékezik:
A megtestesült nyugalom, nyitottság, segítő szándék,soha nem bratyizás, csodálatos szakmai tudás! Ezt jelentette számomra Farkas Jóska! Kezdő fotósként tátott szájjal álltam a laborban és néztem hogy tízesével , villám gyors mozdulatokkal mozgatja a hívóban a képeket!
A pálya szélén: a müncheni olimpián készített World Press díjas sorozatán hat kockát exponált, mind a hat része a sorozatnak! Ezt csinálja valaki utána!!
A Nemzeti Sport az alábbi cikkben búcsúzik:
Gyász: a pillanat varázslója – elhunyt Farkas József, a magyar sportfotózás kiemelkedő alakja
A díjátadó gála felvétele december 8-án szombaton 21.05-kor az M5 tévécsatornán volt látható. Az adás itt megtekinthető:
Szívből gratulálunk a díjazottnak!
A Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíjára való jelentkezés novemberben lezárult. A szakmai bizottság november 29-én értékelte a pályázatokat, és döntött a támogatásokról.
2019-ben a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíjasai:
A FEHÉR VERA, BALOGH VIKTÓRIA, LAKOS MÁTÉ és VADÁSZI ZOLTÁN.
A Fotóhónap2018 fesztivál október 18-án nyitja meg eseményeinek sorát a WEEGEE – A HÍRES, 1935–1960 című kiállítással a Mai Manó Házban.
További részletek: fotohonap.hu / facebook.com/fotohonap.hu
A Magyar Fotóművészek Szövetsége pályázatot hirdet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a 2019. évi Magyar Fotóművészek Szövetsége - fotográfiai ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja, hogy elősegítse a hallgatók művészeti tevékenységét, támogassa elképzeléseik megvalósítását. Az alkotáshoz szükséges feltételek megteremtésével szeretne hozzájárulni a Szövetség a színvonalas, progresszív, egyedi művek, sorozatok megszületéséhez. Pályázhatnak azok a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik aktív nappali hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek.
A részletes pályázati kiírás a fotomuveszek.hu/osztondijak oldalon érhető el.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkezőfotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (amely a„forrásra” klikkelve letölthető);
- a jelentkezőnek ezenfelül, fotográfiai portfóliójának digitális változatát, pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2018. december első hetében. A felvételi anyagokat november 15-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szükséges. Sikeres tagfelvételi eljárás esetén a beadott portfóliókat a Magyar Fotográfiai Múzeumban helyezzük el.
(A felvételi anyagot személyesen vagy postai úton kell eljuttatnia Szövetség címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20., II. emelet) a portfóliót pedig elektronikusan is el kell küldeni.)
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal:
+36 1 311 2626 / +36 30 211 2705
Augusztus 20-a alkalmából kimagasló tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Apáti-Tóth Sándor tagunk.
Az elismeréshez szívből gratulálunk!
Heroikus Hárs, Koloska - völgy,Balatonfüred.
Szamódy Zsolt Olaf kiállítását Hamvas Béla Fák című művét bemutató esthez kapcsolódva az író, filozófus halálának 50. évfordulója alkalmából a Római Magyar Akadémián mutatták be, május 30-án.
Május 3-án nyílt meg Prágában Korniss Péter nagyszabású tárlata a Óvárosi Városháza kiállítótermében, Prága főpolgármesterének védnökségével. A kiállítás június 28-ig tekinthető meg.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége
2018. április 7-i közgyűlésének határozatai
1./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 32 mandátummal és 2 tartózkodással elfogadta Zsila Sándort és Albertini Bélát jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 33 mandátummal és 1 tartózkodással elfogadta Király László Györgyöt levezető elnöknek.
3./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 31 mandátummal és 3 tartózkodással elfogadta az Elnökség beszámolóját.
5./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2017. évi közhasznúsági beszámolóját.
6./2018.04.07. számú közgyűlési határozat: A Közgyűlés 34 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető, vagy külön kérésre elektronikus úton továbbítjuk tagjainknak.
MEGHÍVÓ
a
Magyar Fotóművészek Szövetsége évi rendes közgyűlésére
2018.
április 7-én (szombaton) 9:30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt
napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók megvitatása, szavazás
A 2017. évi közhasznúsági beszámoló elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása (a Senior Alkotócsoport beemelése a Tagozatok közé: 15. §
4. pont)
Zárszó
• Az érvényben lévő
Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal
rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát
mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés
határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:00
órakor az eredeti napirendi pontokkal. A megismételt Közgyűlés a megjelentek
számától függetlenül határozatképes.
HARIS LÁSZLÓ a magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka területén végzett kiemelkedő művészi értékteremtő munkája elismeréseként Magyarország Érdemes Művésze díjat vehetett át.
VÉCSY ATTILA kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült.
Március 13-án hirdették ki a Hungary Emerging pályázat nyerteseit, a díjazottak között van MEZŐSI ÁGNES, BÍRÓ DÁVID és REGŐS BENEDEK is.
Március 14-én a Magyar Újságírók Országos Szövetsége sajtónapi ünnepségén életműve elismeréseként Aranytollat vehetett át GÁTI GYÖRGY.
A díjazottaknak szívből gratulálunk!
1/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, egyhangúlag elfogadta a meghirdetett napirendet.
2/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, 23 igen szavazattal és 2 tartózkodással (Módos Gábor és Urbán Ádám) elfogadta Módos Gábort és Urbán Ádámot jegyzőkönyv hitelesítőnek.
3/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, 23 igen szavazattal és 2 tartózkodással (Bánkuti András és Kiss-Kuntler Árpád) elfogadta Dr. Garamvölgyi Róbertet levezető elnöknek.
4/2017.11.18. Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 25 mandátummal, egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
A közgyűlés szószerinti leirata és hitelesített jegyzőkönyve a Szövetség titkárságán megtekinthető, vagy külön kérésre elektronikus úton továbbítjuk tagjainknak.
A Szövetség felhívása pozitív visszhangra talált, közel harminc pályázati anyag érkezett be. A döntésnél fontos szempont volt a portfólió felépítése, összetettsége, ugyanakkor a bírálók arra is kíváncsiak voltak, miként rajzolódik ki az önálló alkotói karakter a pályázó munkái által. A bizottság azokat a hallgatókat kereste, akiknek projektterve alapján, nem csak kiváló, de progresszív pályaművek születhetnek, amennyiben megfelelő szakmai és anyagi támogatásban részesülnek.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének fejenként 1 millió forintos ösztöndíját a 2018-as évre:
Balogh Viktória, Geibl Kata és Kiss Imre nyerték el.
Az elméleti kutatásra kiírt ösztöndíjat idén nem osztotta ki a zsűri.
Az ösztöndíjasok jövő év januárjában kezdik meg munkájukat, 2019. januárjában pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be elkészült alkotásaikat a nagyközönségnek.
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
rendkívüli közgyűlésére
2017. november 18-án (szombaton) 9.30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Javasolt napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása
Zárszó
A klasszikus fotográfiai hagyományok folytatója, az absztrakton keresztül a minimal art felé halad. Különböző fotómagazinok művészeti szerkesztője volt. Balogh Rudolf-díjas fotóművész, munkái megtalálhatók különböző gyűjteményekben idehaza és külföldön. Képei kora tavasszal a Vigadóban is láthatók voltak, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának kiállításán.
A világhírű magyar háborús fotóriporter, Robert Capa óta tudjuk, hogy a fotografálás férfias foglalkozás. De mi van akkor, ha fotográfus nő? Hogyan kell helyt állni e férfias világban? A rendszertelen, a látványra, az eseményre mindig nyitott, munkára kész életforma ma is alapkövetelmény? Erről kérdezi vendégeit Keleti Évát, Baricz Katit, Szabó Bernadettet a házigazda Dióssy Klári. A meglepetés férfi vendég pedig Tóth József Füles. A műsor szerkesztője Hajdú Éva volt.
Fotográfusunk rangos nemzetközi kitüntetése
Papp Elek fotóművész az első félévben 32 aranyérmet nyert a képeivel nemzetközi fotópályázatokon, ezzel 1388 lett a díjainak száma. A művész a legutóbbi Danube Circuit 2017 című - négy országban meghirdetett - versenyen hét aranymedált gyűjtött be a napokban. A nemzetközi elismertségű alkotó legutóbbi, „Létek” című kiállítása Budapesten a Cultiris Galériában/Örkény István könyvesboltban volt megtekinthető augusztus 31-ig.
Szolnok Város Napja és a Magyar Fotográfia tiszteletére rendezett ünnepségen, augusztus 26-án Horváth Imre a MAFOSZ elnöke több elismeréssel együtt FIAP fotóművészeti diplomákat adott át. A Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) pillanatnyilag legnagyobb elismerését a Diamond2-t, vagyis a Gyémánt Díj legmagasabbikát Papp Elek nagykőrösi fotóművész vehette át. Mindössze hatan rendelkeznek ezzel a jeles elismeréssel a világon.
Az elismeréshez szívből gratulálunk!
A belépési nyilatkozat a Szövetség honlapjáról letölthető.
1./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta Agócs Józsefet és Király László Györgyöt jegyzőkönyv hitelesítőnek.
2./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés látható többséggel elfogadta Baki Pétert levezető elnöknek.
3./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés napirendjét.
4./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta az Elnökség beszámolóját.
5./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Alapszabályának módosítását.
6./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége Etikai kódexének módosítását.
7./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 54 mandátummal egyhangúlag elfogadta a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2016. évi közhasznúsági beszámolóját.
8./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat: A Közgyűlés 52 mandátummal Tám Lászlót és 36 mandátummal Uhl Gabriellát választotta az Etikai Bizottság új tagjának.
A közgyűlés szószerinti jegyzőkönyve betekintés céljából a Szövetség irodájában átvehető.
Az 5./2017.04.08. számú Közgyűlési határozat – a megfelelő hitelesítések elvégzése után – benyújtásra kerül a Fővárosi Bíróság számára.
Március 26-án Chilében, az Andrés Bello Egyetem Las Condes-i campusán nyílt meg a fotókiállítás, amely április 14-ig tekinthető meg hétfőtől péntekig 9:30-17:30 óra között.
Fotó: Andics Árpád
Meghívó
a Magyar Fotóművészek Szövetsége
évi rendes közgyűlésére
2017. április 8-án (szombaton) 9,30 órára
az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermébe
(Budapest I., Budavári Palota „F” épület)
Napirend
Megnyitó
Emlékezés az elhunyt szövetségi tagokra
Életmű-díjak átadása
Javasolt napirend:
Jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása (2 személy)
A levezető elnök megválasztása
A napirend elfogadása
A Szövetség tevékenységéről szóló közgyűlési beszámolók
megvitatása, szavazás
A 2016. évi közhasznúsági beszámoló elfogadása
A Szövetség Alapszabályának módosítása
A Szövetség Etikai kódexének módosítása
Az Etikai Bizottság részleges tisztújítása
Zárszó
• Az érvényben lévő Alapszabály szerint a Közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagságnak több mint a fele jelen van.
• A Közgyűlésen szavazati joggal csak az a tag rendelkezik, akinek nincs tagdíjhátraléka.
• A Közgyűlésen meghatalmazással is lehet szavazni, a mintát mellékeljük. Egy tag egy meghatalmazót képviselhet.
• A Közgyűlés határozatképtelensége esetén megismételt Közgyűlés megtartására kerül sor 10:30 órakor az eredeti napirendi pontokkal. A megismételt Közgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
A nemzeti ünnep alkalmából Kossuth-díjat vehetett át KELETI ÉVA Balázs Béla-díjas fotóművész, kiváló és érdemes művész a magyar vizuális kultúra egyik meghatározó szereplőjeként elsősorban a hazai színházi élet kulisszák mögötti világának dokumentarista stílusú, valósághű megörökítését szolgáló, példaértékű szakmai alázattal végzett művészi munkája elismeréseként. A magyar művészet értékeinek gyarapítása érdekében végzett magas szintű, igényes teljesítménye elismeréseként Magyarország Kiváló Művésze díjban részesült MOLNÁR EDIT, Balázs Béla-díjas fotóművész, Érdemes Művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült: CHOCHOL KÁROLY fotóművész, valamint HAMARITS ZSOLT fotóművész.
Szeretnénk figyelmébe ajánlani egy új, havi rendszerességgel megrendezésre kerülő előadás-sorozatot. Cegléden, a Központi Könyvtárban egy kötetlen, baráti beszélgetésre, vetített képes előadásra invitálja Önt a Fotósarok, ahol többek között Eifert János, Bánkuti András, Módos Gábor, Zsila Sándor és Urbán Tamás fotóművészek vitatják meg a fotográfiai aktuális kérdéseit, mesélnek munkásságukról.
A Fotósarok második vendége Eifert János, akivel december 8-án, 17 órakor Markovics Ferenc beszélgetett.
Helyszín: TÉKAFÉ, Téka - Központi Könyvtár (Cegléd, Szabadság tér 5/a)
Eifert János
(Autonóm fotóművész)
Hódmezővásárhely szülötte (1943), 2013-tól a város díszpolgára. 1960-1977 között a Honvéd együttes hivatásos táncosa, fényképezni e munkája közben tanult. Hamarosan hazai és külföldi kiállítások és diaporáma fesztiválok sokszor díjazott alkotója, máig 200-nál is több önálló tárlat rendezője. 1984-től a Sebesvíz nemzetközi fotóművészeti alkotótábor művészeti vezetője, Európa számos országából összesereglett résztvevőkkel. 1977-ben megválasztották a Magyar Fotóművészek Szövetségének elnökévé, emellett több magyar és külföldi szakmai szervezetben munkálkodik. A Nemzetközi fotóművészeti Szövetség kitüntetettje, AFIAP, EsFIAP címekkel.
További fontos elismerései közül: a MAOE Fotóművészeti Alkotói Nagydíja (2006), Magyar Érdemkereszt Tisztikeresztje (2012).
Eifert János a könyvtárban
A Fotósarok ötlete a Ceglédi Városi Könyvtár (egyben a Kulturális Központ) igazgatónőjétől, Kogler Ágnestől származik. A "próba-rendezvény" még a tavasz folyamán Tóth József "Füles" fotóművésszel olyan sikeres volt, hogy pályázatot adtak be az NKA-hoz egy hat előadásból álló sorozat megrendezésére. A moderátor szerepére és a hat jeles fotográfus felkérésére Markovics Ferenc fotóművészt, Cegléd szülöttét kérték fel. A további hat fotóművész névsora: Benkő Imre, Eifert János, Bánkuti András, Zsila Sándor, Módos Gábor és Urbán Tamás. Az NKA teljes egészében megítélte a pályázati összeget.
A legutóbbi előadásra december 8-án került sor a Ceglédi Városi Könyvtár Tékafé elnevezésű részében. Eifert János néhány nagyméretű képét is falra helyezte, majd lendületes előadás kísérte az életművéből merített, vetített-képes válogatást. Noha az est hossza jócskán meghaladta az előre megszabott "műsoridőt", a hallgatóság töretlen érdeklődéssel követte az elhangzottakat és látottakat.
Az élő beszélgetés természetesen többet árult el az alkotó életéről, munkásságáról. Eifert János fotóművész Ars poetica-járól – nem először – így vallott: „Számomra játék a fotográfia. Nagyon komoly játék. És jelenti a világ megismerésének lehetőségét, találkozásokat, új feladatokat, és azt a szabadságot, hogy gondolataimat saját képi nyelvemen közölhetem. 40 év alatt 44 országból, különböző témákból hatalmas archívumot gyűjtöttem össze. Az amerikai űrközponttól az indiai Tadj Mahalig, neves művészek és politikusok, ismert személyiségek portréitól a technika, tudomány világáig számtalan riportkép, illusztráció, dokumentáció, tudósítás gyűlt össze, amelyekből mindig kiugrik egy-egy sehova nem sorolható, különleges megfogalmazású és üzenetű kép. Néha a véletlen, de legtöbbször a másképpen látás igénye, a kreativitás, a tudatos kísérletezés hozza létre ezeket a képeket. A digitális képalakítás lehetőségei a fotográfus eszköztárát bővítik. Ezekkel a lehetőségekkel én is igyekszem élni.”
Forrás: ctv.hu - Fotó: Kisfaludi István
Nem akármilyen előzmények után, 12 évnyi gyűjtőmunka, hat szentföldi zarándokúton több ezer fotó elkészítését követően Tám Lászlónak összeállt a biblia fotóalbuma. A szent ég alatt című kötetben 180 oldalon több száz képen kelnek életre a szakrális helyek.
– A Szentföld mely részét járta be?
– Voltam Egyiptomban, Jordániában, Izraelben, Szíriában, és érintettük Libanont is. Több helyen többször is megfordultam, ugyanazt más szemszögből lefotózni.
– Mi lesz ebből az anyagból?
– Egy fotóalbum jelenik meg még ebben az esztendőben. Hiteles beszámoló egy hívő keresztény részéről a szentföldi zarándokutakról, a szent helyekről. A könyvben minden látható, ami a felsorolt országokban fontos és ma is elérhető. Magyar és angol szöveggel, és bibliai utalások teszik érzékletesebbé az egyes helyszínek fontosságát.
– Tekinthető ez történelmi dokumentációnak is?
– Abból a szempontból mindenképp, hogy időközben több híres emléket leromboltak, tönkretettek. Említhetem például Palmirát, ahol ma már minden vízszintben fekszik. Én az eredeti állapotában még hétszáz fotót készítettem.
– Mi fogta meg leginkább?
– A zarándokutak lelki vezetői, emellett Egyiptomban az ősi koptok ma is működő kolostorai a keleti sivatagban, Izraelben pedig a Szenvedés Útja. A könyvben mind a 14 stációja benne lesz, melyeket egyébként hét különböző felekezet birtokol.
– Akkor ez valamiféle építészettörténeti fotóalbum?
– Annál sokkal többről van szó. Mert útjaim során megtapasztaltam, hogy más népek keresztényei hogy élik meg a hitüket. Olykor katartikus élményeket éltem át, néha olyan érzésem volt, hogy hozzájuk képest én csaknem „pogány” vagyok.
– Mennyiben más ez a kötet, mint egy szentföldi útleírás?
– Miután zarándokként jutottam el a legtöbb helyre, nem mindig a fotózáshoz legjobb időjárási körülmények közt érkeztem. A képeken cserébe ott az ember, aki megéli a látottakat.
– Talált magyar vonatkozású emlékeket is?
– A Mi Atyánk templomában magyarul is olvasható az ima szövege. Az Elszenderülés bazilikájában magyar kápolna is van. A Minden Népek templomában a fő oltárt magyar művész alkotta, így az apszisban ott látható a magyar címer. Názáretben a magyarok Mária- képe bekerült a templomba, Aleppóban pedig Kőrösi Csoma Sándornak van emléktáblája, ha azóta szét nem lőtték.
– Kiknek szól ez a könyv?
– A szentföldi zarándokutaknak akartam emléket állítani, hívőknek és nem hívőknek képet adni az eredeti bibliai helyszínekről.
A harmadik szakrális jellegű album
Tám László 1940-ben született a ma Szlovákiához tartozó Egyházfán. Pedagógiai főiskolát végzett, évtizedek óta fotózik, 25 éven át volt diaporáma-bemutatója a Pécsi Nyári Játékokon. A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete életműdíjjal tüntette ki, Csokonai-díjas. Volt, amikor a világ négy legelismertebb diaporáma-művésze közé tartozott, megkapta a franciaországi Angouleme Fesztivál Oscar-díját. Felesége, Lengvári Éva, tanárként ment nyugdíjba. Jó néhány fotóalbuma született már, szakrális témakörben ez a harmadik és igazi ritkaság lesz, mindössze 500 példányban készül.
Dunántúli Napló | Mészáros B. Endre interjúja Tám Lászlóval
PÉCS | 2016. szeptember 9.
BENKŐ Imre, Balázs Béla-díjas fotográfus, fotóriporter. 1963-tól kezdett ismerkedni a fényképezéssel. 1968-1986: a Magyar Távirati Iroda fotóriporter-munkatársa. 1987-től kilenc éven keresztül az ózdi kohászat leépülését dokumentálta, s ezzel a fotósorozatával 1992-ben elnyerte a W. Eugene Smith Memorial Fund (New York) ösztöndíját. A való világ vizuális értelmezése, az ember és környezetének sajátos dokumentatív ábrázolása érdekli képei alkotásakor. 1975-ben és 1978-ban aranyérmet nyert a World Press Photo pályázatán. 1991-ben Pulitzer Emlékdíjat, 2004-ben Érdemes művész és Magyar Fotográfia Nagydíjat, 2016-ban Kiváló művész díjat kapott. 2012-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Több száz csoportos kiállításon szerepelt alkotásaival Kínától Indiáig, Amerikától Esztergomig; egyéni tárlatainak a száma meghaladja az hatvanat – Pozsonytól New Yorkig. Hét fotóesszé albuma jelent meg. Számos jelentős közgyűjtemény és galéria őrzi a műveit.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének ösztöndíj bizottsága (Baki Péter, Czigány Ákos, Gerhes Gábor, Tillmann József és Vékony Dorottya) 2016. november 25-én elbírálta a pályázati felhívásra beérkezett anyagokat.
A Szövetség felhívása pozitív visszhangra talált, közel ötven pályázati anyag érkezett be. A döntésnél fontos szempont volt a portfólió felépítése, összetettsége, ugyanakkor a bírálók arra is kíváncsiak voltak, miként rajzolódik ki az önálló alkotói karakter a pályázó munkái által. A bizottság azokat a hallgatókat kereste, akiknek projektterve alapján, nem csak kiváló, de progresszív pályaművek születhetnek, amennyiben megfelelő szakmai és anyagi támogatásban részesülnek.
A Magyar Fotóművészek Szövetségének fejenként 1 millió forintos ösztöndíját a 2017-es évre:
Bilak Krystyna, Biró Dávid és Regős Benedek nyerték el.
Az ösztöndíjasok jövő év januárjában kezdik meg munkájukat, 2017. decemberében pedig csoportos beszámoló-kiállításon mutatják be elkészült alkotásaikat a nagyközönségnek.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya meghirdeti a Magyar Sajtófotó Pályázatot. A hagyományokhoz híven a pályázatra elsősorban a hazai és határon túli sajtó munkatársainak jelentkezését várjuk, de – a korábbi évekhez hasonlóan – a pályázat nyitott mindenki számára.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás a magyar fotóriporter szakma legnagyobb seregszemléje. Azon kevés hazai kulturális rendezvény-sorozat egyike, amelyet alapítása óta töretlenül, minden évben megrendezünk. Független magyar márka, amely amellett, hogy a pillanat nyelvén mutatja be egy év történéseit, számtalan egyetemes értéket képvisel.
A pályázatra jelentkezni 2016. január 1. – december 31. között készült képekkel lehet az egyedi képek és a képriport kategóriában. Ez az időbeli korlátozás nem érvényes a többi sorozat-kategóriára, ahol több éven átívelő anyagokat is elfogadunk, de ezekben is kell, hogy szerepeljen 2016-ban készült felvétel. A pályázatra korábbi években díjat nyert képek nem adhatók be. Egy pályázó összesen 30 pályaművet küldhet be a pályázatra, kategóriától függetlenül. A pályamű állhat egyedi képből vagy képsorozatból, amely legfeljebb 10 képből állhat. Egy kép csak egyszer adható be, nem szerepelhet egyedi képként és sorozat részeként is.
Pályázni az alábbi kategóriákban lehet:
1. Hír-eseményfotó (egyedi)
2. Képriport (sorozat)
3. Emberábrázolás-portré (egyedi)
4. Emberábrázolás-portré (sorozat)
5. Művészet (egyedi)
6. Művészet (sorozat)
7. Sport (egyedi)
8. Sport (sorozat)
9. Természet és tudomány (egyedi)
10. Természet és tudomány (sorozat)
11. Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi)
12. Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat)
Pályázni kizárólag online módon lehet a Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás hivatalos honlapján, a www.sajto-foto.hu/palyazat oldalon. A pályázat és a zsűrizés technikai lebonyolítását az eContest pályázatkezelő rendszer támogatja, ez a rendszer garantálja a zsűrizés anonimitását és átláthatóságát is.
Képeket feltölteni – bejelentkezés vagy regisztráció után – 2016. december 15. 12:00-tól 2017. január 19. 12:00-ig lehet. A feltöltött pályázati anyagokat a jelentkezési határidőn belül a pályázók szabadon módosíthatják. A feltöltött pályaművek a zsűri által történt előválogatást követően válnak nyilvánossá a honlap látogatói számára.
A pályamunkákat a kiíró által felkért zsűri, előzsűrizés után, bírálja el 2017. január 27-29. között.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás hivatalos honlapján (http://www.sajto-foto.hu) 2007-ig visszamenőleg megtekinthetők a zsűri által előválogatott pályaművek és a díjazottak portfóliói.
Molnár István-díj
A sajtófotó pályázat mellett a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya egy másik, a fotográfiával szoros kapcsolatban lévő pályázatra is várja a pályaműveket.
A Molnár István-díj pályázatra olyan tipográfusok, grafikusok, képszerkesztők, tervező-szerkesztők jelentkezését várjuk, akik fontosnak tartják a fotográfia méltó megjelenítését a sajtóban. A pályázatra jelentkezni 2017. február 20-ig lehet. A felhívásra beadott anyag lehet valamely magazinban megjelent munka, vagy még csak tipográfiai tervként létező, valóságos vagy fiktív magazin. A műveket tördelőkből, képszerkesztőkből álló zsűri bírálja el. A leadott anyagok terjedelme nem haladhatja meg a 10 oldalpárt. További információk www.tipografus.hu oldalon 2016. december 3-től, valamint a www.sajto-foto.hu oldalon 2016. december 4-től.
Mindkét pályázatról bővebb információk a következő sajtóközleményben valamint 2016. december 4-től a www.sajto-foto.hu hivatalos weboldalon találhatók.
Magyar Újságírók Országos Szövetsége
Fotóriporterek Szakosztálya
Nemzetközi fotókiállítás
2017. január 12. – február 7.
A nőiesség és férfiasság ábrázolása számos művészeti ág alkotói számára inspiráló téma, és ez alól a fotográfia sem kivétel. Az elmúlt néhány évtizedben azonban számos – és gyakran heves – bírálat érte a nők és férfiak, a nőiesség és a férfiasság gyakorta kritikátlan és reflexió híján való, előítéletes vagy éppen közhelyes fotográfiai ábrázolásának gyakorlatát. A képzőművészeti és alkalmazott fotográfiai alkotásokat egyaránt érte és éri kifogás a téma megközelítésének és megjelenítésének implikációi és potenciális következményei miatt.
A történeti és kulturális variációkat tekintve a femininitásnak/maszkulinitásnak számos felfogása létezett és létezik; a férfi és a nő lehetnek például egymás ellentétei, egymás kiegészítései, vagy pozíciók egy kontinuum különböző pontjain, csak hogy néhány példát vegyünk. Alig találunk a femininitás/maszkulinitás témakörében olyan ábrázolást, ami ne lenne elcsépeltnek mondható, konzervatív, hatásvadász, lealacsonyító, ízléstelen, sablonos vagy akár sértő, legalábbis valakinek a szempontjából.
Olybá tűnhet, hogy már minden elhangzott és megjelenítésre került verbálisan és vizuálisan egyaránt, amit csak el lehet mondani és meg lehet jeleníteni, ám mégsem hagyhatjuk figyelmen kívül a téma kitartó és megkerülhetetlen jelenlétét a kortárs vizuális kultúrában. Mi az, ami átmenthető és talán újrahasználható a fotográfia gazdag történetéből? Léteznek-e még újszerű, kritikus megközelítések a témában?
A PH21 Galéria pályázatot hirdet csoportos kiállításon való részvételre, melynek címe: Feminin/Maszkulin. Minden olyan alkotó munkáját várjuk, aki érdekel a téma, és a PH21 Galérián keresztül szívesen osztaná meg alkotásait egy szélesebb, nemzetközi közönséggel is. A téma a lehető legtágabban értendő. Műfaji és stílusbeli megkötések nélkül a pályázat nyitott a téma bármely kreatív fotográfiai értelmezésére.
Szeretnénk figyelmébe ajánlani egy új, havi rendszerességgel megrendezésre kerülő előadás-sorozatot. Cegléden, a Központi Könyvtárban egy kötetlen, baráti beszélgetésre, vetített képes előadásra invitálja Önt a Fotósarok, ahol többek között Eifert János, Bánkuti András, Módos Gábor, Zsila Sándor és Urbán Tamás fotóművészek vitatják meg a fotográfiai aktuális kérdéseit, mesélnek munkásságukról.
A Fotósarok első vendége Benkő Imre, akivel november 10-én, 17 órakor Markovics Ferenc beszélgetett.
Következő alkalom: 2016. december 08.
Beszámoló hamarosan!
A Nikon pályázati felhívása magánszemélyek részére a 2016-os nemzetközi Nikon Phot Contesten való részvételre.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
A Nikon Photo Contest 2016-2017 fotóverseny- és videókategóriában bármilyen digitális eszközzel rögzített munka benyújtható, beleértve az okoseszközökkel készítetteket is, valamint a 6-180 másodperc hosszúságú videókat.
Kategóriák:
- Nyílt kategória – téma: jövő (fotó, fotósorozattal, videóval lehet pályázni)
- A Nikon 100. évfordulója – téma: ünneplés (csak Nikonnal készült fotóval, videóval lehet pályázni)
- Következő generáció – téma: jövő (30 év alattiaknak – fotóval, fotósorozattal, videóval lehet pályázni)
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 27.
Forrás: palyazatmenedzser.hu
A World Photography Organisation pályázati felhívása nemzetközi fotóversenyén való részvételre a Sony World Photography Awards elnyerése érdekében.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
A Sony World Photography Award 4 alversenyből áll:
verseny profiknak az alábbi témákban:
- építészet
- konceptuális
- tájkép
- élővilág
- portré
- csendélet
- aktuális konfliktusok és hírek
- aktuális problémák
- mindennapi élet
- sport
verseny amatőröknek az alábbi témákban:
- építészet
- kultúra
- manipulált fotók
- mozgás
- természet
- vadvilág
- portré
- csendélet
- mindennapi élet a köztereken
- utazás
verseny fiatal amatőröknek az alábbi témában
- szépség
verseny olyan fiatal amatőröknek, akik fotózást tanulnak, leendő profiknak az alábbi témában:
- emlékek
Díjazás: minden rövidlistás fotó bekerül a Sony World Photography Awards évkönyvébe, online felületeken is megjelennek és kiállítás készül a képekből Londonban. A verseny összdíjazása 30.000 $.
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 10.
Forrás: palyazatmenedzser.hu
Az Olympus pályázati felhívás magánszemélyek számára nemzetközi fotóversenyen való részvételre.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében magánszemélyek fotóval 1 millió jenre és Olympus fényképezőgépre pályázhatnak.
A pályázók köre
Magánszemélyek.
A pályázat részletei
Kategóriák:
- Az élet ereje
- Ápoló kapcsolatok
- Inspiráló helyek
- Gyakran kimaradó perspektívák
Formátum: JPG
Méret: legfeljebb 15 MB
Egy pályázó legfeljebb 5 képpel nevezhet.
Díjazás:
Fődíj: 1 millió jen és egy Olympus Flagship fényképezőgép
Kategória 1. helyezettek: Olympus OM-D E-M5 Mark II + M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO
Kategória 2. helyezettek: Olympus OM-D E-M10 Mark II + M.Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3,5-5,6 EZ
Kategória 3. helyezettek: Olympus PEN-PL8 + M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6 EZ
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2017. január 10.
Forrás: pályazatmenedzser.hu
A pályázat beküldési határideje: 2016.11.30.
Leírás a pályázatról:
1. Pályázat kiírója:
Dobogókőért Közhasznú Alapítvány
2. Pályázat célja, témaköre, kategóriái:
Célja, hogy a fotósok lencséjén keresztül is minél több emberrel megismertessük Dobogókő és környékének szépségeit, a kirándulás örömét, a természet megismerésének élményét
Kategóriák:
• A legszebb kilátások: Dobogókőről és a környékbeli magaslatokról (pl. Prédikálószék, Pilis-tető) készített fotók
• Legszebb természeti képződmények: A környék természeti képződményeiről készített fotók (pl. Vadálló-kövek, Rám-szakadék, Zsivány-sziklák)
• Az élő természet csodái: a környék erdeinek állat- és növényvilágát bemutató fotók
• A túrázás élményei: Dobogókő környéki túrák alkalmával készített fotók a túrák résztvevőivel
• Az emberkéz munkája, ember alkotta táj: minden, amivel az emberi munka, kreativitás és szorgalom útján gazdagodott a dobogókői és környékbeli táj (pl. épületek, turistautak, kerékpárutak, sípályák, pihenőhelyek, műemlékek, szakrális helyek)
• Legszebb 24 órán belül beküldött fotó: a legjobbra értékelt, a készítését követően 24 órán belül beérkezett fotó (bármely fenti témából érkezhet) külön díjat kap
3. A Pályázaton résztvevő személyek:
A Pályázaton részt vehet minden nagykorú, cselekvőképes személy, kivéve a Dobogókőért Közhasznú Alapítvány, illetve a Pályázat szervezésében vagy lebonyolításában esetlegesen közreműködő természetes személyek, illetve jogi személyek tulajdonosai, vezetői tisztségviselői, alkalmazottai és mindezek közeli hozzátartozói.
4. Pályázat leírása és menete:
A pályázók kategóriánként egy hónapban legfeljebb 3 darab, saját maguk által készített digitális felvétellel nevezhetnek, melyeknek teljes felhasználási jogával rendelkeznek. A pályázatra beküldhető képeknek minimum 4 megapixel nagyságúaknak kell lenniük. Mobiltelefonnal készült képek nem vehetnek részt a pályázaton! Formátum: JPG.
A pályázaton való részvétel ingyenes, nevezési díj, regisztrációs díj nincs!
A fotókat 2016. március 1-től 2016. december 1. 00:00-ig várjuk
a dobogoko.fotopalyazat@gmail.com e-mail címre.
a levélben kérjük megadni:
• pályázó neve
• beküldött képek címei, kategóriabesorolása (ha nem egyértelmű)
A Kiíró fenntartja a jogot, hogy a pályázatokat saját szempontjai alapján megszűrje, és a pályázatban szereplő témától jelentősen eltérő illetve a vulgáris, obszcén pályázatokat kizárja a pályázatból külön értesítés nélkül.
A pályázaton való részvétel hiányosságáért/hibájáért, a megküldés sikertelenségéért, az internetes, rendszer lassúságért, leállásáért a Kiíró nem vállal felelősséget. A határidő után beérkezett, hiányos, a kiírásnak nem megfelelő pályázatokat nem áll módunkban figyelembe venni a pályázatok elbírálásakor. A benyújtást követően hiánypótlásra nincs lehetőség.
5. Pályázatok elbírálása:
A beérkezett pályázatokat a Kiíró által létrehozott zsűri bírálja el és a pályázat lezárulta után minden egyes kategóriában zsűrigyőztest hirdet. A facebook-on legsikeresebb (egy megosztást dupla like-ként veszünk figyelembe) kép szerzője közönségdíjat kap
Összesen tehát 6 kategóriagyőztest és 1 közönségdíjast hirdetünk
Egyazon személynek csak egy kategóraelsőségért adható díjazás, ha az adott kategóriaelsőség után ugyanazon személy fotója lenne egy másik kategória győztese is, úgy annak díjazása a kategória 2. helyezettjére száll. A győzteseket a kategóriák felsorolásának sorrendjében választjuk ki, majd végül a közönségdíj nyertesét vizsgáljuk.
6. Nyeremények:
A Kiíró a Pályázat nyerteseit elektronikus úton, e-mail-ben értesíti 2016. 12.18 16.00 óráig a nyereményről és annak átvételének menetéről. A nyeremények másra át nem ruházhatóak, és készpénzre át nem válthatóak.
Kategóriánkénti zsűrigyőztes, illetve a közönségdíjas nyereménye:
Egy éjszaka 2 fő részére a Dobogókői Jurtaszálláson
+ félpanziós ellátás a Makovecz Zsindelyesben
A díj vasárnap estétől péntek délelőttig vehető igénybe, más időpontokra foglaltság függvényében tudunk biztosítani díjmentes igénybevételt előző napi érdeklődéssel
7. Szerzői jog és adatvédelem:
A pályázó a pályázaton való részvétellel feltétel nélküli, visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy a pályázat rendezője, valamint a nyeremények felajánlói a beküldött képekkel kapcsolatban, valamennyi szerzői jogi jogosítványát, külön díjazás nélkül időbeli korlátoktól mentesen, esetenként a szerző nevének feltüntetése nélkül is gyakorolhassa.
A pályázati anyag beküldése igazolja, és tanúsítja, hogy a pályázaton részt vevő elfogadja a jelen részvételi feltételeket és a beküldött felvételek a pályázó szellemi termékei, ezért korlátozás nélkül, szabadon teljes körű joggal rendelkezik felettük, valamint a fotók felett harmadik személy semmilyen, a fenti hozzájárulást korlátozó jogokkal nem rendelkezik, a képeken esetleg látható személy személyiségi jogait nem sérti. A pályázó, a pályázaton való részvételével tudomásul veszi, hogy a fotók bemutatásával okozott bármely személyiségi és szerzői jogsértésekért minden felelősség a Pályázót terheli, beleértve a jogsértéssel bekövetkező anyagi felelősséget is.
Pályázó a pályázaton való részvétellel kifejezetten hozzájárulását adja ahhoz, hogy személyes adatait a Szervező a pályázat lebonyolítása céljából a vonatkozó törvényi rendelkezéseknek megfelelően kezelje, és azt díjmentesen és jogszerűen felhasználják, és a lebonyolítás illetve a nyeremény felhasználása érdekében azt harmadik félnek e célból átadja. Pályázó a pályázaton való részvétellel hozzájárulását adja ahhoz, hogy a nyertes nevét, és lakóhelye városának nevét és a nyerés tényét az ajándék megjelölése mellett a Szervező és a nyeremények felajánlói internetes felületeiken nyilvánosságra hozzák. A pályamű beküldésével egyidejűleg a pályázó hozzájárul az egyéb, a pályázat kapcsán esetlegesen készülő egyéb alkotásokban való megjelenéshez, felhasználáshoz. A pályázat kiírójának és a nyeremények felajánlóinak jogukban áll a beküldött pályamunkákat közzétenni és felhasználni. A verseny résztvevőinek szintén jogukban áll saját beküldött műveiket közzétenni.
A Varázslatos Magyarország Természetfotó Nonprofit Kft. kiírja a Varázslatos Magyarország természetfotós pályázatát, amelynek alapvető célja, hogy népszerűsítse országunk nemzeti parkjainak csodálatos adottságait, természeti szépségeit, valamint természetfotósok számára folyamatos pályázati lehetőséget biztosítson. Szeretnénk létrehozni és megteremteni egy közösséget, amelynek célja gyönyörű országunk, valamint nemzeti parkjaink természeti szépségeinek, növény- és állatvilágának, valamint a nemzeti parkok által őrzött kulturális örökségnek a bemutatása. Szeretnénk támogatni pályázati lehetőséggel és díjakkal a Varázslatos Magyarország természetfotósait, valamint inspirálni mindazokat, akik vágyat éreznek e csodálatos hivatás, hobbi űzéséhez. Célunk, hogy a magyar emberek jobban megismerjék országunk természeti szépségeit, valamint az, hogy Magyarországon és külföldön egyaránt büszkélkedhessünk természetfotósainkkal és munkáikkal. Nemzeti parkjainkról további információkért, keresd fel a Magyar Nemzeti Parkok weboldalát, ahol minden nemzeti parkról bővebben tájékozódhatsz, illetve könnyedén eljuthatsz az egyes nemzeti parkok saját honlapjaira is!
Havi természetfotós pályázatok:
1. Varázslatos Magyarország természeti szépségei
2. Varázslatos Magyarország madarai
3. Varázslatos Magyarország egyéb állatai
4. Varázslatos Magyarország kompakt szemszögből
A. Varázslatos Magyarország mozgásban a természet (videó) (május 1-től)
B. Varázslatos Magyarország ember a természetben
- pályázati év: 2016. március 11-től 2016. december 20-ig
A University of Bedfordshire pályázati felhívása művészek és kreatív szakemberek számára angliai kollaboratív művészeti programban való részvételre.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében művészek, kreatív szakemberek művészeti projekttel angliai kollaboratív programban való részvételre és 10.000 font ösztöndíjra pályázhatnak.
A pályázók köre
Karrierjük közepén lévő művészek (képzőművészek, performanszművészek, digitális művészek, írók, zenészek, stb.) kreatív szakemberek.
A pályázat részletei
A program célja több éves tapasztalattal rendelkező művészek, szakemberek projektjeinek segítése interdiszciplináris tapasztalatcsere és partnerségi együttműködés által. A programba bekerülő művészeknek katalizátor szerepük lesz – pályakezdő és 4 tapasztalattal rendelkező művésszel/szakemberrel kell együtt dolgozniuk.
Az egy éves program 3 részből épül fel:
1. Kollaborációs munka (2017. január-június)
2. Projektfejlesztés (2017. június-augusztus)
3. Terjeszkedés (2017. szeptember-dececmber)
A programmal járó előnyök, juttatások:
- 12 hónapon keresztül támogatás, képzések, mentorálás
- 10.000 font ösztöndíj
- bekapcsolódás az egyetem személyi és intézményi hálózatába
- tér biztosítása az az alkotáshoz (heti 1 nap)
- kéthetente kollaborációs események
- lehetőség a folyamatban lévő projektek megvitatására
- havi képzések, szemináriumok
A nyertes pályázónak 12 hónapon keresztül minimum hetente 2 napon a projekttel kell foglalkozniuk. Ezen felül kötelező részt venniük a kollaborációs eseményeken és havi képzéseken Lutonban.
Interjú időpontja (rövidlistásoknak): 2016. december 5-6.
Program kezdete: 2017. január 12.
Program helye: University of Bedfordshire, Luton, Uk
A pályázat benyújtása
Online.
Határidő: 2016. november 20.
A CBRE pályázati felhívása amatőr és profi fotósok részére a városi környezetet vagy életet bemutató fotók készítésére Az Év Városi Fotósa Díj elnyerése céljából
A pályázat tárgya
A pályázat keretében a 13. életévüket betöltött amatőr is profi fotósok a városi környezetet vagy életet bemutató fotóval utazásra, drónos fotózásra, GoPro kamerára, 250 és 1000 dollár értékű ajándékutalványra pályázhatnak.
A pályázók köre
13. életévüket betöltött amatőr és profi fotósok
A pályázat részletei
A díjra a városi környezetet bemutató, a városi élet gazdaságát és diverzitását ünneplő fotókkal lehet nevezni.
2016-os téma: Kapcsolatok városa – Emberek, helyek, perspektívák
Benyújtás
Online.
Határidő: 2016. november 30.
A Kepesita Collection (kepesitacollection.com) pályázatot hirdet 35 év alatti kortárs képzőművészekszámára. A pályázat koncepciója az, hogy a nyertes pályamű 400.000 Ft értékben megvásárlásra kerül a gyűjtemény részére.
Téma: Az Út szava
A Kepesita Collection idei, 2016-os pályázatára olyan kortárs művészeti alkotásokat vár bármilyen médiumban – festmény, grafika, szobor, installáció, fotó, film, multimédia stb., – amik az ’Út szava’ témakörét járják körül.
A pályázat leírása:
A pályázat témakörét Jack London (1876-1916) kalandos életútja, illetve halálának századik évfordulója ihlette. London elképesztő életét átjárta a folyamatos menni és tenni vágyás. Nem tudott és nem is akart ellenállni az őt mindig újabb és újabb kalandokba és élethelyzetekbe sodró erőnek. London, bár főleg fikciót írt és korának egyik legjobban kereső írója volt, mégis elmondható, hogy megélte, amit írt. Alaszkai aranyláz – az ott született jegyzeteiből haláláig születtek északon játszódó történetek. Hobóként bejárta az országot, hol gyalog, hol vonatokon lógva. Osztriga halász és vitorlázós élményeiből nem egy műve táplálkozik. Matróz, gyári munkás, hadi tudósító, sport riporter. Hihetetlen életenergia. Autodidakta módon korának egyik kiemelkedően művelt emberévé képezte magát. Agrárterületen számos újítás fűződik a nevéhez és politikában is aktív volt.
London nem félt megújulni és tárt karokkal várta az ismeretlent. Az ’Út szava’ hívó szó tehát erre utalna: az új, ismeretlen, gyakran veszélyes és sokszor félelmetes, mégis megújulni tudó és akaró világ megteremtésére.
A pályázat témája tágan értelmezhető, de fontos, hogy a pályázó művek kapcsolódjanak ’Az Út szava’ hívó szavához.
A támogatásra szánt összeg: 400.000HUF.
Pályázó személyek: 35 év alatti kortárs képzőművészek
Beküldési határidő: 2016. november 13, vasárnap.
Az összes anyagot kérjük feltölteni egy pdf-ben ide a Jelentkezési lap – ra.
A pályázat anyaga:
– önéletrajz
– portfólió
– a pályázó anyag dokumentációja, leírása
– ár/költségvetés (mi tartozik pontosan a megvásárlásra kínált alkotás(ok)hoz,pl. 1db x cm xy cm olaj, vászon festmény, 5 db x cm xy cm számozott litográfia sorozat, egy video stb.)
– nyilatkozat arról, hogy a pályázó mű „dobogós” (első 10) szelekciója esetén az anyag feltölthető-e vagy sem a Kepesita Collection blogjára.Hiányos pályázati anyagot nem áll módunkban elbírálni.
Kérjük, készüljetek fel arra, hogy azelső 10-be bekerült anyagokat élőben bírálja el a zsűri, tehát a műtárgyak – ideális esetben aművész által – személyes bemutatásra kerülnek egy később megadott címen.
A zsűrizést az első 10 munkából egy rövid kiállítással kötjük össze, így a legesélyesebb alkotások a nagyközönség számára is megtekinthetőek lesznek.A pályázati anyagot szakmai zsűri értékeli. A nyertes pályaművet a http://www.kepesitacollection.com blogon tesszük közzé december 1-jén.
További kérdésekre a collection@kepesita.org címen tudunk válaszolni.
A World Photoraphy Organisation és a ZEISS pályázati felhívás fotósok számára a Zeiss Fotográfiai Díj elnyerésére.
A pályázat tárgya
A pályázat keretében magánszemélyek különleges helyekről készült fotókkal 12.000 euró értékű Zeiss lencsékre, 3.000 euró utazási támogatásra és londoni utazásra pályázhatnak.
A pályázók köre
18. életévüket betöltött magánszemélyek.
A pályázat részletei
Téma: Jelentőségteljes helyek – különleges helyek vagy mindennapi helyek különleges aspektusának dokumentálása.
Feladat: 3-10 fotóból álló sorozat készítése
A pályázaton 2012. január 1-je és 2017. február 7-e között készített, még nem publikált képekkel vagy bármikor készített, de csak 2016 január 1-je és 2017-e között publikált képekkel lehet indulni.
Benyújtás
Online.
Határidő: 2017. február 7.
Pályázati feltételek:
1. A Canon Hungária Kft. (székhely: Canon Hungária KFT. 1031 Budapest, Záhony u. 7.) fotózás szerelmeseinek fotópályázatot hirdet. A pályázatra olyan képeket várunk, amelyeken a természet a kép fő témája.
2. A pályázatokat a canon.fotopalyazat@gmail.com e-mail címre elküldve lehet jelentkezni 2016. 10. 26-án 23.59-ig. A résztvevők fejenként összesen 5 db releváns képpel jelentkezhetnek, amennyiben rajongói a Canon Magyarország Facebook oldalának. A beküldött képek közül a legjobbakat a Canon Magyarország Facebook oldalán egy fotóalbumban közzéteszi.
3. Az albumba kizárólag azok a képek kerülhetnek be, melyek a Canon Hungária munkatársai a témának megfelelőnek, relevánsnak tartanak, valamilyen formában a megjelenik a természet, és nem merül fel kizáró ok. A képek kiválasztásánál esztétikai szempontok is szerepet játszanak, melyek az objektív megítélés hatáskörén kívül esnek.
4. A Canon Magyarország Facebook oldalán a pályázati album a pályázatra beküldött, és annak megfelelő képekkel minimum hetente 1 alkalommal frissül.
5. A pályázók kizárólag saját maguk által készített digitális felvétellel pályázhatnak, amelyek felett teljes szerzői és felhasználási joggal rendelkeznek. A fotópályázatra szánt képeket .jpg formátumban, várják a szervezők, a kép hosszabbik oldala minimum 3000 pixel kell, hogy legyen. A nevezésükkel a pályázók elismerik, hogy a beküldött fotók felett korlátlan felhasználási joggal rendelkeznek, az nem sérti harmadik fél jogait.
6. A Canon Hungária kizárólag olyan fotókat bírál el publikálásra, amelyek tartalmazzák az exponálás paramétereit rögzítő EXIF-információkat is. A beküldött képeket az alapvető képjavítást meghaladóan (kontraszt, telítettség, fényerő, gradációs görbe, színegyensúly) nem lehet módosítani, ugyanakkor a képkivágással a pályázók szabadon élhetnek.
7. A kép mellé a következő adatokat várjuk a pályázóktól:
§ a pályázó neve,
§ a képek címe,
§ képek exif adatai (rekesz, idő, iso)
8. 8 nyertes kép kerül kiválasztásra a Canon Hungária által dedikált zsűri révén. A nyertes fotók készítőiének nyereménye: kinyomtatott fotóik kiállításra kerülnek a november 8-án megnyíló „Az év természetfotósa” tárlaton a Magyar Természettudományi Múzeumban.
9. A pályázók hozzájárulnak ahhoz, hogy a Canon Hungária Facebook oldalán a képek megjelenjenek.
10. A Canon Hungária Kft. alkalmazásában álló és más, a fotópályázat koncepciójának kidolgozásában és megvalósításában közreműködő személyek és közeli hozzátartozóik nem vehetnek részt a fotópályázatban.
11. A Canon Hungária Kft. a változtatás jogát fenntartja.
Határidők, időpontok, helyszínek:
A fotók beérkezése – 2016. október 13. - 2016. október 26.
Eredményhirdetés – 2016. november 2.
Eredményhirdetés Facebookon, nyertesek kiértesítése – 2016. november 2.
Az év természetfotósa kiállítás – 2016. november 8.
Over The Lens fotópályázat
A Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskolája és a PÉTÁV Pécsi Távfűtő Kft. a Pécsi Tudományegyetem alapításának 650. és Victor Vasarely születésének 110. évfordulója alkalmából Over the Lens címmel fotópályázatot hirdet. A Breuer Marcell Doktori Iskola és a PÉTÁV Kft. már több alkalommal - közösen meghirdetett pályázatokkal - állította középpontba a házgyári technológiával készült épületekkel kapcsolatos előítéletek mérséklését.A kiírók ezúttal olyan fotókat, fotómontázsokat, fotósorozatokat várnak, amelyek a pécsi születésű Victor Vasarely által képviselt vizuális gondolkodást, illuzionista látásmódot tükrözik, miközben új nézőpontból mutatják be városunk házgyári technológiával készült épületeit és azok környezetét. A pályamunkák tárgyának léptéke a belsőépítészeti értékek bemutatásától egészen a városi szövetben való elhelyezkedés bemutatásáig terjedhet.
Pályázók köre:
A pályázaton minden 18. életévét betöltött természetes személy részt vehet. Egy pályázó maximum 3, kiállításra alkalmas minőségű fotóval, fotósorozattal vagy fotómontázzsal pályázhat. Az alkotás méretaránya, elrendezése és az elkészítéséhez felhasznált technika is szabadon választható.
Díjazás:
A zsűri által a legjobbnak ítélt pályamunkákat beküldők ajándékutalványban részesülnek:
1. helyezett: 70 000 Ft,
2. helyezett: 50 000 Ft,
3. helyezett: 30 000 Ft értékű utalványban.
Beküldési határidő: 2016. október 21.
Eredményhirdetés:
2016. november 7. A pályázat benyújtása:A pályaműveket a panelkommando@gmail.com e-mailcímre várjuk. A levélben kérjük feltüntetni a következő információkat: név, levelezési cím, kép/képsorozat címe, leírás: a helyszín, hangulatok, inspirációk, gondolatok, felhasznált technikák ismertetése (max. 2000 karakter).
A pályázó pályaművének benyújtásával hozzájárul, hogy alkotását a pályázat kiírói a nyilvánosságra hozzák, publikálják, a médiában és kiadványaikban megjelenítsék, illetve arról reprodukciót készítsenek.
Kilencvenhárom éves korában elhunyt Tóth István Érdemes Művész és Balázs Béla-díjas fotográfus, a Magyar Fotóművészek Szövetségének alapító és egyben legidősebb tagja.
Tóth István Nyáregyházán született 1923. július 26-án, kisgyermek volt, amikor szülei Ceglédre költöztek, s élete végéig ragaszkodott szeretett városához. Első fényképezőgépét szorult helyzetben lévő barátjától vette családi fotók készítésének szándékával. Véletlenül került kezébe egy fotós szaklap, benne Haller Frigyes, a kiváló szakíró fotóművészetről szóló tanulmányával, mely magával ragadta. Ismeretlenül kopogtatott be a mesterhez, aki a kezdő munkáiban meglátta a tehetséget. A fiatal fotográfus megszívlelve Haller igen szigorú képbírálatait több év kemény munkája után eredményesen mutatkozott be a Bordeaux-i fotószalonon, mely évtizedeken át tartó rendkívül sikeres pályájának kezdetét jelentette.
Bár az 50-es, 60-as években a vasfüggönyön át igen nehéz volt „Nyugatra” képeket küldeni, Tóth István páratlan kitartással juttatta el kollekcióit Ceglédről a világ valamennyi kontinensére: 52 országban több mint 2200 kiállításon bemutatott műveiért 327 díjjal jutalmazták, 1980-ban New Yorkban az Évszázad kiváló fotóművésze címet is megkapta.
A klasszikus fotográfia egyik utolsó mestere volt, rendkívüli szakmai tudás, kompozíciós érzék teszi összetéveszthetetlenné képeit. Legsikeresebb portréja a Nehéz út volt, mely saját életének is szimbólumává vált.
Képzőművészekről, írókról készített fotói Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Borsos Miklós, Illyés Gyula, Déry Tibor s számos kiválóság arcvonását, karakterét őrzik.
Alapító s egyben a legidősebb tagja volt a Magyar Fotóművészek Szövetségének. Pest megye és Cegléd díszpolgára, Balázs Béla-díjas, Érdemes művész, a Magyar Köztársasági Érdemrend birtokosa, számos nemzetközi fotográfiai társaság tiszteletbeli tagja.
Cegléd város és a Magyar Fotóművészek Szövetsége saját halottjának tekinti. Temetéséről később gondoskodnak.
JELENTŐSEBB DÍJAI, KITÜNTETÉSEI
52 országban több mint 2200 kiállításon bemutatott képeit 327 díjjal jutalmazták
Balázs Béla-díj, 1979
Székely Aladár-díj, 1980
Pro Urbe (Cegléd 1980)
Az Évszázad Kiváló Fotóművésze (New York) 1980
Cegléd Művelődésének Aranykönyvébe jegyezték 1984
UNESCO díj 1985
Érdemes Művész 1986
Év-díja (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete) 1986
Cegléd díszpolgára 1996
Magyar Fotóművészek Szövetsége Életműdíj 1998
Magyar Köztársasági Érdemrend Keresztje 1998
Pest Megye Művészetéért 2000
Alkotói-nagydíj (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete) 2002
Életfa emlékérem ezüst fokozat (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium) 2003
Pest Megye Díszpolgára 2008
Hazám-díj 2009
Életfa Emlékérem arany fokozat (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium) 2013
Czigle-lánc 2014
Tagságai, TISZTELETBELI TAGSÁGAI
Fotóművészek Nemzetközi Szövetsége (Fédération Internationale des Artistes Photographes – FIAP)
Alapító tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének, valamint a szervezet keretében működő Senior Alkotócsoportnak.
London Salon of Photographie
Osztrák Fotószövetség
Délkelet-Ázsiai Fotóművészek Szövetsége (Szingapúr)
Delaware Camera Club (USA)
Bordeaux-i Fotó Club (Franciaország)
Rigai Fotó Club (Lettország)
Nemzetközi Fotó Kör (Plön, Németország)
Buenos Aires Fotó Club (Argentína)
CEPAM Fotó Club (Marokkó)
ECPA (Honkong)
Hon. Pcos Sibiu (Románia)
Hon. PPG Linz (Ausztria)
Hon. F. IIPC (India)
NUFÁRUL (Románia)
Magyar Alkotóművészek Szövetsége
Ceglédi Fotóklub, amelyet 1950-ben Tóth István alapított
LEGJELENTŐSEBB ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSAI
Több mint száz önálló kiállításon mutatták be képeit
1965 Cegléd
1968 Buenos Aires (Argentina), Rio de Janeiro (Brazilia)
1970 Hamburg (NSZK)
1975 Bécs (Ausztria)
1979 Berlin (NDK)
1983 Budapest, Műcsarnok
1988 Istambul (Törökország)
1989 Új-Delhi (India)
2003 Budapest, Vigadó
2010 Cegléd
KIADVÁNYOK, ALBUMOK
Ötnyelvű album (1985)
Tények és emlékek – dokumentumkötet (1993)
100. önálló kiállítás – katalógus (1996)
C. Fehér Ferenc: Az évszázad kiváló fotóművésze, Tóth István (2003)
„Áldassék érte ez a homok” – kortársak Tóth Istvánról (2004)
Tóth István életmű album – magyar és angol nyelven (2006)
További információ:
Apáti-Tóth Sándor
mobil: 0036-30-9633-487
e-mail: sandor@apatinyomda.hu
A fotókiállítás célja: Emlékezni az 1905-ben Szentes központjában megnyitott Fridrich János fényképész mester napfény műtermére, a régi fényképész mesterségre a kiállításon bemutatott képek segítségével. (A régi fényírda jelenleg fotómúzeumként látogatható, több eredeti fotós eszköz is megtekinthető a fényképész műteremben.)
111 éves a Fridrich Fényírda Szentesen
1905-ben nyílt meg Szentes központjában, a Görög Udvar területén Fridrich János fényképész mester önálló napfény műterme. Szerencsés helyen indította el az üzletet, mert a nagy udvaron elfértek a hintók és a kocsik is a fotografáláshoz érkező násznéppel együtt. Az épületet vályogból építették fel. A fényképezéshez szükséges napfényt az északra néző fakazettás üvegfal és a napfényaknás üvegtető engedte be a műterembe, a fény mennyiségét, irányát elhúzható függönyökkel lehetett módosítani.
Fridrich János a Hertzl-Hegedűs fotográfusoknál volt segéd 1899 körül, majd Hertzl Vilmos halála után ő működtette tovább ezt az üzletet. A saját napfény műtermét hitelből építette fel, ahol nem csak a megrendelők képeit készítette el, hanem saját és mások művészi igényére is fényképezett. Koszta József festőművészről készült képei műtörténeti albumokban is megtalálhatók. Fridrich János a maga korában szokatlan módon, mecénás volt, műtermében kiállíthattak és árulhatták képeiket a helyi művészek. Igényes, kultúra iránt érdeklődő baráti kört hozott létre, akik rendszeres hétvégi látogatói, beszélgetőtársai voltak. Erről jelenleg a fényírdában látható, háttérképként elhelyezett baráti társaságot ábrázoló hatalmas táblakép tanúskodik. 1958-as halála után leánya, Massányiné Fridrich Erzsébet működtette tovább a fényképész műtermet.
1997-ben a Csongrád Megyei Közgyűlés támogatásával a beázott, kicsit omladozó falú épületet – mivel könnyező házigomba fertőzést kapott –, lebontották, és teljesen újjáépítve, az eredeti állapothoz hasonlóra visszaállították a műtermet. A családtagoktól felvásárolták az eredetileg itt használt fényképezőgépeket, labortechnikai felszereléseket, az üveg- és cellulóznegatívokat, ezekkel és eredeti fényképekkel újra berendezték az épületet. A Fridrich Fényírda megnyitásához széles körű városi gyűjtés keretében a múzeum igyekezett a szentesi fotótörténet emlékeit is biztonságba helyezni. A Fridrich Fényírda néhány magyarországi társával együtt főként eredeti tárgyakkal berendezett fotómúzeumként várja a bejelentkező látogatókat. Közérdekű muzeális kiállítóhelyként a szentesi Koszta József Múzeum részeként működik, jelenleg széleskörű leltározási és revíziós tevékenység folyik benne.
A december 3-án megnyíló, főként archaikus képekből álló meghívásos és nyílt fotókiállítással is emlékezünk 1905-re, ahol az 1900-as évek elején használt képkészítési technikákat is alkalmazó fotósok művészi képei láthatja majd a közönség. Ez egy országosan meghirdetett szakmai program lesz, mely segítene összehozni a régi technikák felhasználásával dolgozó fotóművészeket egy közös tárlatra, ezzel tisztelegve a régi kézműves fényképész mesterség előtt. A kiállítási képanyag válogatására Kincses Károly fotómuzeológust kértük fel. A jeles évfordulós tárlaton szereplő képekből egy igényes katalógus is készül. A kiállítás megnyitó után 4 szakmai és fotótörténeti előadással emlékezünk a Fridrich műterem elindítására, a szentesi fotótörténet kezdeteire és fejlődésére, hangsúlyozva, hogy a város fejlődésének dokumentálásában milyen jelentős szerepe volt a helyi fényképészeknek.
Nagy István fotóművész
a Szentesi Fotókör vezetője,
az MFSZ és a MAOE tagja
Kreatív Fotóworkshop Zalában, Eifert János és Olasz Ágnes szervezésében
Mesterkurzusom során különböző témák, fotóművészeti műfajok kerülnek az érdeklődésünk fókuszába. Most a természetfényképezést „gyakoroltuk”, amihez Zalát választottuk helyszínnek. A Börzöncei hegyi Pince – szálláshelyünk - Zala megyében található 310 méter magasan, az 1800-as években épített Szent Lőrinc-kápolna környezetében, a Szerelem-völgy kapujában.
A vidék gazdag természeti látnivalókban, gyönyörű panoráma öleli körbe a hegyet, és vendégmarasztaló az energiamezeje. Elhagyott és élő pincék, szőlők, az elmúlás és a túlélés jelképei… Börzönce mellett a fotós programunkban szerepelt még Bocska, ahol Vigh István tanyáján lovakat, Valkonyaegyk ökogazdaságában pedig juhokat és juhsajtot is fényképeztünk. Szentliszló, ahol kora hajnalban, a Berekben, a Válicka-patak völgyében szarvasokkal, őzekkel is találkozhattunk, páratlan élményt jelentett. Esti összejövetelünket szintén ebben a faluban, az Olasz-portán tartottuk. A „szép este” nemcsak egy-egy pohár bort, hanem egyéni bemutatkozásokat, képelemzést és szakmai-művészi beszélgetést jelentett, miközben feltöltöttük akkumulátorainkat is.
Közel hozzuk a természetet – ez kifejezi kreatív és meditatív fényképezésünket, mely során önmagunkhoz is közelebb kerülünk. Nem rohanó tempóban, teljesítmény-kényszer hatására fényképezünk, hanem elmélyülten, témánkra koncentrálva, miközben megértjük azt is, hogy a fotóművészet nemcsak a pillanat, hanem a gondolkodás művészete is. Hiszen megörökítésre érdemes nemcsak a ködből előbukkanó szarvas, de egy fűszál, harmatcsepp, vagy lehullott falevél is. Ilyenkor elfelejtkezünk az időről, megszűnik számunkra a külvilág. Mindez egy levélért? Igen, akár egy levélért is. Akkor és ott számunkra ez többet jelent, mint aminek látják mások. A levél erezetében – képzeletünkben - a forrás patakká, folyóvá duzzad, amely tengerbe, óceánba torkollik. A feszülő víztükör – a pocsolya kis darabja – fákat, hegyeket, az égboltot, a napot és a csillagokat tükrözi. A mindenséget. A teljességet. A tökéletességet. Ezt akarjuk megragadni, egyetlen felvételbe sűríteni, hogy megmutathassuk másoknak is.
A fotó workshop résztvevői - Csörögi Dóra, Gyöngyösi János, Darab Dénes, Papp László, Magyar László, Osbath Vangyia Tünde, Olasz Ági – felvételein a természet szépsége, az ember és a természet kapcsolata és harmóniája elevenedik meg, különleges művészi igénnyel.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség minden évben fotópályázatot hirdet, hogy ilyen módon is közelebb vigyen egy-egy környezeti témát Európa lakóihoz. Idén a városok kerülnek a fókuszba.
Az európai polgárok 75%-a városokban él, így nem csoda, hogy itt vannak a kultúra, az oktatás és az egészsségügy központjai, csakúgy, mint az európai gazdaság hajtóművei. Ugyanakkor a városok más térségektől függnek, hiszen kívülről kapnak energiát, vizet, élelmet, és a hulladék is kívülre kerül.
Sok város komoly kihívásokkal találkozik a társadalmi, a gazdasági és a környezeti problémák kezelésekor. A túlnépesedés vagy éppen az elnéptelenedés, a társadalmi egyenlőtlenség, a szennyezés és a közlekedés csak néhány a problémás ügyek közül. Ugyanakkor az emberek, a munkahelyek és a szolgáltatások közelsége lehetőséget ad egy sokkal erőforrás-hatékonyabb Európa kiépítésére. Hogyan adhatnak a városok magas színvonalú életet, egészséges városias környezetet?
„A városom” című fotópályázat minden európait megszólít, hogy fejezze ki, mit is jelent számára a városi környezet. A résztvevők szabadon választhatnak várost, amelynek pozitív vagy negatív történetét a fényképeken keresztül mondhatják el. A résztvevők az alábbi három kategóriából választhatnak:
Mindhárom kategóriában 1000 euro díjat kap az első helyezett. A közönségdíjas és az ifjúsági kategória nyertese is 500 eurós díjat kap. (Az ifjúsági kategória az 1992 és 1998 között születettek számára nyújt lehetőséget.) A képeket jpg formátumban várják; a hosszabbik oldalnak legalább 2000 pixelesnek kell lennie. Az EEA és annak partnerei a pályaműveket szabadon felhasználhatja.
A versenyzők pályázatait augusztus 15-éig várják, de az utolsó napok terhelt elektronikus rendszere miatt a szervezők ajánlják a fotók korábbi elküldését.
Új ösztöndíjjal, honlappal és kiállítással ünnepli hatvanadik születésnapját a Magyar Fotóművészek Szövetsége
A Magyar Fotóművészek Szövetsége idén ünnepli megalakulásának 60. évfordulóját, aminek apropóján új fotográfiai ösztöndíjat hoz létre, kutatás-sorozatot indít el, és honlapját is megújítja a szervezet. A Várkert Bazárban nyíló Face-Boom című kiállítással és kerekasztalbeszélgetésekkel pedig közös ünneplésre hívják a közönséget.
A fotóművészet változásai a Szövetségen belüli célok újrafogalmazását is szükségessé teszik, így 2016-ban már új koncepció mentén segíti az intézmény az alkotások bemutatását, illetve támogatja elkészülésüket. Ennek első lépéseként egy fotográfiai ösztöndíjat hoz létre, amely a fiatal alkotókat segíti munkájukban: olyan, művészeti felsőfokú intézményekben hallgató diákok számára ír ki évente három ösztöndíjat, akik eddig kiszorultak az állami ösztöndíjrendszerből vagy a Nemzeti Kulturális Alap pályázataiból. Az egymillió forint értékű ösztöndíj évente három fiatal alkotót támogat egy-egy fotográfiai sorozat elkészítésében, melyek e támogatás nélkül nem születhetnének meg.
Még ez év során megkezdődik az eddig nem kutatott és hiánypótló terület tudományos feltérképezése, amelynek célja, hogy a fotó, művészet, gazdaságtan összefüggéseire irányítsa a figyelmet. Ennek érdekében egyetemi kutatócsoportokkal közreműködve szeretne elindítani egy kutatás-sorozatot, ami a magyar fotográfia gazdasági, kulturális, antropológiai, szociológiai szerepének meghatározására, valamint annak kimutatására vállalkozik, hogy a fotó, mint médium mekkora gazdasági erőt képvisel a többi művészeti ághoz viszonyítva, illetve önmagában mekkora erőforrásokat tud felmutatni, és azok hatékonysága milyen mértékű.
Ez év szeptember végére elkészül a Szövetség megújult honlapja, ahol nem csupán a tagok munkásságát ismerhetjük meg, de 1956-tól kezdődően végigkövethetjük majd az archív képanyagon keresztül a magyar fotóművészet fejlődését is.
Szintén szeptemberben nyílik egy átfogó portré kiállítás Face-Boom címmel a Várkert Bazárban, amely a fotográfia megjelenésével indukált hagyományos arckép ábrázolásban megjelent és a mai napig tartó változást igyekszik bemutatni a Szövetség tagjainak munkáiból válogatott fotókkal.
A 60. évforduló alkalmából rendezett kiállítással, beszélgetés-sorozattal, a frissülő honlappal, valamint az ösztöndíjjal és a kutatások megindításával szeretné a Szövetség a magyar fotóművészeti szcénában meglévő vezető pozícióját megőrizni, és annak megfelelően felelősséget vállalni a fotográfia hazai fejlődésében.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége tagfelvételt hirdet. A Szövetségbe történő tagfelvételt írásban kell kérelmezni, melyhez az alábbiakat szükséges csatolni:
- szakmai önéletrajz;
- a jelentkező fotográfiai portfóliója vagy fotószakírói tevékenységének ismertetése;
- kitöltött adatlap (amely a „forrásra” klikkelve letölthető);
- a jelentkezőnek ezen felül, fotográfiai portfóliójának digitális változatát, pdf formátumban is el kell küldenie az info@fotomuveszek.hu e-mail címre.
A felvételről egyéni elbírálás alapján a tagfelvételi bizottság dönt, előreláthatólag 2017. november harmadik hetében. A felvételi anyagokat október 31-ig áll módunkban fogadni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a bizottság a pályázati anyag installálásával kapcsolatban külön előírást nem határoz meg, a portfólióban beadandó képeket keretezni nem szükséges. Sikeres tagfelvételi eljárás esetén a beadott portfóliókat a Magyar Fotográfiai Múzeumban helyezzük el.
(A felvételi anyagot személyesen vagy postai úton kell eljuttatni a Szövetség címére (1065 Budapest, Nagymező u. 20., II. emelet) a portfóliót pedig elektronikusan is el kell küldeni.)
Amennyiben a tagfelvétellel kapcsolatban kérdése van, kérjük hívjon minket bizalommal: +361/ 311-2626, +3630/211-2705
Varga Tamás: Napló
2023.07.07.-07.29.
Megnyító: 2023.07.07. 18h
Helyszín: Kovács Máté Városi Művelődési Központ galériája, 4200 Hajdúszoboszló,
Szilfákalja u. 2.
Megnyitja: Burai Árpád
Közreműködik: Neonhal
Varga Tamás
Napló
„Már gyerekkoromban is azt gondoltam, hogy valami jót, igazit létrehozni nem
egyszerű dolog, sokat és hosszú ideig kell azért dolgozni. Ma fotográfusként
ugyanezt hiszem.
Munkáim zömét nagy formátumú fényképezőgéppel készítem. A 19. század végén
és a 20. század elején munkálkodó mesterek mellett a kortárs alkotók és
tendenciák is hatással vannak rám és képeimre. Érdeklődésem középpontjában
történelmi fotóeljárások, leginkább a nedves kollódiumos technika és a ezüst
zselatinos szárazlemezek állnak. Nem kívánok az archaizálók útján haladni, friss,
kortárs szemlélettel igyekszem kiaknázni a képek egyediségét, sokszor vegyítve az
eljárást a digitális képalkotással.
Az alkotás folyamatának minden része izgat és izgalomba hoz. Bonyolult és
összetett érzés az, ha egy felvételt kitalálunk, ezt hosszasan érleljük, előkészítjük a
hozzá szükséges anyagokat, elvégezzük a manuális feladatokat, igénybe vesszük
elődeink eszközeit, gépeit, tudását, majd csak ezek után exponálunk és nem
azonnal vissza nézzük a képernyőn. Nekem még fontos a mesterségbeli tudás,
vonz a sötétkamrában az egyedüllét, az anyaggal való közvetlen kapcsolat, az egy
és megismételhetetlen, ennek megfelelően a képek kézben fogható formában való
létrehozása. Mindezt 21. századi fejjel, szemmel, látásmóddal akarom művelni
figyelve a friss áramlatokat és használva a modern kor vívmányait.
Az idő nekem is egy irányba halad. A kiállításon a legfontosabb projektjeimet
NAPLÓZOM, lehámozom a bő 10 év rétegeit a legfontosabb sorozataimat
reprezentáló válogatásokkal.
"Zalavári Lajos annak idején, amikor még gyakorló építész voltam, de már fényképeztem, megkért, fényképezzem le az egyik épületét. Ezt fűzte hozzá: …”tudod, nagyon bosszant, ha a képen rosszabb a házam, mint a valóságban. Azzal sem vagyok igazán megelégedve, ha olyan. Nekem az kell, ahogyan te fényképezel – szebb, mint a valóságban." (Zsitva Tibor)
Kiállításmegnyitó a Breuer Marcell teremben június 28-án 18.00-kor.
Különleges tájakon utazunk. Félholdak, mecsetek, dzsámik, kendős asszonyok, sok gyermek. A piacokon a bazárban hamar észreveszik idegen vagy, ám mégis mindenki kedvesen fogad. Magyarisztán! – mondják és rögtön előkerülnek a pult alól az alku tárgyait képező szőnyegek, bizsuk, kendők és meglepődve látod, a magyar nyelvű leporellók!
Mánfai György: Látlelet Anatóliáról c. fotókiállítása, Tiszaföldvár, Földrajzi Múzeum, 2023. június 23á-n 16.30-kor, megnyitja: Bartha Júlia orientalista, néprajzkutató;
A jellé vált kép
Török László Balázs Béla-díjas fotóművész, a salföldi Pajta Galéria megalapítójának életmű kiállítása látható június 23-tól a Káli Fecske Galériájában.
A kiállítás középpontjában Török László A család (1972) című képe látható, az a fotográfia, mely Török László egyértelmű jelévé vált.
A kép 1973-ban World Press Photo Aranyszem-díjat nyert.
Ezzel a képpel indult fotográfusi pályája, melyet számtalan komoly alkotás, fotó sorozat követett.
E tárlat célja, hogy bemutassa a művész életének minden jelentősebb alkotói szakaszát, életművének egészéből válogatva 1972-től 2015-ig.
A kiállítás érdekessége, hogy olyan fotográfiák is bemutatásra kerülnek, melyek 30-40 éve nem voltak láthatóak, illetve már átdolgozva szerepeltek különböző tárlatokon.
Kovács Melinda
a kiállítás kurátora és rendezője
Megnyitó: 2023. április 4. (kedd) 18 óra
Köszöntőt mond: Somosi Rita, a BPF kurátora
A kiállítást megnyitja: Máthé Andrea esztéta, a kiállítás kurátora
Schild Tamás 2011 és 2022 között készítette vágóhídi fotóit. Az eleve érzékeny téma megjelenítése különleges figyelemmel választott megközelítési módot igényelt, hogy a látvány a még nézhető és a már megrázó, mélyen elgondolkodtató határvidékére vigye a felkavaró és döbbenetes hatású képek nézőjét. A kiállításon végtelenítetten vetített fotóesszét is láthatunk ezekből a képekből, amelynek a többféle stílusú zenei háttér még kitüntetettebb hangsúlyokat is ad.
A kiállítás megtekinthető: 2023. március 21-től április 21-ig (csütörtökönként és péntekenként 11-18 óráig)
A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2023 hivatalos programjának része.
Balázs Zsolt: Az Éden hátrahagyottjai (The Leftovers of Eden)
Ciprus hallatán a legtöbb embernek a gondtalan nyaralás és a kikapcsolódás jut eszébe. Talán kevesen gondolnak arra, hogy a sziget földjében a majd fél évszázados görög-török konfliktus következményei nyugszanak feltáratlan tömegsírokban. A fél évszázados múlt eseményei fájdalmas aktualitást adnak napjaink eseményeinek is.
1963 december 23-án a görög és török ciprióta lakosság között kirobbant etnikai konfliktus, majd háború 1974-ben a sziget és a főváros Nicosia kettéosztásával végződött. Az északi török-ciprióta és déli görög-ciprióta terület között egy demilitarizált övezet, az un. “Zöld vonal” jött létre.
A tíz évig tartó konfliktus nem csak a - II. világháború óta - legnagyobb menekülthullámot indította el de megközelítőleg 2000 személy tűnt el mindkét oldalon, egy részük tömegsírokból már előkerült, sok család azonban a mai napig sem tud semmit eltűnt rokonaikról.
Számukra a jelen még a múlt fájdalmas elevenségét jelenti.
Ötven év elteltével a két közösség összefogásával és az ENSZ támogatásával jelenleg is folyik az eltűnt személyek keresése miközben a sziget egyre jobban beépül és a béke iránt elkötelezetteknek az esetenként eltérő szándékú nagypolitikai játszmák miatt halmozódó problémákkal is meg kell küzdeniük.
A múlt lezárása pedig megakadályozhatná egy újabb konfliktus kirobbanását egy geopolitikailag azóta is instabill régióban.
______________________________________________
Balázs Zsolt többszörösen díjazott, független dokumentarista fotográfus 2018 óta dolgozik a cipritóákról szóló hosszú távú projektjén évről évre feltárva nem pusztán a múltat és annak következményeit de azt is vizsgálva, lehetséges-e megbékélés a történelmi konfliktus felei álltal és ha igen hogyan. Egy olyan konfliktusban mely a világ nagy része által mára elfeledett, a Cipruson élők között pedig fájdalmasan érzékeny témának számít.
______________________________________________
A kiállítást megnyitja: Szarka Klára kurátor, fotótörténész
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
“For want of a nail, the shoe was lost. / For want of a shoe, the horse was lost. / For want of a horse, the rider was lost. / For want of a rider, the battle was lost. / For want of a battle, the kingdom was lost, / And all for the want of a horseshoe nail.” (Englischer Kinderreim)
A kiállítást megnyitja: Horányi Attila, művészettörténész, műkritikus
Az eseményen Kokas Katalin Liszt-díjas hegedűművész és Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész Bartók-duókat játszanak.
A Várfok Galéria örömmel jelenti be Korniss Péter HOSSZÚ ÚTON című kiállítását, amely az életmű legfontosabb helyszínére, az erdélyi Székre koncentrál és Korniss legújabb fotográfiáit is felvonultatja.
Korniss Péter (Kolozsvár, 1937) a magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója. Páratlan munkássága fotótörténeti és művészi jelentőségét kiemelkedővé teszi annak gazdagsága, egyedi látásmódja és folytonosan megújuló volta. A több mint ötven évet felölelő Korniss életmű elénk tárja a kelet-európai régióban történt társadalmi változásokat, a globalizáció visszafordíthatatlan nyomait és a vidéki, falusi közösségek átalakulását.
A hazai közönség utoljára 2017-ben láthatta Korniss műveit a budapesti Magyar Nemzeti Galéria és a Várfok Galéria kiállításain, melyeket olyan nagyszabású külföldi bemutatkozások követtek, mint a bukaresti Román Nemzeti Szépművészeti Múzeum, a római Museo di Roma in Trastevere, a kolozsvári Szépművészeti Múzeum, a szentpétervári Rosphoto Fotográfiai Múzeum vagy a párizsi Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ és a Galerie Keller közösen megrendezett tárlatai.
Az első Kossuth-díjas fotográfus és többek között Prima Primissima-díjjal kitüntetett alkotó legújabb, Várfok Galériában látható kiállítása és a Bookart Kiadó gondozásában megjelenő könyve a folyamatosan gyarapodó pálya gyújtópontjára, az erdélyi falura, Székre fókuszál.
Korniss 1967-ben jár először Széken, itt szembesül a hagyományos falusi közösségek még élő és gazdag kultúrájával, és pályáját annak szenteli, hogy ezt a hamarosan eltűnő világot megörökítse a Kárpát-medence több területén is a következő nemzedékek számára. Szék így mindennek a kezdete, az eredet, ahova az elmúlt évtizedekben Korniss rendszeresen, mind a mai napig visszajár. Az ötvenöt évet felölelő széki munkája a magyarországi fotótörténet leghosszabb fotóprojektjének tekinthető és még világviszonylatban is párját ritkítja.
A Várfok Galéria kiállítása bemutatja a múltat, Korniss első, táncházban, fonóban készült képeit és a jelen globalizálódott, modernizált világát ábrázoló fotográfiáival. A kiállítási anyag különleges voltát adja, hogy ez az első, kizárólag színes fotográfiákat felvonultató Korniss kiállítás és a legnagyobb részét az elmúlt két évben készített művek alkotják!
A HOSSZÚ ÚTON — Szék 1967-2022 című kiállítás szerves egységet alkot a Bookart Kiadó által azonos címmel megjelentetett fotóalbummal, mely Korniss válogatott széki képeivel, az azokhoz írt személyes kommentárjaival és Bartis Attila író megindító előszavával egy kiemelkedő kiadvány.
A Várfok Galéria kiállításával Boldizsár Mari, Korniss 2021-ban elhunyt, széki keresztlánya édesanyja emléke előtt tiszteleg.
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
A tárlat a Budapest Photo Festival hivatalos programsorozatának része.
Az alkotó legújabb munkáival találkozhatunk a Talált ill. a Teremtett terek sorozatból, a tárlat újdonsága, hogy két teljesen új, a művész által kifejlesztett képalkotási technikával létrehozott mű is bemutatásra kerül.
Rékasi a "képzőművészeti szemléletű" fotográfia egyik magyarországi képviselője, nagyon sajátosan gondolkodik a fotográfiai alkotásról, a fotó egyfajta alapanyag számára, amit tovább dolgoz, határait feszegetve új formákká, színek által megfestett terekké formál. A fikció a valósággal keveredik, új tereket képez, mai világunkra, azok jelenségeire, toposzaira áttételesen utalva.
Közreműködik: Gubík Ági színművész
"A mostani JEL című kiállítási anyag több éven keresztül készült sorozatokból áll össze, melynek első darabja 2008-ban készült, és azóta is foglalkoztat a szakrális témák értelmezése.
Ez a tárlat az Időtlen és a Változatlan kereséséről beszél az által, hogy a szimbólumok mai jelentésének meghatározását keresi."
K.M.
NYOMOT HAGYNI
Vajda János emlékkiállítása
Megnyitó: február 03. péntek 13 óra
A kiállítást megnyitja: Eifert János, Balogh Rudolf díjas fotóművész
Zenei közreműködő: Szűts István zeneszerző
Emlékező beszédet mond: Kerekes György, az Ady Endre Művelődési Központ nyugalmazott igazgatója
A kiállítás megtekinthető: február 03. - február 19. hétköznapokon 8-20 óráig, hétvégenként az intézmény egyéb rendezvényeitől függően.
Helyszín: Ifjúsági Ház – Új Galéria (1042 Budapest, István út 17-19.)
Vajda János önvallomása:
„A bennünket körülvevő világ mindannyiunkra más hatással van. Annak ellenére, hogy pl. egyidejűleg többen érezhetjük ugyan annak a napnak a melegét. Ugyanazt a rigót halljuk énekelni, vagy villamost zörögni, stb. Az, különböztet meg bennünket egymástól (többek között), hogy a külvilágból érkezett inger milyen hatást vált ki belőlünk. Amikor a körülöttünk lezajló, akár társadalmi, akár természeti, akár kulturális folyamat keltette érzelmi ingerek azzal az érzékeny bensővel találkoznak, amelyiket ez alkotásra – a külső világ és az individuum egymásra hatásából generált önmegvalósításra – készteti, rendszerint az eredmény egy mű megszületése lesz. A fokozatok betartásával, ennek megfelelően szinte egy kalap alá lehet venni Schubert Pisztráng ötösét egy figyelemre méltó óvodás rajzzal, vagy Hannu Hautala csodálatos északi tájfotóival.Gyermekkorom, szüleim természete a külvilág kétféle ingerével szemben tett különösen érzékennyé. Az egyik a hangok világa, a másik a vizualitás. Zenész nem lett belőlem, a hegedű és a dob közötti szöges ellentét egy sor konfliktus következtében elég korán kettétörte zenei "karrieremet". A zene élvezete azonban ma is egyik alapvető életélményem. (Zene közben látom a természetet, a természetben hallom a zenét.)Apám zenész volt és szenvedélyes amatőr fotós, mindemellett rendszeres természetjáró is. A gyermekkor közös, általában csak kettesben tett kirándulásai, túrái, a szép egy fotós szemével láttatott megnyilvánulásai nagyon korán kialakították bennem a világ képeiben rejlő szépségekre való érzékenységet. A mai napig ez az a vezérmotívum, ami arra sarkall, hogy fényképezőgéppel a kezemben járjam a világot.A kezdet ügyetlen, leginkább tréfaszámba vehető próbálkozásait hamar felváltotta a fotografikus ábrázolási módok technikáinak elsajátítása. A magam laborálta papírképeken, a vetített diákon szép lassan kezdtem felfedezni azt a világot, amit az exponálás pillanatában belül is látni véltem. Innen kezdve mertem képeimmel a külvilág elé lépni.Pályázó fotósként sikereim döntő részét természetfotóimmal értem el, ezért természetfotósként ismer ma a "szakma". Pedig több mint húsz éves pályafutásomnak csak egy rövid (1987-94-ig tartó) szakasza az, amikor szinte csak a természetet fényképeztem.Már sikeres fotósként, jó technika birtokában teljes energiával a természet felé fordultam, de azt bizony még nem ismertem. Ez a kezdeti természetfotós időszak eredményezte a legbensőségesebb fotókat, a nagy ismeretlenre való rácsodálkozást.”
Az érzékeny önpusztító. Berekméri Zoltán 100
A kiállítás megtekinthető:
2023. január 25. – 2023. március 12.
Kedd – vasárnap 12 és 19 óra között.
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
Kurátor: Baki Péter
Megnyitó: 2023. január 24., kedd, 19.00
„Minden forma visszavezet az ideális geometria teremtés, formálás előtti alakzataihoz: a kör teljessége, a háromszög hármassága, a négyszög fundamentalitása, a vonal tengelysége nem kevésbé hordozza az alkotói szándékosságot, mint a körülöttünk nem csak egyszer megvalósult, de folyton újra megvalósuló teremtés spontaneitását. Több ez, mint a formai dekonstrukció utólagos megfordítása: az absztrakció ebben a térben nem kiüresítés, hanem beteljesítés. Amikor Csizik Balázs előveszi nagyapjának, egyben mesterének félkész népművészeti munkáit, vázlatait, az anyagból éppen csak előbújni készülő formakincset, hogy azt a maga nyelvén fejezze be, akkor a teremtésnek ezt a permanens határhelyzetét tartja a kezei között.
Az eredet, az őskép problémája mindig, mindenkor abban áll, hogy vajon lehetséges, akart és akarható-e számára a megnyilvánulás, és ha igen, képes lesz-e önmagaként megnyilvánulni. Az anyag problémája ugyanezen a forrásvidéken keresendő: a matéria tulajdonképpen megtestesült paradoxon. Formátlansága, helyesebben formálás előttisége (melyhez a tiszta anyagiság fogalma elsődlegesen kapcsolódik) egyfajta szuverén idealitást kölcsönöz neki, ugyanakkor az anyag kozmikus létoka - legalábbis úgy tűnik - mintha
a megformálódáson keresztül elnyerhető funkcióhoz, pragmatikus kontextushoz kapcsolódna. A jelen munkákban szükségszerűen (azaz puszta tárgyszerűségüknél fogva) megjelenő realizációs aktus így szándékoltan mintegy ennek a paradoxonnak a dokumentációjaként, kommentárjaként, egyúttal szintetikus feloldásaként (Aufhebung) jelenik meg.
A ‘radix’ szó kettős forrása összecseng forma és anyag, akarat és emergencia alapvető dichotómiáival. Jelenti egyrészt a gyökereket: a nagyszülői tér semmihez nem fogható, már-már prenatális mélységű otthonosságát, és ezen keresztül pedig a generációk, a tradíció (ami eredeti jelentését tekintve nem megkövült forma: ‘átadás’, aktív, akarati örökül hagyás) történelmet felmutató, sőt, magát az időt formáló természetét. Másrészt pedig a radikalitást: azt az egyetemes demiurgikus alkotói gesztust, aminek nyomán valami olyan jön létre, ami még soha nem volt, és már soha nem lesz. A gesztus nyomát ideig-óráig megtaláljuk a galéria terében: de a lényeg nem ott van, hanem abban az időtlen mozzanatban, ami rámutat az individuáció misztériumára. Csizik Radixában, azaz radikális tradicionalizmusában ez a látszólagos ellentét visszatalál közös forrásába: anyag és forma, tett és kegyelem, múlt és jövő az eredet közös fényében ragyog.” - KULCSÁR Géza
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
© Gink Károly: Játék, 1958, ezüstzselatinos nagyítás, 21x18 cm
A Magyar Fotográfusok Háza a Mai Manó Ház budapesti épületében 2022. november 3-án 16 órától szimpóziumot rendez, amelyen hazai fotótörténészek tartanak vetített képes előadásokat a száz éve született és húsz éve elhunyt Gink Károly (1922-2002) munkásságáról.
Bán András, Fejér Zoltán György, E. Csorba Csilla, Pál Gyöngyi és Tőry Klára összefoglalják Gink Károllyal kapcsolatos eddigi kutatásaikat és a hallgatók elé tárják az életmű időrendi besorolását, valamint elemzik az alkotó egyes korszakaszainak legfontosabb tárlatait és publikációit (illusztrált könyveit).
Az előadások után a jelen lévők kerekasztal-beszélgetésben vitatják meg a felmerült kérdéseket és az előadók által talán kevéssé érintett, de mégis fontosnak vélt részleteket.
Válogatás három évtized fotómunkáiból
Gábor Enikő művei egészen különleges helyet foglalnak el a magyar képzőművészetben. Nemcsak azért, mert a fényképészet és a festészet határán állnak, vagy azért, mert a technikai tudatosság és kísérletezés minden projektjét újabb és újabb invencióval és lendülettel tölti meg, hanem azért is, mert sok lehetséges megközelítés révén reflektálnak a munkái a kép jelenlegi helyzetére, a digitális és virtuális korszak eredményeire és hatásaira.
Többnyire fényképezőgép használata nélkül, közvetlenül a fényérzékeny felületen dolgozik, analóg vagy digitális technikával hozza létre fotográfiáit és fotóplasztikáit. A Hegyvidék Galériában megrendezett Fényfogások című kiállítás Gábor Enikő munkáinak retrospektív tárlata, amely az elmúlt harminc év fotóiból válogat, a művész korai munkáitól kezdve a legújabb sorozatokig (Camera Reluxa, Fotogramok, Hiteles Másolat, Szférák, Introverziók).
Kurátor: Kallós Judit
Mánfai György: Cím nélkül, Erdély, 2009, digitális technika
Ebben az évben töltöttem be 70. életévemet, és a Mecseki Fotóklub vezetése felkért egy jubileumi kiállításra. Ilyenkor visszatekint a halandó ember, és a legfontosabb állomásairól lenyomatait a nézők elé tárja. A PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet fotódokumentátoraként számos országban járva feladatom volt, hogy az adott térség morfológiáját, geológiai felépítését, kulturális kincseit, növény és állatvilágát, városokat, városszerkezeteket, nevezetességeit megörökítsem oktatási céllal.
Rékasi Attila - Komlósi Kornél: A Pridovinai remete portréja, Pridovinai tanyavilág, 2010, analóg színes fotó, 30x40 cm
Közhely, hogy modern világunkban állandósult a változás, ennek mértéke ráadásul exponenciálisan növekvőnek tűnik. Ez a jelenség a médiára még jellemzőbbnek mondható. Az előadás a szerző szemüvegén keresztüli bemutatása mellett kísérletet tesz annak a kérdésnek a vizsgálatára is, hogy ez a változás, volumen növekedés „fejlődést” is hoz-e magával, vagy épp ellenkezőleg?
A vizsgálat a művészet és a szociológia dialektikájában a tudományosságot érintve, inkább a szubjektum oldaláról közelítve próbál képet festeni a fotográfia médiában betöltött szerepének, jelentőségének változásáról, azok dinamikájáról.
Mindezen kérdésfeltevések alapja egy 2006-ban publikált szakdolgozat, illetve néhány sajtóban megjelent fénykép és a hozzájuk fűződő személyes élmények, gondolatok.
"A film világában az egyre szélesebb arányú fekvő formátumú képek már-már a fotográfia panoráma hatású képeinek közelében járnak. Ez a fekvő formátum nem csak a két szemmel történő látás látóterét hangsúlyozza, hanem a film kulturális hatásait a fotográfiára. Olyan kompozíciókat hoz a film a fotográfiába amely korábban akár befejezetlennek vagy bizonytalannak sőt hibásnak is tűnhetett. Ma már azonban a filmeken felnőtt generációk számára fel sem tűnik a filmes kompozíció egy fotón. Szeretném ezt a megközelítést körbejárni... Nem csak az a pillanat van amikor a vaku villan, a fény élete folyamatos, mégis a fotográfiában mintha a villanás, az elkapott pillanat fontosabb lenne a folyamatnál. A villanófény alkalmatlan a zajló időt megmutatni. Olyan fotókat kívánok létrehozni ahol nem érezzük a pillanat uralmát, ahol nem a villanófény és a pillanat hajszolása adja a történések esszenciáját, olyan képeket amely nem siettet, nem ünnepli a villanást, az elmulaszthatatlan konstellációt amely nem hiteti el hogy az előtte és az utána már kevésbé érdekes.
- Fuchs Lehel
Láthatóvá tehető-e a múló idő, összeköthető-e a saját, szubjektív időérzékelésünk objektív időegységekkel? Deim Balázs legújabb experimentális fotósorozata erre tesz kísérletet, az egy éven át formálódó, alakuló képfolyam a lassan csordogáló, komótosan hömpölygő vagy a gyorsan villanó, pillanatnyi időt képezi le, a köztereken elhelyezett camera obscurák vagy más analóg fotóeljárások által. Hét időegységet vesz alapul (év, hónap, hét, nap, óra, perc, és másodperc), és ezekből kiindulva keres vizuális megjelenítési lehetőségeket úgy, hogy azok szoros összefüggésben legyenek mind az adott időintervallummal, mind pedig a sorozat többi tagjával. A sorozat egyszerre vet fel releváns, egzisztenciális kérdéseket és fotótechnikai kísérletezéssel kapcsolatos szakmai problémákat.
Deim Balázs szentendrei fotográfus a Magyar Fotóművészek Szövetsége, a Vajda Lajos Stúdió, a MAOE és a Forgács Társaság tagja. 2008 óta rendszeresen mutatja be munkáit, többek között Budapesten a Fugában, a B32 galériában, a Kubik Coworkingben, a Kiscelli Múzeumban, a Modemben és a Műcsarnokban. 2016-ban az Európai Fotográfiai Hónap kiválasztott résztvevőjeként Bécsben a MUSA-ban, Luxemburgban a Cercle Cité-ben, majd 2018-ban a Rhy Art Fair Bázelen, 2019-ben Rómában, Grazban és 2020-ban Brüsszelben is bemutathatta a képeit. 2018-ban megnyerte a Different Worlds nemzetközi fotópályázatot és megkapta a Luka Koper Photography Award-ot, aminek kapcsán a Photon Gallery Rovinjban (Rovinj Photodays) és Ljubljanában (Balassi Intézet) is szervezett egy-egy önálló kiállítást Space című sorozatából. 2019-ben Drégely Imrével közös kiállítást hozott létre a Collegium Hungaricum Berlinben. Ugyanebben az évben Surveillance system című sorozata 1. díjat nyert az ND Awardson és 'Gold' minősítést a Budapest International Foto Awards-on.
A jelenlegi egyidejű politikai, társadalmi és környezeti katasztrófák egymást erősítve abszurd normalizálódást eredményeznek egyéni és kollektív szinten. Az összeomlás mindenhol megmutatkozik: az elidegenedés a természettől, egymástól, tudománytól, vallástól, etikától, hagyománytól, soha nem tapasztalt léptéket öltött. Az egyén és a társadalom öngyilkos karmáját szarkasztikus rezignáltsággal ugyan, de elfogadjuk. Tudatos magatehetetlenséggel haladunk a végzetes események felé. Ráadásul még esztétizáljuk is, gyönyörködünk az összeomlásban. Ezt a hülyeség korának is lehetne nevezni. Ez a Zeitgeist. Vagy méginkább Zeitgeistlosigkeit.
Szolga Hajnal munkáiban ezeket a képtelen, egyszerre egzisztenciális és etikai dilemmákat járja körül. Míg a Traces of Survival, a Scotopia és a Melt című sorozatokban felbukkan a túlélő passzívan szemlélődő alakja, a Bunker és a No Fear sorozat szereplő nélküli narratív szcenográfiák. Cselekmény van, cselekvő nincs; nincs kivel azonosulni, de nincs kit hibáztatni sem… legalábbis a képeken. Ha Allen Feldmannak igaza volt, amikor azt írta, hogy „az esemény nem az, ami megtörtént, hanem az, amit történetként el lehet mesélni”, akkor ez egy mese a globális későkapitalista kényelmi logikáról. A kiszolgálás és a kiszolgáltatottság közé zuhant személyes és kollektív meghasonlás története. A képek a múlt dokumentációi, a kollektív jelen-tudat meghatározó képei, és egyben a jövő forgatókönyvei is. A szereplők hiánya ezzel az ambivalenciával invitálja a nézőt egyszerre, mint passzív elkövetőt és aktív áldozatot.
Ezt az érzelmi túlhajszoltságot az elroncsolt természet képein túl maga a fénykép anyaga is közvetíti. Az előhívás során, az alkotó kemigram és fotogram eljárásokkal roncsolja képeit. A kémiai folyamatok használata a szándék és a véletlen játéka: más eredmény jön létre, ha a reakció kiteljesedik mintha megszakítják. A kísérleti alkotómódszer a kiállítás dilemmájának parafrázisa: mi lenne ha tennénk valamit? Mi lesz ha teszünk valamit?
Szolga Hajnal Berlinben élő fotográfus első magyarországi önálló kiállítása az elmúlt három év munkáit mutatja be.
Keresztes Zoltán: underdogimages: új orosz (és más) anyag
A kiállítást megnyitja: Aknai Katalin művészettörténész
„Ezek a képek a legkisebb gyerekem elvesztése után készültek, és elsősorban az azóta bennem zajló változásokat tükrözik. A belső világom át- és újraformálódásának folyamatát boncolva készült a három bemutatásra kerülő sorozat. A fényképek legjava Oroszország távolabbi vidékein készült, a többi meg az életem éppen aktuális környezetében.”
/keresztes zoltán underdogimages/
A kiállítás megtekinthető: 2022.06.30-ig
"Eifert János szakmájának, művészetének itthon és külföldön egyik legismertebb képviselője, meghatározó egyénisége. Munkásságát nem lehet egységes stíluskategóriákba rendezni, sokoldalú, folyamatosan megújuló, kísérletező alkat. Tánc-, aktfotói, természetképei és az alkalmazott fotói alapozták meg ismertségét. Tanárként, előadóként, szakíróként és szakértőként is tevékenykedik.245 önálló kiállítása volt, háromezernél több csoportos kiállításon szerepelt világszerte, több száz díjat, nagydíjat, különdíjat, diplomát érdemelt ki képeivel. A világ 40 országában fényképezett, ebből és különböző témáiból páratlan értékű archívumot állított össze. Fényképei, képriportjai, írásai rendszeresen jelentek meg a szaksajtóban, hazai és külföldi lapokban, könyvekben, kiadványokban, az elektronikus sajtóban, Interneten. Filmekben, televíziós műsorokban, színpadi látványként, színházi díszletként gyakran használták fel fotóit, ő maga is gyakran jelent meg különböző film- és TV-műsorokban, sorozatokban. Számos fotóalbumhoz, kiállítási katalógushoz írt bevezetőt, előszót, nyitott meg kiállításokat, tartott előadásokat, amelyeknek megírt szövegét dokumentálta. Könyvei jelentek meg." (Feledy Balázs)
Seres Géza kiállításának anyaga XXI. századi és archaikus eszközök együttes használatával készült. Témái a minket körülvevő burkolatok, amelyekbe beleépítjük és beletapossuk azokat a mintákat, melyeket következő korok régészei mint megkövült leleteket analizálhatnak. Maga az eljárás is a régészeti munkát idézi: az antrakotípia készítésének egy pontján a porral (csontszénnel, faszénnel vagy lámpakorommal) beborított képfelületet meg kell tisztítani a “felesleges” anyagtól, hogy kirajzolódjon a tiszta kép.
Véges és végtelen, megismerhető és megismerhetetlen. Ezek az ellentétes fogalompárok mentén alakult a kiállítás sorozatainak képi és konceptuális világa. A Létige sorozat légies tájképeit áthatja a nyugodt végtelenség érzése, miközben a képeken felsejlő formák a képi látványon túlmutatva egy másik világba kalauzolják a nézőt.